Dwie wystawy w Centrum Sztuki Collegium ARS
Chojnicki Dom Kultury oraz Parafia p.w. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela zapraszają 9 maja na wernisaż dwóch wystaw: ceramiki ECCE LUTUM Krzysztofa Rozpondka oraz kolekcjonerską ze zbiorów Krzysztofa Rozpondka i osób prywatnych.
Wystawa ceramiki ECCE LUTUM Krzysztofa Rozpondka
Wernisaż 9 maja 2015, sobota, godz. 16:00, Centrum Sztuki Collegium ARS – podziemia kościoła
Wystawa kolekcjonerska ze zbiorów Krzysztofa Rozpondka i osób prywatnych.
Wernisaż 9 maja 2015, sobota, godz. 17:00 – empora kościoła
Godziny otwarcia:
wtorek – środa – czwartek godz. 12:00 – 14:00
sobota – niedziela godz. 12:00 – 16:00
Wystawa czynna do 24 maja br.
Reklama | Czytaj dalej »
KRZYSZTOF ROZPONDEK
Urodzony w 1961 r. Ukończył studia na Wydziale Ceramiki i Szkła PWSSP we Wrocławiu, uzyskując w roku 1987 dyplom w pracowni prof. K. Cybińskiej. W 2012 r. otrzymał tytuł profesora. Kierownik Katedry Ceramiki ASP im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu w latach 2002 – 2005 i 2008 - 2012. Powołany do składu Rady Programowej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w 2009 r. oraz Rady Naukowej dwumiesięcznika Szkło i Ceramika w 2013. Współzałożyciel Interdyscyplinarnej Grupy Twórczej OŚcienia. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 r. Wielokrotny uczestnik Marszu Szlakiem 1 Kompanii Kadrowej, kolekcjoner pamiątek strzeleckich i legionowych. Członek Związku Piłsudczyków oraz Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku Piechoty w Kielcach.
ECCE LUTUM
Wszystkie moje realizacje to mniej lub bardziej syntetyczne formy o mocno unerwionej tkance. W zasadzie są kompozycjami abstrakcyjnymi. Jednocześnie stanowią wynik obserwacji natury i są wyrazem szacunku dla panującej w niej logiki. W podobny sposób odnoszą się do zjawisk z obszaru kultury i techniki.
W ceramice odnalazłem pole do eksperymentu i kreacji. Fascynuje mnie w równej mierze materiał jak i proces towarzyszący jego obróbce. To GLINA z jej właściwościami, bogactwem struktur czy podatnością na kształtowanie, determinuje rozwiązania formalne. Poszukuję harmonii między istotą tworzywa, sposobem budowania, barwienia i wypalania, a tym samym między bryłą i jej powierzchnią.
Prace, jakie wykonuję, zazwyczaj tworzą cykle. Powodem jest chęć osiągnięcia zamierzonego celu, dążenie do doskonałości. Wymaga to zarówno poszukiwania kolejnych wariantów rozwiązań formalnych jak i technologicznych. Ponadto grupa może oddziaływać silniej niż pojedyncze obiekty. Każda kolejna kompozycja wynika w jakiś sposób z poprzedniej. Unikam gwałtownych przemian, pozostaję wierny określonej estetyce i pojmowaniu sztuki, tym niemniej doświadczenie wpływa na ewoluowanie postawy, a czasem każe zaprzeczyć uprzednim dokonaniom. Nowe pomysły wynikają często ze zmiany miejsca, dlatego chętnie uczestniczę w plenerach i sympozjach, które stanowią okazję poznania mas i metod wypalania specyficznych dla danego ośrodka.
Formy prezentowane na wystawie Ecce Lutum pochodzą z różnych okresów mojej działalności, powstały głównie z mas szamotowych o rozmaitej tonacji i uziarnieniu. O ich ostatecznym wyrazie rozstrzyga zastosowanie angob i szkliw oraz metoda wypału w piecach o różnych konstrukcjach, tradycyjnych i eksperymentalnych. Początkowo, przy realizacji poszczególnych obiektów, powróciłem do zarzuconej wcześniej praktyki oplatania ceramicznych korpusów rzemieniem lub liną, następne uzupełniają opaski z tworzyw syntetycznych lub gumy oraz elementy metalowe.
Operując konkretnym warsztatem, opowiadam o sobie i otaczającej mnie rzeczywistości, dążąc do tego, aby strona formalna była konsekwentna z zamierzonym przekazem.
1 Kompania Kadrowa w historii i tradycji. W osiemdziesiątą rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego.
W 2014 r. minęło sto lat od utworzenia 1 Kompanii Kadrowej – oddziału sformowanego z wybranych członków Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich, stanowiącego zalążek późniejszych Legionów Polskich, które walczyły o niepodległość podczas I wojny światowej. Dzień 6 sierpnia – data wyruszenia z krakowskich Oleandrów i przekroczenia granicy zaborów to ważne wydarzenie w naszej historii, dla jego upamiętnienia organizowany jest Marsz Szlakiem 1 Kompanii Kadrowej. Biorąc pod uwagę zawody marszowe Związku Strzeleckiego z okresu II Rzeczpospolitej oraz przedsięwzięcia jakie odbywają się od 1981 r., tegoroczny marsz będzie pięćdziesiątą edycją (trzydziestą piątą po wojnie) tej patriotycznej imprezy. Stało się to powodem przygotowania ekspozycji, która ma przybliżyć historię i tradycję 1 Kompanii Kadrowej, propagować ideę marszu, a przede wszystkim uczcić osiemdziesiątą rocznicę śmierci twórcy Polski Niepodległej - marszałka Józefa Piłsudskiego. Wystawa prezentuje dokumenty, fotografie, wydawnictwa, plakaty, karty pocztowe, odznaki i plakietki marszowe oraz inne pamiątki związane z tematem. Eksponaty pochodzą ze zbioru wielokrotnego uczestnika marszu prof. Krzysztofa Rozpondka z Wrocławia.
Zapraszamy.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!