Poniedziałek, 28 Listopada 2022 | Imieniny: Jakuba, Stefana, Romy chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

Rządzą miastem, gminą, powiatem. Jak rozporządzają własnym majątkiem?

Najbardziej oszczędny jest starosta. W 2014 odłożył i ulokował 160 tys. zł. Burmistrz jest współwłaścicielem dwóch domów, a ich wartość to milion złotych. Grubo ponad milion (1,3 mln zł) warte są łącznie nieruchomości wójta. Zaglądamy w oświadczenia majątkowe rządzących w lokalnych samorządach. Te z ubiegłego roku, a także z końca poprzedniej kadencji. Wszyscy stoją na czele urzędów jednak jeszcze dłużej. Najdłuższy staż, bo 25-letni, ma wójt Zbigniew Szczepański. Dla Arseniusza Finstera to piąta kadencja, a dla Stanisława Skai trzecia (wcześniej przez jedną był wicestarostą). Jak zarządzają własnym majątkiem?

 

Reklama | Czytaj dalej »

Zarobili, oszczędzili, pożyczyli

Rządzący miastem i powiatem zarobili w urzędach w ubiegłym roku po 175 tys. zł. Nieco mniej, bo ponad 150 tys. zł, wpłynęło na konto wójta. Choć Stanisław Skaja nie wykazuje innych dochodów, zgromadził największe oszczędności. Do urzędniczej pensji dorabia burmistrz. Arseniusz Finster, który ma tytuł doktora ekonomii, wykłada na Sopockiej Szkole Wyższej, gdzie zarobił prawie 17 tys. zł.

Z kolei Zbigniew Szczepański ze swojego gospodarstwa w Silnie odnotował dochód w wysokości 12 tysięcy złotych. Włodarz gminy deklaruje oszczędności w wysokości 55 tys. zł. Te znacząco wzrosły w ciągu czterech lat. Na koniec minionej kadencji Szczepański miał 17 tysięcy. Wówczas miał też kredyt hipoteczny zaciągnięty w 2006 roku na 15 lat i sumę 150 tys. zł. W 2010 r. do spłaty zostało mu 100 tys. zł. Ten musiał zwrócić szybciej, bo w najnowszym oświadczeniu nie zadeklarował posiadania zobowiązań pieniężnych powyżej 10 tys. zł.

W 2010 kredytami nie był obciążony burmistrz. To się zmieniło, bo Arseniusz Finster zaciągnał kredyt hipoteczny w wysokości 250 tys. zł na budowę domu w Nieżywięciu. Na ten cel pożyczył też 70 tys. zł od osoby prywatnej. Wspomógł się także oszczędnościami. Cztery lata temu miał ich ponad 100 tys. zł, a oprócz tego ponad 60 tys. zł w III filarze. Teraz samorządowiec deklaruje jedynie 52 tys. zł jako dobrowolne ubezpieczenie emerytalne.

Bez kredytów, za to ze znacznymi oszczędnościami żyje Stanisław Skaja. W oświadczeniu podaje 40 tys. zł, 5 tys. euro i prawie 100 tys. zł na lokatach. W 2010 roku oszczędności miał jeszcze więcej. W gotówce prawie 100 tys. zł i 5 tys. euro, na funduszach inwestycyjnych 288 tys. zł, na lokatach terminowych 133 tys. zł, a na funduszu emerytalnym 20 tys. zł.

 

 

Po kilka nieruchomości

Każdy z włodarzy mieszka w domu jednorodzinnym, a oprócz tego ma kilka innych nieruchomości. Burmistrz Chojnic ma nawet dwa domy. Jeden budował w Chojnicach z byłą żoną. Dwustumetrowy dom położony na 1200-metrowej działce jest wart 570 tys. zł. W oświadczeniu podał, że drugi, który jest wspólnotą małżeńską z drugą małżonką, jest w końcowej fazie budowy. Nakłady poniesione na dom wyniosły 430 tys. zł. Położony jest w sąsiedniej gminie Człuchów na działce o pow. 2300 m2 (wartości 133 tys. zł). Włodarz Chojnic wpisał w oświadczeniu aż pięć nieruchomości. Jest właścicielem domku letniskowego i działki nad jeziorem w Charzykowach, wartych 140 tys. zł. Jest też współwłaścicielem dwóch działek niezabudowanych (80 tys. zł). Do tego dochodzi lokal mieszkalny 42 m2 o wartości 126 tys. zł (nabycie do majątku własnego na podstawie umowy dożywocia).

Starosta mieszka w 175-metrowym domu, którego wartość szacuje na 350 tys. zł. To współwłasność. Taki sam status mają dwie działki budowlane warte łącznie 30 tys. zł.

Kierujący najpiękniejszą gminą wiejską w Polsce, jak sam ją określa, poza 250-metrowym domem o wartości pół miliona (współwłasność) ma także prawie 7-hektarowe gospodarstwo o kierunku produkcji roślinnej (wartości 200 tys. zł). Do tego trzy działki budowlane i jedną ogródkową z altanką. Łącznie nieruchomości będące współwłasnością wójta warte są 570 tys. zł. Jako jedyny spośród trzech kolegów samorządowców Szczepański kupił nieruchomość od samorządu i to w dodatku „swojego”. Działkę o pow. 4700 m2 w Topolach nabył od gminy Chojnice w drodze przetargu w 2006 r. za niespełna 60 tys. zł.

Czym jeżdżą?

Służbowe auta do dyspozycji mają Stanisław Skaja i Zbigniew Szczepański. Na prywatny użytek mają prawie nowiutkie auta z salonu. Starosta jeździ fordem kugą z 2013 r. W oświadczeniu nie wpisał jego wartości. Wcześniej miał ten sam model, ale z 2008 r. Wójt po pracy siada za kierownicą alfa romeo giulietty z 2011 r. o wartości 48 tys. zł. Do alfy romeo przesiadł się z chryslera cruisera z 2003 r. Choć potrzeby posiadania służbowego wozu nie wyraża Arseniusz Finster, to w oświadczeniu także nie wpisał auta, które miałoby wartość powyżej 10 tys. zł. Na co dzień jeździ renault megane. Pod koniec ubiegłej kadencji deklarował własność renault laguny z 2001 roku wartego 15 tys. zł.

Oświadczenia majątkowe

A. Finster, 2014, 2010

Z. Szczepański 2014, 2010

S. Skaja 2014, 2010

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

11 komentarzy

~niktaki
ciekawe co na to koledzy ze skarbówki i ABW?
16 Sierpnia 2015, godzina 17:49
Oceniono 12 razy 0
~ani Hitler, ani komuniści nie wyniszczyli Polski tak jak kościół katolicki

Wyniszczanie Polskiego społeczeństwa i instytucji państwowych -- to jest właśnie to co kościół katolicki robi w Polsce od 966 roku!

Kler katolicki do Polski przyszedł biedny na piechotę udając uczciwych ludzi by przez lata oszustwami wyłudzić olbrzymi majątek od naiwnych Polaków w zamian za paciorki i fikcje "życia po śmierci"! Kler miesza się do wszystkiego - głownie do finansów społecznych, promuje poniżanie polskich kobiet jako gorszych od mężczyzn, pod fikcją tradycji postulują przemoc w rodzinie wobec kobiet i dzieci, poprzez ogłupianie dzieci i indoktrynacje religijną w szkołach podważa szacunek i zaufanie do zdobyczy intelektu ludzkiego i postępu naukowego, podważa nowoczesne sposoby leczenia i postęp medyczny promując wśród ogłupiałego wierzącego ludu katolickiego cudownych uzdrowicieli i modlitwy w zamian za profesjonalne leczenie i zbiegi medyczne wykonywane przez wyszkolonych lekarzy specjalistów, hierarchowie kościelni i pomniejszy kler okradają społeczeństwo, instytucje państwowe ze wszelkiego majątku - co w ostatnim czasie najwyraźniej było widoczne w działaniach Komisji Majątkowej (dzięki której społeczeństwo zostało okradzione na miliardy zlotowych przez kościół katolicki), i poprzez państwowe granty i dotacje na remonty i powiększenie majątku kościelnego, i prywatnego majątku poszczególnych kardynałów, biskupów, i księży katolickich.

Tak wiec okupacja Polski od 966 roku przez oszustów, złodziei, kombinatorów, kłamców, pedofilów, katów i morderców kościoła katolickiego w Polsce wyniszcza nasz naród biologicznie, moralnie, etycznie, i ekonomicznie. Kościół katolicki jest rakiem pasożytującym i żyjącym na zdrowej tkance narodu Polskiego. Kler robi wszystko by utrzymać społeczeństwo polskie w ciemnocie, ogłupieniu, i w stanie pogardy dla wiedzy, humanitaryzmu, praworządności, i uczciwości, bo tylko ogłupieni, naiwni, szowiniści i ksenofobii są łatwi do manipulowania przez zawodowych oszustów kościoła katolickiego. Co śmieszne - większość ogłupionego przez kler katolicki społeczeństwa omamiona oszustwami biskupów i księży naiwnie wierzy, że ci oszuści, złodzieje, pedofile, i kłamcy są uczciwymi i dobrymi ludźmi.

Polski kościół katolicki to rak niszczący nasze społeczeństwo, który poprzez oszustwa i bezprawie wygodnie żyje w Polsce na koszt ogłupionego i naiwnego społeczeństwa!

15 Sierpnia 2015, godzina 15:50
Oceniono 18 razy 4
~K..
LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY. Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród, to wyganiałbym młodych, mądrych ludzi zagranicę za chlebem. Podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, przyznawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym setki nowych radarów oraz wzmacniałbym inwigilację obywateli. Likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp. Oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski. Wyśmiewałbym polskie wartości i religię, skłócałbym młodych ze starszymi, aby przez odwróconą hipotekę przejąć za bezcen ich mieszkania i domy, zachęcałbym ich kobiety do feminizmu, prostytucji i aborcji, aby nie nadawały się na dobre matki i żony. Zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy, tak aby nie mogli się temu sprzeciwiać. Likwidowałbym ich przemysł, a w zamian budowałbym ogromne stadiony na kredyt i markety z chemicznie zatruta żywnością aby zwiększały śmiertelność ludzi, propaganda z TV 24/h dopuszczałbym do sejmu złodziei i degeneratów itd. Obejrzyj się wokoło - w Polsce trwa cicha wojna która dotychczas zmusiła do uchodźstwa przeszło 3 milionową rzeszę Polaków! To właśnie tym sposobem naród polski poddawany jest z premedytacją DEPOPULACJI ! No i ustawa 1066 oddająca Polskę i Polaków w ręce obcych wojsk !!!
15 Sierpnia 2015, godzina 09:19
Oceniono 18 razy -2
~biedny kuzyn
Czym się tu ekscytować ? Czy ktoś napisze np. o zarobkach lekarzy? Gdzie i jak mieszkają, czym się wożą i ile potrafią zarobić ? Przy nich włodarze wypadliby na biednych kuzynów
14 Sierpnia 2015, godzina 11:03
Oceniono 19 razy 1
~dobrze się wiedzie...
Są jednak tacy, którym się dobrze wiedzie... Wszystko dla dobra miasta, gminy i powiatu.
13 Sierpnia 2015, godzina 12:52
Oceniono 18 razy 4
~niktaki
no teraz już wiadomo gdzie się podziała motorówka z charzy - była bezwartościowa albo zatonęła bo oświadczeniach tego nie widać. No chyba, że prezent od żony?
13 Sierpnia 2015, godzina 00:37
Oceniono 22 razy 6
~jak zarabiać
Jak można kupić coś od gminy gdy jest się wójtem tej gminy?
Zero refleksji?
12 Sierpnia 2015, godzina 22:48
Oceniono 24 razy 12
~Mieszkaniec Gminy
I jak tu żyć ? pytam
12 Sierpnia 2015, godzina 20:20
Oceniono 24 razy 10
~Znalazłem na fejsie takie oto ogłoszenie :-)
Kupię dom od radnego (burmistrza, starosty) po cenie zadeklarowanej w oświadczeniu majątkowym (poza Finiem bo ostatnio cieńko przez te dziewczyny przędzie) :-)
12 Sierpnia 2015, godzina 17:14
Oceniono 40 razy 24
~OJOJ
czas zainwestować chłopy w normalny wygląd.. obwisłe chomicze poliki, nadmiar tłuszczu i brak muskulatury to zwiastuny prostacko pojmowanego ,,dobrobytu" .. ŻAL PATRZEĆ !
12 Sierpnia 2015, godzina 17:14
Oceniono 31 razy 15
~zero
Bieda, aż piszczy
12 Sierpnia 2015, godzina 16:50
Oceniono 36 razy 10

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 449.00 459.00 DKKDKK 60.90 62.20
EUREUR 464.00 471.00 RUBRUB 6.20 7.10
CHFCHF 472.00 487.00 NOKNOK 44.00 45.70
GBPGBP 537.00 547.00 SEKSEK 42.10 43.80
Aktualizacja: 2022-11-28 09:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 449.23 457.00 DKKDKK 61.00 62.10
EUREUR 466.28 471.23 RUBRUB 6.20 7.10
CHFCHF 474.54 482.00 NOKNOK 44.38 45.27
GBPGBP 538.58 544.44 SEKSEK 42.61 43.44
Aktualizacja: 2022-11-28 09:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-11-25

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 7.19 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.52 zł - 7.83 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij