'Pieniądze łatwe, ale odpowiedzialne w wydawaniu'
Chojnice znalazły się wśród 20 miast województwa pomorskiego aspirujących po środki z Urzędu Marszałkowskiego na tzw. rewitalizację. Diagnoza obszarów zdegradowanych wskazała, że tą powinno zostać objęte osiedle Śródmieście i Dworcowa. Razem stanowią 20 procent miasta, jak wymaga projekt.
Rewitalizacja w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020 zakłada poprawę wszystkich aspektów życia mieszkańców obszaru zdegradowanego, a zatem rewitalizację twardą (budownictwo), rozwój usług społecznych i aktywizację społeczno-zawodową. Najtrudniejszym elementem jest system społeczny. - Chodzi o to, aby dać ludziom wędkę, ale nie rybę - tłumaczył członek zespołu badawczego Adam Brzycki podczas niedawnego spotkania w ratuszu.
Jak to zrobić w Śródmieściu i na Dworcowej? Kłopot zaczyna się już na początku. Na tych terenach trudno znaleźć obiekt, który mógłby zostać poddany rewitalizacji i skupić wokół siebie sprzężone działania. Zdaniem Arseniusza Finstera na sąsiednim osiedlu, które w badaniach zajęło trzecie miejsce, doskonale nadawałby się do tego biurowiec Mostostalu. - Można by tam zrobić mieszkania socjalne - mówił włodarz. - Ekspertyza jednoznacznie określiła, że wymaga szalonych nakładów finansowych. Nie wiem czy warto by w ten zdegradowany budynek wkładać - odwodził od pomysłu radny Stanisław Kowalik. Andrzej Gąsiorowski zauważył, że jeśli nie zaktywizuje się społeczeństwa, to żaden projekt nie ma szans. - Przykładem nikłego zaangażowania chojniczan są ostatnie wybory do rad osiedlowych - wskazał radny i przewodniczący osiedla nr 9. Problemem może okazać się też liczba beneficjentów chętnych do udziału w projekcie. - Tych jest jak na lekarstwo - mówił Gąsiorowski.
Środki z RPO burmistrz nazwał łatwymi w pozyskaniu, ale odpowiedzialnymi w wydawaniu, wszakże powstałe projekty muszą potem same się utrzymać. Przewodnicząca Projektu Chojnicka Samorządność Kornelia Żywicka radziła by myśleć już o konkretnych pomysłach, które byłyby swoistymi buforami. - Jest sporo osób z pomysłami. Dajmy im szanse - wtórowała jej szefowa "Gemini" Katarzyna Karpus. Zainteresowani działaniem siły połączą już wkrótce. Nad konkretnymi pomysłami wspólnie z radnymi pochylą się na komisjach.
Badania na temat obszarów zdegradowanych w mieście Chojnice zostały przeprowadzone na bazie szczegółowych wytycznych z Urzędu Marszałkowskiego. Uwzględniono w nich m.in. liczbę osób korzystających z zasiłków pomocy społecznej, liczbę przestępstw, ilość osób bezrobotnych czy niepełnosprawnych.
W ramach RPO do podziału w woj. pomorskim jest 240 mln zł na aktywizację społeczno-zawodową, 100 na tzw. rewitalizację twardą (budownictwo), 80 na rozwój usług społecznych. Dzięki takim programom Unia Europejska na swoim terenie chce ograniczyć ubóstwo o 20 milionów osób, w Polsce o 2 miliony.
Reklama | Czytaj dalej »
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (17)
- Komentarze Facebook (...)
17 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!