Straż miejska zaprasza na swoją stronę
Od miesiąca chojniczanie mogą przyglądać się poczynaniom strażników miejskich za pomocą strony internetowej. - Chcemy pokazać, co robimy i jakie mamy efekty - mówi komendant SM w Chojnicach Tadeusz Rudnik.
Nie ulega wątpliwości, że za powstaniem serwisu formacji stoi widmo nadchodzącego referendum w sprawie jej likwidacji. - Wszyscy zauważają jedynie blokady na kołach, mandaty karne i fotoradary, a nikt nie widzi tej czarnej roboty i nikt jej nie chce pokazywać - ubolewa komendant municypalnych Tadeusz Rudnik. - Czarą goryczy było to, że przekazywane przez nas innym instytucjom informacje czy sprawcy wykroczeń nie są pokazywane, że to zrobiliśmy my - dodaje szefujący formacji, który doskonale zdaje sobie sprawę, że w interesie strażników leży zmiana ich postrzegania przez obywateli. Tym, których kontakt z mundurowymi ogranicza się do mandatów i blokad, ręka w zbliżającym się głosowaniu pewnie nie zadrży.
Reklama | Czytaj dalej »
Na stronie internetowej znajduje się wykaz aktów prawnych dotyczących funkcjonowania straży miejskich, zakres obowiązków i uprawnień strażników czy chociażby rewiry ze wskazaniem przypisanych im funkcjonariuszy. Są też porady, wśród nich np. te na upały i dla posiadaczy czworonogów. - Stronę robimy sami, przygotowujemy informacje bieżące. Myślę, że będziemy ją dalej kontynuować - informuje komendant.
W dziale aktualności najświeższy "news" ku przestrodze, czyli screeny z miejskiego monitoringu "imprezki" w parku z puszką piwa i krótki opis interwencji. Twarz sprawców wykroczeń została zasłonięta. - To też ma być taka przestroga. Jeśli zamieścimy kogoś, kto idzie z pieskiem, a ten się wypróżni i właściciel nie posprząta, to ktoś może jego sylwetkę rozpoznać. Będzie to wstyd dla tej osoby - zaznacza Tadeusz Rudnik. - Przestrzeganie zasad leży w naszym wspólnym interesie.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (52)
- Komentarze Facebook (...)
52 komentarzy
Likwidacja straży miejskiej wchodzi w grę tylko wtedy, gdy chojniczanie będą chcieli zorganizować referendum na ten temat. Zdaje się, że nie wszystkie aspekty, obszary pracy straży miejskiej pan widzi, a jeśli chciałby się pan z nimi zapoznać, to zapraszam pana na 12-godzinny dyżur – mówił burmistrz.
Zgodnie z Ustawą o strażach gminnych (Dz. U. z 1997 roku Nr 123, poz. 779 z późń. zm.)
Rada gminy może utworzyć straż gminną (Art.2)
Rada gminy może rozwiązać straż po zasięgnięciu opinii właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji (Art.4)
Ponieważ SM Chojnic nie spełnia służebnej roli wobec społeczności lokalnej, a zadłużenie miasta nie pozwala na dalsze jej utrzymywanie, to nikt nie zmusi mieszkańców do dalszego płacenia na takie fanaberie.
Przykłady miast, których Rady Miast zlikwidowały straż: Stalowa Wola, Strzegom, Świeradów-Zdrój.
A pół roku za nami Czersk ale skoro miasto Chojnice jest stolicą powiatu to nie ma potrzeby trzymać SM.
A z początkiem września Rada Miejska miasta Jarocin jak niżej podaje też zlikwidowała.
Od września na ulicach Jarocina nie będzie już municypalnych. Straż Miejska decyzją Rady Miasta została też zlikwidowana wiosną w Miłosławiu i Lubaszu. Nad zakończeniem służby miejskich mundurowych zastanawiają się również w Kaliszu i we Wrześni.
Strażnicy miejscy
Pod koniec lipca Rada Miasta w Jarocinie podjęła decyzję o likwidacji Straży Miejskiej.
Celem zmian jest zwiększenie jakości realizowanych dotychczas przez Straż Miejską w Jarocinie zadań i ograniczenie niektórych form dotychczasowej aktywności realizowanej przez jednostkę, a przede wszystkim zmniejszenie kosztów ponoszonych przez Gminę Jarocin w związku z utrzymaniem formacji – wyjaśnia Ewelina Bartkowiak z kancelarii Burmistrza Jarocina.
Utrzymanie Straży Miejskiej kosztowało miasto ok. 1,8 milionów złotych. Jednostka zatrudniała 24 osoby, w tym 13 funkcjonariuszy. Większość z nich znalazła pracę w magistracie i miejskich spółkach.
– Część pracowników, wraz dotychczasowymi zadaniami, została zatrudniona w spółkach komunalnych oraz w Urzędzie Miejskim w Jarocinie .
Jarocin to kolejne miasto w Wielkopolsce, które pozbyło się Straży Miejskiej. Pod koniec marca Rada Gminy Lubasz podjęła decyzję o zlikwidowaniu Straży Gminnej. Wcześniej o opinię zapytano mieszkańców.
Strażnicy Miejscy miasta Chojnice!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
– W trakcie zebrań mieszkańcy naszej gminy miejskiej miasta Chojnice mogli i powinni byli się wypowiedzieć co do dalszego funkcjonowania Straży Miejskiej. Skoro 4400 osób opowiedziało się za likwidacją Straży Miejskiej .
W związku z powyższym Rada Miejska Chojnice większością głosów powinna była przyjąć uchwałę intencyjną odnośnie zamiaru likwidacji Straży Miejskiej .
Straż Miejska z p. Rudnikiem na czele niech się mi wytłumaczy z :
- zabierania wieńców z pomnika Mikołaja Kopernika mieszczącego się w Parku 1000-lecia.
- aktywnych prób kłócenia ze sobą mieszkańców.
- nie pilnowania porządku a spania w radiowozach .
- braku rozliczeń rachunkowych za naprawę swych jednośladów.
- bezprawnego wlepiania mandatów
– A jeszcze w szczególności braku Strażników osiedlowych którzy powinni byli zająć się sprawdzaniem porządku, patrolowaniem ulic, osiedli, placów, terenów przyszkolnych.
Strażnik osiedlowy powinien sprawdzać sygnały mieszkańców, reagować na zgłoszenia o nielegalnym parkowaniu.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!