Zwiedzanie nocą
Muzeum Historyczno – Etnograficzne w Chojnicach z okazji Europejskiej Nocy Muzeów po raz kolejny otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających. Czekało na nich wiele atrakcji, umiejscowionych także poza murami muzeum.
Tegoroczną Noc w Muzeum otworzyli muzycy z Torunia. W trzech odsłonach zaprezentowały się kwartety Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej: Copernicus Brass - Kwartet Dęty Blaszany i Toruński Kwartet Puzonowy. W ich wykonaniu można było usłyszeć muzykę klasyczną, jazzową, filmową i rozrywkową, która niekiedy nawiązywała do jednej z wystaw przygotowanych przez muzeum.
Reklama | Czytaj dalej »
„Podróż za jeden uśmiech. Migawki z nieodległej historii Chojnic” to nowa ekspozycja prezentująca codzienną rzeczywistość chojniczan, która została ukazana niejednokrotnie z dużą dawką humoru. Składały się na nią przede wszystkim fotografie, ale także dokumenty i „cuda” ówczesnej techniki, które bardzo często pozostawały w sferze marzeń przeciętnego obywatela PRL-u. Ta ekspozycja cieszyła się największym zainteresowaniem. Dla wielu zwiedzających migawki z dawnych Chojnic okazały się wzruszającą podróżą w czasie.
Sentymentalna podróż w czasie nie mogłaby się odbyć bez odpowiedniego środka transportu. Upragnione i bardzo często nieosiągalne w czasach Polski Ludowej samochody zaprezentowali członkowie Automobilklubu Chojnickiego. Nieco starsze pojazdy i zdecydowanie innego przeznaczenia pokazali członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego CiS Męcikał.
Tradycyjnie na Noc w Muzeum przygotowano wystawę „Non multa, sed multum. Wartość przywrócona. Zbiory Muzeum H – E w Chojnicach po konserwacji”. Najcenniejsze eksponaty muzealne poddane pracom konserwatorskim po 2000 roku. Wystawie towarzyszyła prezentacja multimedialna ukazująca rolę muzeum w ratowaniu zabytków, a także ukazująca tajniki warsztatu konserwatora zabytków.
O tajnikach kaszubskiego malarstwa na szkle, grafice ludowej, rzeźbie opowiadał twórca ludowy Włodzimierz Ostoja Lniski, zaś po swej najnowszej wystawie „Konie” oprowadzał zwiedzających artysty grafik z Chojnic Kazimierz Lemańczyk.
Dla najmłodszych przygotowano terenowy quiz historyczny, w którym należało wykazać się spostrzegawczością i wiedzą o Chojnicach, zaś nagrodą za pokonanie trasy i poprawne odpowiedzi był muzealny certyfikat: Znawca Chojnic w klasie Junior. Zwieńczeniem wieczoru było kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Z przeszłości Chojnic. Od średniowiecza do czasów II Rzeczypospolitej”.
W akcję nocnego zwiedzania włączyła się także Galeria – Muzeum Janusza Trzebiatowskiego. W jej murach można było oglądać dzieła mistrza w nietypowej oprawie, a mianowicie w blasku świec.
Aktualizacja 18.05.2015 r.
Na prośbę dyrektor muzeum z galerii usunięto prawie 40 zdjęć przedstawiających muzealne eksponaty. Zdaniem Barbary Zagórskiej szczegółowe ich fotografowanie jest wbrew regulaminowi placówki. - Ich publikacja sprawia, że ludzie nie mają już potrzeby odwiedzić muzeum - uzasadnia dyrektor muzeum.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!