Piknik z samorządem w tle
Po raz drugi Projekt Chojnicka Samorządność zaprosił mieszkańców Chojnic na piknik obywatelski, który był okazją dla uczczenia dwudziestej piątej rocznicy reformy samorządowej.
Pretekstem dla organizacji pikniku obywatelskiego była 25. rocznica przywrócenia samorządu terytorialnego w Polsce. Od tej pory na samorządy lokalne spadło wiele zadań do tej pory należących do władzy centralnej. Szanse na rozwój i działanie otrzymały także stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Przykładem takich działań jest działalność Stowarzyszenia Arcana Historii, które zgłębia tajniki historii związanej m.in. z naszym regionem, Bractwo Rycerskie herbu Tur, które historię przybliża w sposób „namacalny”, czy chojnickie stowarzyszenie Familia skupiające rodziny zastępcze.
Reklama | Czytaj dalej »
Zgodnie z ideą pikniku, można było na nim spotkać osoby związane z lokalnym samorządem. Radni miejscy - Mariusz Brunka i Marzenna Osowicka działająca w kolejnej organizacji pozarządowej UKS „Ósemka”. Swoją pomoc i doradztwo oferowała Joanna Gierszewska - powiatowy rzecznik praw konsumenta. Marcin Wałdoch zaprezentował książkę „Opowieść Rzeźnika. Morderstwo i antysemityzm w Chojnicach” Helmuta Walsera Smitha, której przekładu dokonał. Jednocześnie zapowiedział oficjalną promocję książki, która ma mieć miejsce 11 czerwca godzinie 18.00 we Wszechnicy Chojnickiej.
Piknik obywatelski
Jednak najważniejszym elementem pikniku była zabawa, a tą zapewnili Bławatki, MBF, Urwis Band, Ryszard Stopa, rycerze z Bractwa Tur, Nadia i Maja Czarneckie. Najmłodsi chętnie korzystali z przejażdżki konnej, malowania twarzy i wspólnych tańców w rytmach zumby.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (18)
- Komentarze Facebook (...)
18 komentarzy
Ale humory dopisywały i frekwencja również. Skoro uczestniczyli na nim samorządowcy wykorzystując do tych obchodów młodzież – ich barw bronili: burmistrz Arseniusz Finster, jego zastępca Edward Pietrzyk.
Także starosta Stanisław Skaja i członek zarządu powiatu Marek Jankowski.
Oraz z okazji kolejnej rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. też się nic nie odbyło dla mieszkańców miasta Chojnice. Świętować Dzień Samorządu Terytorialnego to świętowali tylko ci co przez te lata władzy na tym zyskali a mieszkańców w niepamięć odesłali. A w weekend po rocznicy z 4 czerwca 1989 r. na odpoczynki się powybierali nie organizując nic również dla mieszkańców.
To oznacza że uczcić jedną rocznice jak i drugą obficie mogła mniejszość która na tym zyskała a nie również większość która po tych przemianach straciła to co miała oraz nic nie uzyskała. A tym samym po co większość to świętować miała skoro nieprzyjemność po tych zmianach ich spotkała.
Gospodarz miasta Chojnice to powinien zorganizować był jedną i druga rocznice w całość wiedząc że na tych przemianach ucierpiała większość a nie kto inny. Wiec na burmistrza powinno się wybierać osobę która stoi po stronie biednych i nie chce się wzbogacić kosztem większości biednej.
Szkoda że Arseniusz Finster nie przepraszał za błąd który miał miejsce w Dniu Samorządu Terytorialnego. Święta uchwalonego przez Sejm RP w 2000 r. na pamiątkę pierwszych wyborów samorządowych z 27 maja 1990 r. A tym błędem było zamknięty ratusz dla mieszkańców oraz nie zorganizowanie żadnego pikniku dla mieszkańców. Tym samym jednocześnie można było połączyć datę dnia 27 maja 1990 r. z 4 czerwca 1989 r. takie mam zdanie na ten temat.
A zorganizować w całości obchody na Starym Rynku wspólnymi silami dla mieszkańców.
widownia była ogromna ludzie stali i gromadzili się aż na rynku
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!