Środa, 30 Listopada 2022 | Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

W Chojnicach organizują transport z pomocą na Ukrainę

O pomoc nasz lokalny samorząd i jego mieszkańców proszą oficjalne władze partnerskiego Korsunia Szewczenkowskiego. Dary rzeczowe można przynosić do biura Promocji Regionu Chojnickiego.

Fot. Roman Guzelak apel kieruje wyłącznie do tych, którzy są gotowi do niesienia pomocy.

- Sytuacja jest napięta, choć nie są w bezpośrednim ogniu walk. Są jednak tymi działaniami dotknięci, bo ponad stu mieszkańców Korsunia w tej niby-wojnie uczestniczy – mówi prezes PRCh Roman Guzelak. Co się szczególnie przyda za wschodnią granicą? Pościel, ręczniki, bielizna (najlepiej ciemna), kapcie, skarpety, odzież maskująca, obuwie, artykuły higieniczne, materiały opatrunkowe, używane telefony komórkowe, mikofalówki, pralki, śpiwory, karimaty oraz żywność o długim terminie przydatności. Guzelak apel kieruje do ludzi dobrej woli, którzy chcą pomóc w tej sytuacji. - My nie zwracamy się do osób, które nie chcą pomóc. Jeżeli ktoś nie chce pomóc, to niech nie pomaga, ale też nie przeszkadza. Uważam, że różnego typu komentarze na forach dotyczące Ukraińców są nie ma miejscu. Kto odczuwa potrzebę pomocy, swoje kroki skierować powinien do biura Promocji Regionu Chojnickiego przy Starym Rynku. Organizatorzy zbiórki chcą transport wysłać możliwie jak najszybciej. Dają sobie na to maksymalnie miesiąc czasu. - Wszystko organizujemy legalnie. Ta pomoc trafia w odpowiednie miejsce i do odpowiednich ludzi, którzy tym się na miejscu zajmują – zapewnia potencjalnych darczyńców.

Reklama | Czytaj dalej »

W ubiegłym tygodniu w ratuszu gościło dwóch Ukraińców. Po rozmowie z przedstawicielem tamtejszego samorządu wiceburmistrz Edward Pietrzyk, jak sam przyznaje, jest strasznym pesymistą, jeśli idzie o przyszłość. - Mój gość wskazywał na szczególne trudności ekonomiczne. Hrywna mocno się zdewaluowała, ceny produktów są bardzo wysokie, są cięcia w emeryturach. To wszystko przekłada się na to, że oni mają coraz większy problem w poradzeniu sobie w codziennej sytuacji – relacjonuje wiceburmistrz Pietrzyk. Trudna sytuacja życiowa powoduje, że rodakom coraz trudniej wspomagać walczących o niepodległość.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

31 komentarzy

~Lvov
W Polsce piekna kultura, a w Rosji po prostu horror, zobaczcie sami: tomas-morr.livejournal.com/301939.html
03 Czerwca 2015, godzina 16:36
Oceniono 1 raz -1
~coś takiego
" relacjonuje wiceburmistrz Pietrzyk. Trudna sytuacja życiowa powoduje, że rodakom coraz trudniej wspomagać walczących o niepodległość." to co, rodacy polacy wywalczają ukraińcom ukrainę?????
31 Marca 2015, godzina 22:43
Oceniono 7 razy 3
~Żółkiewski Hetman
Terytorium Rzeczypospolitej pomagać trza i tyle, Mościpanowie, coby Moskala z dala trzymać. Zaszłości inne bolesne my tu między sobą już powoli wyjaśnim, jako to i w inszech sprawach bywało. Kontusz i plancę jaką kupić i do Promocyi zanieść, a nie turbować się.
23 Marca 2015, godzina 13:01
Oceniono 12 razy 8
~ fragment PAPIEŻE PRZECIW POLSCE - Andrzej Nowicki
Streszczając: w ciągu dziesięciu stuleci papiestwo prawie zawsze było w obozie naszych wrogów zarówno
wtedy, gdy było zależne od prącego na wschód Cesarstwa Niemieckiego, jak wtedy, gdy wspierało przeciw nam
Krzyżaków, jak wtedy, gdy wysługiwało się Habsburgom, jak wtedy, gdy było sojusznikiem reakcyjnych
rządów zaborczych, jak wtedy, gdy współdziałało z faszyzmem niemieckim w okresie przygotowań do wojny, w
okresie napaści na Polskę i w okresie okupacji Polski, jak wreszcie obecnie, gdy służy reakcyjnym imperialistom
amerykańskim. W ich interesie jątrzy też obecnie przeciw Polsce Niemców i stara się rozbić jedność naszego
narodu, skłócić katolików z niekatolikami, wierzących z nie wierzącymi, Polaków z Polakami, aby osłabić w ten
sposób wielki, antyimperialistyczny front obrońców pokoju i demokracji ułatwiając imperializmowi
amerykańskiemu ekspansję.
Przez dziesięć stuleci polityka papiestwa była prawie zawsze sprzeczna z interesami Polski.
22 Marca 2015, godzina 14:10
Oceniono 15 razy 5
~Obowiązkiem pamiętać
22 Marca 2015, godzina 08:49
Oceniono 12 razy 0
~Smerf Maruda
Leszek Miller na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie: prezydent Ukrainy Petro Poroszenko "ustanowił Dzień Obrońcy Ojczyzny w dniu rocznicy utworzenia Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA)". - Ponadto Ukraińska Rada Najwyższa uczciła niedawno minutą ciszy rocznicę śmierci Romana Szuchewycza, naczelnego dowódcy UPA, współodpowiedzialnego za śmierć ok. 100 tysięcy Polaków na Wołyniu i Galicji Wschodniej - mówił szef SLD. Miller podkreślał, że Poroszenko podjął również uchwałę ustanawiającą państwowe obchody rocznicy urodzin Petra Diaczenki, dowódcy ukraińskiej jednostki, biorącej udział w pacyfikacji Powstania Warszawskiego oraz polskich wsi na Lubelszczyźnie.
- Pułkownik Diaczenko walczył po stronie Hitlera i został odznaczony niemieckim Krzyżem Żelaznym - mówił Miller. Zdaniem szefa SLD, konieczna jest reakcja polskiego parlamentu."
Może w ślady Sejmu pójdzie chojnicka Rada Miejska?
21 Marca 2015, godzina 16:12
Oceniono 19 razy 3
~Bohdan

a jak Stefanowi Banderze u amerykanów w Hamburgu było dobrze.Zaprzedać dusze diabłu aby rozwalać Polskę,Rosję,Słowację,Węgry a nawet Republikę Mołdawską.Może kiedyś lista płac Stefana ujrzy światło dzienne.Na zmywaku to on nie zapierdalał.
21 Marca 2015, godzina 13:21
Oceniono 19 razy 5
~Bohdan

a jak Stefanowi Banderze u amerykanów w Hamburgu było dobrze.Zaprzedać dusze diabłu aby rozwalać Polskę,Rosję,Słowację,Węgry a nawet Republikę Mołdawską.Może kiedyś lista płac Stefana ujrzy światło dzienne.Na zmywaku to on nie zapierdalał.
21 Marca 2015, godzina 13:21
Oceniono 13 razy 1
~Do wszystkich poniżej!!!
Widać, że wpisów dokonują prawdziwi POLACY, ale kto te wpisy "minusuje" czyżby zakamuflowani w Polsce ukraińcy, bo chyba nie robi tego nikt komu na sercu leżu dobro naszej OJCZYZNY?
20 Marca 2015, godzina 23:56
Oceniono 25 razy 7
~Chichot historii
i tak to bestia gorsza od Hitlera spokojnie sobie żyła pod opieką amerykanów aż to 1959 roku

20 Marca 2015, godzina 21:04
Oceniono 21 razy 9
~Czy ci dwaj Gruzelak i Pietrzyk
zaapelowali chociaż raz do obecnych Ukraińców aby zadbali o groby wymordowanych Polaków z Korsunia i okolić.

Rosjanie pamiętają o swoich, wymogli na burmistrzu Chojnic składanie kwiatów pod pomnikiem poległych Rosjan.

Gruzelak i Pietrzyk wstydźcie się waszej promocji.To wy z urzędu jesteście pierwsi by czynić wszystko aby pamięć o bestialsko wymordowanych Polakach z Korsunia i okolić pozostała wieczna w pamięci Polaków i Ukraińców.

20 Marca 2015, godzina 20:59
Oceniono 27 razy 5
~Czy Rosjanie muszą za nas robić dobrą robotę ?
Powojenna emigracja
Po zakończeniu II wojny światowej Stepan Bandera nadal przewodził ukraińskim organizacjom nacjonalistycznym. Tego typu działalność organizował z amerykańskiej strefy, a konkretnie z siedziby pod Monachium. Ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem Stefan Popiel.
Według niektórych – jak mówił historyk dr Adam Bosiacki - został on najemnikiem wywiadu amerykańskiego, według innych osamotnionym przywódcą organizacji, która praktycznie przestała już istnieć. Skupił się jedynie na działalności propagandowo wydawniczej.
Martwego Banderę znaleziono na klatce schodowej w Monachium. Zginął w zamachu 15 października 1959 roku.
Przez dwa lata policji zachodnioniemieckiej nie udało się wyjaśnić, nawet wpaść na trop jakiegokolwiek zabójcy ani motywów zabójstwa szefa ukraińskich nacjonalistów. Dopiero po dwóch latach zgłosił się niejaki Bohdan Staszyński, pracownik Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB), który ujawnił szczegóły zabójstwa Stepana Bandery. Morderstwa dokonano za pomocą specjalnej rurki wypełnionej kwasem pruskim, który umieszczono w nozdrzach Bandery uśmiercając go bardzo szybko i nie zostawiając żadnych śladów.
W 2010 roku Stepan Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Nadał mu go specjalnym dekretem prezydent Wiktor Juszczenko. Dekret ostatecznie został uchylony przez sąd. Przyznanie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy wywołało sprzeciw Rosji i Polski.
20 Marca 2015, godzina 20:24
Oceniono 23 razy 7
~junosza
http://www.stankiewicze.com/ludobojstwo/1942.html

...potomkom tych ludzi mamy pomagać ? Chcieli wojny to ją mają !
20 Marca 2015, godzina 13:30
Oceniono 26 razy 8
~Łemko

Działania UPA - ofiary i wykonawcy

Motto: Rada miasta Warszawy wraz z Pania Gronkiewicz Waltz nie zamierzają wydać pozwolenia na budowę projektowanego tam pomnika Ofiar UPA.

Na wójta Baligrodu wywierane są naciski by zlikwidował pomnik gen. Świerczewskiego
w Jabłonkach, żąda się również likwidacji poległych w walkach z UPA pomników poległych żołnierzy i milicjantów, gdyż jest to relikt epoki komunizmu. Nikt nie bierze pod uwagę, że te właśnie miejsca to publiczny ślad zbrodni. UPA gloryfikowana na Ukrainie, posiada na terenie Polski około 200 nielegalnych pomników i upamiętnień stawianych przez lokalnych przedstawicieli mniejszości Ukraińskiej. Polskie upamiętnienia tragedii ofiar zbrodni to te nieliczne tablice pochodzące jeszcze
z czasów PRL.

Zbrodnie w okolicach wsi Wojtkowa

Zbrodnie na ludności w okolicach wsi Wojtkowa są charakterystycznym przykładem terroru UPA
w Polsce. To co się wydarzyło w Wojtkowej winno się rozpatrywać terytorialnie łącznie z wolami-przysiółkami wsi, czy wsiami ościennymi, a są to: Grąziowa, Jureczkowa, Leszczowate, Trzcianiec, Ropienka, Zawadka.

Mówiąc o sotniach czy kuszczach UPA należy przyjmować, że była to zgodnie z strukturą terytorialną ludność tych wsi, w której odbywała się akcja UPA, przynależna do danej sotni. UPA często chcąc zwiększyć efekty terroru mordowała w najbliższej okolicach miejscowości głównej, którą chciały sterroryzować przed akcją wymierzoną przeciwko niej. Istnieją pewne rozbieżności
w archiwizowanych nazwach miejscowości oraz datach, powstałe przy opisywaniu danych, przez ludzi z poza terenu, a nie posiadających map regionalnych. Milicjanci na terenach województw wschodnich PRL w tamtym okresie, byli w znacznej części żołnierzami AK występującymi w roli funkcjonariuszy, w celach konspiracyjnych.

...nieśmy pomoc ukraińskim "braciom" !!! ... (nie róbcie sobie jaj !)
20 Marca 2015, godzina 13:26
Oceniono 26 razy 4
~Odzież maskująca też ?

Dla snajperów ?

20 Marca 2015, godzina 06:24
Oceniono 26 razy 8

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 446.00 458.00 DKKDKK 60.50 62.10
EUREUR 463.00 473.00 RUBRUB 6.10 6.90
CHFCHF 471.00 486.00 NOKNOK 44.00 45.70
GBPGBP 534.00 547.00 SEKSEK 41.90 43.60
Aktualizacja: 2022-11-29 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 448.76 453.94 DKKDKK 60.60 62.00
EUREUR 466.05 471.27 RUBRUB 6.10 6.90
CHFCHF 472.82 480.00 NOKNOK 44.40 45.30
GBPGBP 537.67 544.19 SEKSEK 42.20 43.10
Aktualizacja: 2022-11-29 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-11-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij