Złoto Irminy i Agnieszki, srebro i brąz Magdy
Na najwyższym stopniu podium Agnieszka Skrzypulec i Irmina Mrózek Gliszczynska (fot. mat. organizatora).
Od czwartku do niedzieli 164 zawodników rywalizowało w Gdańsku w żeglarskich mistrzostwach Polski w klasach olimpijskich. Chojnicki Klub Żeglarski reprezentowały dwie najlepsze zawodniczki: w klasie 470 Irmina Mrózek Gliszczynska, natomiast w klasie Laser Radial Magdalena Kwaśna.
Organizatorem regat, które piąty raz z rzędu odbyły się na akwenie w Górkach Zachodnich, był Polski Związek Żeglarski. W rozgrywanych regatach rywalizowali również reprezentanci Australii, Czech, Białorusi, Norwegii, Meksyku, Danii, Kanady, Litwy i Holandii.
Reklama | Czytaj dalej »
Rywalizacja 18 duetów w klasie 470 odbywa się pod dyktando Macieja Sapiejki i Adama Kreffta (SEJK Pogoń Szczecin), natomiast wśród kobiet po trzech wyścigach na czele znajdowały się broniące tytułu Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń) i Irmina Mrózek Gliszczynska (CHKŻ Chojnice), które w klasyfikacji generalnej zajmowały po pierwszym dniu drugie miejsce.
Po drugim dniu regat nowymi liderkami w klasyfikacji generalnej w klasie 470 zostały broniące tytułu Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Irmina Mrózek Gliszczynska (CHKŻ Chojnice). Ten duet wygrał drugiego dnia regat dwa wyścigi oraz uplasował się na trzeciej pozycji, dzięki czemu zmienił na prowadzeniu Macieja Sapiejkę i Adama Kreffta (SEJK Pogoń).
Wyścig medalowy był natomiast formalnością w klasie 470. Zakończył się on zdecydowanym zwycięstwem Agnieszki i Irminy, które triumfowały w klasyfikacji generalnej oraz w klasyfikacji kobiet. Drugie miejsce zajęła załoga Maciej Sapiejka i Adam Kreft z SEJK POGOŃ Szczecin. Na trzecim miejscu regaty zakończyła nasza była załoga Karol Jączkowski i Artur Baranowski (AZS AWFiS Gdańsk). - W wyścigu medalowym startowałyśmy z taką przewagą punktową, że żadna dziewczyna nie mogła już nas "przeskoczyć", więc ścigałyśmy się z mężczyznami. To, że wygrałyśmy w męskim gronie, daje nam "mentalnego kopa" przed Mistrzostwami Świata - cieszy się medalistka Irmina.
Teraz przed naszą załogą najtrudniejszy, a zarazem najważniejszy sprawdzian - mistrzostwa świata, które rozpoczną się 10 października w Izraelu, gdzie dziewczyny walczyć będą o olimpijską kwalifikację.
W Mistrzostwach Polski w klasie Laser Radial po pierwszym dniu prowadziła Paulina Czubachowska. Na kolejnych pozycjach plasowały się Agata Barwińska (MOS SSW Iława) oraz Anna Brzozowska (KS CŻ Szczecin). Czwartą lokatę zajmowała 17-letnia zawodniczka ChKŻ Chojnice Magdalena Kwaśna. Broniąca tytułu Anna Weinzieher (AZS Uniwersytet Warszawski) jest w stawce 19 zawodniczek szósta.
W kolejnym dniu mistrzostw na pierwszą pozycję awansowała Agata Barwińska (MOS SSW Iława), a na drugą pozycję spadła prowadząca po pierwszym dniu Paulina Czubachowska (UKS FIR Warszawa), która wszystkie wyścigi ukończyła na czwartej pozycji. Progresję, z czwartej na trzecią lokatę, zanotowała Magdalena Kwaśna, która wygrała dwa starty i raz była trzecia. Broniąca tytułu Anna Weinzieher (AZS Uniwersytet Warszawski) przesunęła się z szóstej na czwartą pozycję.
Na wielką próbę wystawiona zastała cierpliwość zawodniczek w klasie Laser Radial – w niedzielę czekały one bowiem na wodzie ponad godzinę na rozegranie wyścigu medalowego, a i tak, z powodu braku wiatru, został on odwołany. W tej sytuacji mistrzynią Polski została prowadząca po dziewięciu startach Paulina Czubachowska (UKS FIR Warszawa), która zgromadziła tyle samo punktów co Agata Barwińska (MOS SSW Iława). O triumfie warszawianki przesądziła większa liczba wygranych wyścigów – trzech przy dwóch żeglarki z Iławy. Trzecie miejsce zajęła Magda Kwaśna. Mistrzyni Polski oraz brązowa medalistka mistrzostw świata juniorek Magdalena Kwaśna, powtórzyła swoje osiągnięcie sprzed roku zdobywając brązowy medal w klasyfikacji generalnej oraz srebrny w klasyfikacji młodzieżowej.
Bardzo dobre starty w Mistrzostwach Polski zaliczyli także byli zawodnicy ChKŻ, a obecnie reprezentujący barwy innych klubów. W klasie Laser Standard bezkonkurencyjny był były wychowanek ChKŻ Chojnice i pierwszy olimpijczyk z Chojnic Kacper Ziemiński, który obecnie pływa w SEJK POGOŃ Szczecin. Kacper już po raz trzeci będzie reprezentować nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Rio w 2016 roku.
Medalem w klasie Finn może pochwalić się także nasz drugi wychowanek, a obecnie reprezentujący UKS FIR Warszawa - Mikołaj Lahn. Pomimo, że rywalizację w tej klasie wygrał Australijczyk, a Mikołaj zajął drugie miejsce, to i tak Mistrzem Polski został właśnie Mikołaj. Zajął on także pierwsze miejsce w klasyfikacji młodzieżowej. Drugi były zawodnik naszego klubu Miłosz Wojewski (obecnie SEJK POGOŃ Szczecin) w klasie Finn zakończył regaty na bardzo dobrym 4 miejscu.
W klasie 470 startowali także byli zawodnicy ChKŻ. Marcin Urbański (obecnie KS SPÓJNIA Warszawa) zajął 7 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 3 miejsce w klasyfikacji młodzieżowej mężczyzn. Filip Florek wraz z Dominikiem Janowczykiem (obecnie SEJK POGOŃ Szczecin/WCSS) zajęli 13 miejsce w klasyfikacji generalnej, 3 miejsce w klasyfikacji AZS Mężczyzn oraz 7 miejsce w klasyfikacji młodzieżowej mężczyzn.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (2)
- Komentarze Facebook (...)
2 komentarze
Czekamy na RIO
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!