Ukryta strategia
Robert Redfrod w podwójnej roli - jako reżyser i odtwórca jednej z głównych postaci filmu „Ukryta strategia". Redford rozliczna Amerykanów z ich polityki zagranicznej prowadzonej przez ostatnie sześć lat, włącza się w antywojenną polemikę w odniesieniu do interwencji wojsk USA w Iraku oraz Afganistanie.
„Ukryta strategia" składa się z trzech z pozoru nie związanych ze sobą historii, które rozgrywają się w tym samym czasie. W Waszyngtonie gwiazda dziennikarstwa przeprowadza wywiad z młodym senatorem, przedstawicielem nowej fali polityków partii republikańskiej, którego ambicje sięgają samego Białego Domu. Senator chce, by dziennikarka pomogła mu sprzedać opinii publicznej nową strategię militarną związaną z obecnością sił USA w Afganistanie.
Reklama | Czytaj dalej »
Druga historia rozgrywa się w ogarniętym wojną Afganistanie. Elitarna jednostka sił amerykańskich zostaje wysłana na misję. Celem jest zdobycie strategicznie położonej góry. Pewni danych wywiadowczych Amerykanie zostają zaskoczeni przez wrogie siły i muszą się wycofać. Na polu walki pozostawiają dwóch rannych żołnierzy. Rozpoczyna się wyścig o to, kto pierwszy do nich dotrze: siły sojusznicze czy wrodzy Talibowie.
Trzeci wątek ma miejsce w Kalifornii. Profesor uniwersytecki, weteran wojny w Wietnamie i działacz ruchów antywojennych, spotyka się ze studentem. Chłopak jest bystry, inteligentny i ma potencjał, jednak z jakichś powodów porzuca zajęcia, zniechęca się, a jego wypowiedzi pełne są cynizmu i nieufności. Nauczyciel spróbuje zarazić go pasją działania i chęcią zmieniania świata.
„Ukryta strategia" obnaża grzechy amerykańskiego społeczeństwa. Redford, wymową filmu, nawiązuje do słynnego wystąpienia JFK i jego słów: „ Nie pytaj co kraj zrobi dla ciebie, ale co ty zrobisz dla kraju”. Daje do zrozumienia, że za stan świata i Stanów Zjednoczonych odpowiadają wszyscy obywatele. Chce obudzić amerykanów z letargu, w który zapadli po 11 września. Dostaje się też dziennikarzom, którzy w pogoni za sensacją, zapominają o tematach ważnych, o misji jaka mają do spełnienia.
Robert Redfrod zawsze ocierał się o wielkie sprawy, jego filmy często krytykowały amerykański system (np. „Wszyscy ludzie prezydenta”, „Trzy dni kondora”, „Więzień Brubaker”), jednak nigdy nie były aż tak politycznie zaangażowane.
„Ukryta strategia" to film w dużej mierze dydaktyczny, zawierający niemal dosłowną lekcję wychowania obywatelskiego. Miano propaganda jest w pełni uzasadnione. Główne przesłanie mówiące o zaangażowaniu obywatelskim, powtarzane jest zbyt często, potrafi znudzić. Film bardzo amerykański, obcy polskim realiom, dający wiele do myślenia. Szczególnie malkontentom, którzy mówią jak źle jest u nas, a jak wspaniale w tym „raju” za wielką wodą.
Reżyseria: Robert Bedford
Scenariusz: Matthew Michael Carnahan
Obsada: Robert Bedford, Meryl Streep, Tom Cruise
Film do recenzji udostępniła wypożyczalnia Video OKO mieszcząca się przy ulicy Młodzieżowej 35 (Blaszak).
Otwarta w godzinach:
-pon-pt 12.00 - 20.00
-sobota 12.00 - 21.00
-niedziela i święta 13.00 - 19.00
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!