Uciążliwe sąsiedztwo
Działalność produkcyjna w centrum miasta była dla pobliskich mieszkańców niemiłą niespodzianką. Skarżą się, że zapach parafiny stosowanej do produkcji świec w spółdzielni socjalnej ulokowanej w budynku Eksperymentarium przy ul. Piłsudskiego, źle wpływa na ich samopoczucie i zdrowie.
- Oczy łzawią, są czerwone. Sąsiadka zasłabła w ogródku. Córka, która spała pod namiotem na ogrodzie, strasznie potem kaszlała, co jej się nie zdarza - opisuje mieszkanka ul. Zaborskiej. - My nie wiedzieliśmy, że coś takiego tu będzie. Nikt tego z nami nie konsultował - podkreśla kobieta. Na początku mieszkańcy okolicy nie mogli zidentyfikować drażniącego zapachu. Myśleli nawet, że może ulatniać się gaz.
Reklama | Czytaj dalej »
Uwagi do uciążliwej działalności produkcyjnej w dawnych młynach grupa chojniczan z ulic Zaborskiej, Broniewskiego i Angowickiej zgłosiła podczas dyżuru radnego Mariusza Brunki. Na ostatniej sesji rady miejskiej (14.09) prosił o sprawdzenie czy działalność prowadzona w przy ul. Piłsudskiego może być niebezpieczna dla życia i zdrowia ludzi. Mieści się tam spółdzielnia socjalna, w której osoby niepełnosprawne pracują przy produkcji świec. W swoim wniosku artykułował, że wydalane wyziewy według relacji mieszkańców okolicznych posesji spowodowały przypadki zasłabnięcia, łzawienia, duszności czy objawy alergii u osób, które dotychczas nie miały takich problemów.
- Nasz wydział komunalny i ochrony środowiska razem ze strażą miejską przeprowadzi sensowne badania. Do tego m.in. straż też służy. Natomiast o wszelkie możliwe czynności, jeżeli ta działalność tam będzie wykraczała poza dopuszczalne normy, będziemy występować do właściwych służb. W zakresie zanieczyszczenia to służby wojewódzkie, ale na pewno przyjrzymy się temu bardzo skrupulatnie – w poniedziałek na sesji w imieniu burmistrza zapewnił sekretarz urzędu Robert Wajlonis.
M. Brunka o uciążliwej działalności w dawnych młynach
Skargi mieszkańców spotkały się z szybką reakcją, bo już w środę na miejscu pojawili się m.in. przedstawiciele wydziału ochrony środowiska ze starostwa i straży miejskiej. Mieszkańcy mają nadzieję, że coś się ruszy po tej wizji lokalnej. - Najwidoczniej mają coś nie tak z wentylacją. Ale najlepiej, jakby się stąd w ogóle wyprowadzili - mówi anonimowo sąsiadka. Z drugim wariantem sprawa nie będzie pewnie taka prosta, bo budynek Eksperymentarium został wyremontowany dzięki sporej dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Do tematu wrócimy.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (21)
- Komentarze Facebook (...)
21 komentarzy
P.S. W Chojnickiej Spółdzielni Socjalnej pracują też ludzie, którzy mieszkają w promieniu 50-100 metrów na wyżej wspomnianych ulicach. Ktoś będzie miał wkrótce przej...bane u sąsiadów...
Mit. Parafina jest mieszanką alkanów pozbawioną smaku i zapachu. Jest jednym z lepiej przebadanych składników kosmetycznych ze względu na swoje szerokie zastosowanie. Korzysta z niej nie tylko przemysł kosmetyczny ale też spożywczy i farmaceutyczny.
Kumuluje się w organizmie i wpływa na jego metabolizm
Mit. Parafina, jako mieszanka węglowodorów, jest nieszkodliwa dla organizmu. Jej działanie ogranicza się do górnych warstw naskórka a przenikanie do skóry właściwej jest minimalne. Żeby działać na cały organizm musiałaby dostać się do krwioobiegu i razem z krwią być dostarczoną się do poszczególnych narządów, a jest to praktycznie niemożliwe.
Parafina zmiękcza i wygładza skórę
Prawda. Parafina na powierzchni skóry tworzy ochronny film , chroniący przed nadmierną przeznaskórkową utratą wody. Ponadto, wzmacnia i odbudowuje barierę chroniącą skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Właśnie dlatego znalazła zastosowanie w wyrobach kosmetycznych do bardzo przesuszonej i zniszczonej skóry.
Kosmetyki z parafiną wpływają na zaostrzenie trądziku
Prawda. W przypadku cery trądzikowej i zanieczyszczonej wymiana gazowa jest bardzo pożądana. Bardzo często lekarze dermatolodzy przypisują leki zawierające nadtlenek benzoilu by wytworzyć warunki tlenowe, zabójcze dla bakterii beztlenowych Propionobacterium acnes odpowiedzialnych za zmiany trądzikowe. Tymczasem parafina działa całkiem odwrotnie. Zapychając skórę i utrudniając wymianę gazów, stwarza znakomite warunki dla rozwoju bakterii co w znaczący sposób wpływa na pogorszenie stanu cery trądzikowej.
Kosmetyki z parafiną nie mają wpływu na starzenie się skóry
Mit. Skóra starzeje się w wyniku zmian hormonalnych, genetycznych ale i tych pochodzenia zewnętrznego. Aby jak najdłużej była młoda potrzebuje tlenu, a co za tym idzie prawidłowego ukrwienia i dostarczenia składników odżywczych. Kosmetyki z parafiną tworząc warstwę nieprzepuszczalna na skórze, skutecznie hamują te procesy, wynikiem czego jest szybsze starzenie się skóry.
Niektóre problemy skórne wymagają używania parafiny
Prawda. Nieprzepuszczalny film na skórze chroniący przed utratą wody bardzo potrzebny jest w przypadku przesuszonej i zniszczonej skóry. To samo dotyczy skóry osób cierpiących na Atopowe Zapalenie Skóry. Jest również przydatna w kosmetykach dla osób przebywających w bardzo niskich temperaturach. W tych przypadkach, na pierwszym miejscu stawia się konieczność odbudowy bariery ochronnej skóry i zatrzymanie nadmiernej przeznaskórkowej utraty wilgoci a parafina zadanie to spełnia znakomicie.
Nie ma wątpliwości, że parafina dla skóry normalnej jest szkodliwa i należy ją ograniczyć. Jak narazie jednak wciąż musi być stosowana w preparatach do skóry atopowej i zniszczonej, więc przemysł kosmetyczny nie może z niej całkowicie zrezygnować dopóki nie odkryje równie skutecznego ale i bezproblemowego składnika.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!