Piątek, 03 Lutego 2023 | Imieniny: Błażeja, Joanny, Telimeny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. (aw)

Wystawa i nowa tablica w Dolinie Śmierci

Kazimierz Jaruszewski.

Kazimierz Jaruszewski.

Otwarcie wystawy pt. "Zapomniani kaci Hitlera" i odsłonięcie nowej tablicy w Dolinie Śmierci nastąpi w najbliższy wtorek (20.10) o godz. 14.00. - Chciałbym aby tego dnia odbywał się Chojnicki dzień pamięci o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, które coraz bardziej zacierają się w pamięci mieszkańców - zdradza radny Kazimierz Jaruszewski.


Data na uroczystości w Dolinie Śmierci nie został wybrana przypadkowo. Najprawdopodobniej 20 października 1939 r. w tej części Lasku Miejskiego miała miejsce pierwsza masowa egzekucja. - Pewności mieć nie można, bo Niemcy skrupulatnie potem zacierali wszelkie ślady swej zbrodniczej działalności - mówi inicjator przedsięwzięcia Kazimierz Jaruszewski. Wystawa pt. "Zapomniani kaci Hitlera" trafi do Chojnic prosto z Senatu, gdzie zebrała dobre recenzje. - Przygotowana przez delegaturę Bydgoską IPN. Jej autorzy też do nas przyjadą. Dr Tomasz Ceran opowie nam, co się na Pomorzu wydarzyło - dodaje radny. Jeszcze tego dnia wystawa z Doliny Śmierci zostanie przeniesiona do Miejskiej Biblioteki Publicznej, tam pozostanie dwa tygodnie. W poniedziałek 26 października w ramach lekcji obejrzy ją młodzież z chojnickich szkół.

Reklama | Czytaj dalej »Drugim punktem obchodów rocznicowych w Dolinie Śmierci będzie odsłonięcie nowej tablicy. - Przeprowadziliśmy rekonesans wspólnie z Tomaszem Ceranem i okazuje się, że na tej tablicy, która w tej chwili tam się znajduje, jest sporo uchybień. Wiadomo, że nauka posuwa się naprzód również w tej dziedzinie, dlatego będzie tam nowy tekst, opracowany przez znawcę tego zagadnienia, człowieka który tym zajmuje się na co dzień. Chodzi właśnie o dr Cerana - informuje Jaruszewski. Zdaniem badacza IPN-u sprostowaniu podlega m.in. liczba ofiar czy informacja o powstańcach warszawskich. - Nie ma żadnych dowodów, że oni zostali tam zamordowani - mówi radny. - Pan Ceran oglądając naszą tablice złapał się za głowę mówiąc, że tam jest sporo takich, nazwijmy to, przeoczeń - dodaje. Nowa treść pojawi się na starej tablicy, która wcześniej zostanie skuta. - Tekst liczy 1357 liter, każda 4 zł plus 1 zł malowanie - zdradza techniczne szczegóły burmistrz Arseniusz Finster.

Tegoroczne wydarzenia w Dolinie Śmierci mają zapoczątkować chojnicki dzień pamięci. - Wydarzenia czasu II wojny światowej powoli gdzieś tam gasną. Zacierają się w pamięci chojniczan, dlatego warto by 20 października, w okolicach Dnia Wszystkich Świętych również jakąś chwile refleksji popełnić, jeżeli chodzi o te działania - uważa Jaruszewski.

Na otwarcie wystawy plenerowej w Dolinie Śmierci najprawdopodobniej zostanie podstawiony miejski autobus.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

21 komentarzy

~zero
Link do strony IPN, a tam cała treść proponowanego napisu:

http://gdansk.ipn.gov.pl/aktualnosci/2015/gdansk/uroczystosc-odsloniecia-tablicy-pamiatkowej-i-prezentacja-wystawy-zapomniani-kaci-hitlera-chojnice,-20-pazdziernika-2015

W PAŹDZIERNIKU 1939 R. NIEMCY UTWORZYLI W BUDYNKACH CHOJNICKIEGO KRAJOWEGO ZAKŁADU OPIEKI SPOŁECZNEJ OBÓZ ZATRZYMAŃ. ZOSTALI W NIM UMIESZCZENI PRZEDE WSZYSTKIM MIESZKAŃCY CHOJNIC I OKOLIC, WYSELEKCJONOWANI M.IN. SPOŚRÓD TUTEJSZEJ INTELIGENCJI.
WIĘKSZOŚĆ Z PRZETRZYMYWANYCH W OBOZIE POLAKÓW ZOSTAŁO ZAMORDOWANYCH NA POBLISKICH POLACH IGIELSKICH. ZABIJANO ICH STRZAŁAMI W TYŁ GŁOWY ORAZ PRZEZ UDERZENIA TĘPYMI NARZĘDZIAMI. CIAŁA OFIAR WRZUCANO DO ROWÓW STRZELECKICH I PRZYSYPYWANO WARSTWĄ PIASKU. EGZEKUCJE TRWAŁY OD PAŹDZIERNIKA DO GRUDNIA 1939 R. SPRAWCAMI NAJCZĘŚCIEJ BYLI MIEJSCOWI NIEMCY, CZŁONKOWIE ORGANIZACJI VOLKSDEUTSCHER SELBSTSCHUTZ DZIAŁAJĄCEJ POD NADZOREM SS.
WEDŁUG ANTONIEGO SCHŰLKE, JEDNEGO ZE ŚWIADKÓW ZBRODNI W CHOJNICKIEJ „DOLINIE ŚMIERCI”, ZABITO OK. 500 POLAKÓW. WŚRÓD NICH BYŁO TAKŻE 218 OSÓB UMYSŁOWO CHORYCH, KTÓRYCH MORDOWANO W ZWIĄZKU Z REALIZACJĄ NAZISTOWSKIEGO PLANU „ELIMINACJI ŻYCIA NIEWARTEGO ŻYCIA”.
W STYCZNIU 1945 R. NA POLACH IGIELSKICH NIEMCY PONOWNIE ROZSTRZELALI BLIŻEJ NIEUSTALONĄ LICZBĘ OSÓB. NAJPRAWDOPODOBNIEJ BYLI TO WIĘŹNIOWIE Z BYDGOSZCZY I KORONOWA EWAKUOWANI PRZED NADCHODZĄCĄ ARMIĄ CZERWONĄ. ICH CIAŁA ZOSTAŁY SPALONE.
W LISTOPADZIE 1945 R. EKSHUMOWANO SZCZĄTKI 107 OFIAR, WSRÓD NICH TAKŻE JEDNEGO DZIECKA. 54 OSOBY UDAŁO SIĘ ZIDENTYFIKOWAĆ. PEŁNA LICZBA POLAKÓW ZAMORDOWANYCH PRZEZ NIEMCÓW W „DOLINIE ŚMIERCI” W CHOJNICACH POZOSTAJE JAK DOTĄD NIEZNANA.
SPOŚRÓD WSZYSTKICH SPRAWCÓW, TYLKO SS-STANDARTENFŰHRER HEINZ MOCEK – DOWÓDCA TUTEJSZEGO SELBSTSCHUTZ – STANĄŁ PRZED SĄDEM I ZOSTAŁ SKAZANY W 1965 R. NA KARĘ DOŻYWOCIA. POZOSTALI MORDERCY UNIKNĘLI ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ.
19 Października 2015, godzina 11:15
Oceniono 8 razy 0
~Do Jaruszewskiego
Skąd wiadomo, że 20 października zamordowano Polaków w Dolinie, pytam skąd ta wiedza? Jakieś dokumenty? Tyle samo wiedzy macie o tych sprawach, jak i o wszystkich innych. Nie ma dokumentów, promowanie daty jest nieuzasadnione.
18 Października 2015, godzina 22:19
Oceniono 6 razy 6
~do ponizej
Co Armia Robotniczo-Chlopska wyzwolila? We wrześniu 1939 r. Niemcy i Rosjanie napadli na Polskę, podzielili ja między siebie. A potem skończyli sobie do gardeł, dlatego bili się w Chojnicach. Nikogo nie wyzwolili, a raczej zamienili okupację niemiecka na rosyjska.
18 Października 2015, godzina 22:15
Oceniono 6 razy -2
~Może lepiej te nieszczęsne gwiazdy
zamalować na biało a nazwiska Rosjan na pisać tak żeby brzmiały z amerykańska i wtedy nawet człowiek KOŃ zza oceanu przyjedzie złożyć wieńce na cmentarzu przekonany, że to US-army wyzwoliła Chojnice a nie żadna Armia Czerwona!
18 Października 2015, godzina 22:10
Oceniono 8 razy 2
~do ponizej
Zabierzcie historyków IPN na Cmentarz zoldakow sowieckich i pokażcie im 14 lutego, jak tam kłania się burmistrz Finster czerwonej gwieździe i sojusznikom Hitlera.
18 Października 2015, godzina 21:27
Oceniono 10 razy 2
~DO PONIŻEJ !!!
Ty się odpi...... od tego cmentarza i czerwonych gwiazd kmiocie, jak nie masz co robić to mogę ci powiedzieć co robi pies jak się nudzi!
18 Października 2015, godzina 19:42
Oceniono 13 razy 3
~Bohaterom ZSRR?
Kiedy likwidacja czerwonych gwiazd i zmiana treści napisu na pomniku "Bohaterom ZSRR"?
18 Października 2015, godzina 14:08
Oceniono 12 razy -4
~dr Ceran i wrzesień 39?
Doktor Ceran to przede wszystkim specjalista od myśli i ideologii Jacka Kuronia, a nie od wydarzeń września 1939 r. Dlatego tym bardziej, należy skonsultować treść nowego napisu.
18 Października 2015, godzina 13:57
Oceniono 7 razy 7
~Myślenie Jaruszewskiego...
Jaruszewski myśli tak: nauka posuwa się naprzód, jest nowa wiedza, choć co sam podkreśla, Niemcy skrupulatnie niszczyli dowody. Z drugiej strony, mówi: nie ma dowodów na mord na Powstańcach Warszawskich w Dolinie Śmierci. Czas porozmawiać z doktorem Ceranem.

Jeśli Jaruszewski jest tak zapalonym historykiem amatorem, to proponuję aby zajął się sprawą pochówku żołnierzy 1 batalionu strzelców, czyli zainicjowaniem wcześniejszej ekshumacji. Poza tym, jeśli jest tak posunięty w edukacji historycznej, czas chyba, aby porozmawiał z Arseniuszem Finsterem o roli ZSRR w IV rozbiorze Polski oraz żeby przybliżył mu nieco wydarzenia stycznia-lutego 1945 r. na Pomorzu i w Chojnicach.

Poza tym przy zmianie wszelkiego typu napisów na pomnikach historycznych, przy miejscach pamięci itd. zasięga się w drodze konsultacji społecznych opinii lokalnej społeczności w szczególności lokalnych organizacji pozarządowych zajmujących się takimi zagadnieniami. Czy były prowadzone przez ratusz jakieś konsultacje w tej mierze?
18 Października 2015, godzina 13:53
Oceniono 11 razy -1
~prawda
Oj kogoś zabolała prawda , no cóż możemy pisać gdzie chcemy i i czym chcemy . Żłobek jest dla nas rodziców bardzo ważny, chcemy zwrócić na to radnym uwagę . Pomniki są ważne , a tu mówimy o dzieciach które też są ważne , to nasza przyszłość
17 Października 2015, godzina 18:06
Oceniono 18 razy 2
~Smerf Maruda
Kolejny pomnik jest poprawiany. Najpierw rozebrano pomnik Kopernika, by zbudować nowy. Potem wymieniono tablicę na obelisku o wojnie 13letniej. Następnie poprawiono (na jakiś czas) pomnik przy cmentarzu ofiar zbrodni niemieckich z II wojny poprzez dorobienie po raz drugi korony Orłowi. Teraz poprawiana jest tablica przy (na?) pomniku w Dolinie Śmierci. Ciekawe, czy Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa wie o tej roszadzie, czy zatwierdziła treść? Czy może, jak przy Orle, władze miasta poszły na skróty... A teraz Panowie który pomnik macie na oku do poprawki?
17 Października 2015, godzina 16:34
Oceniono 14 razy 2
~Powiem tak:
Nie ma zwycięstwa nad martwymi ale są tacy którzy nawet martwych nie zostawią w spokoju aby zaspokoić jakieś swoje chore ambicje!
17 Października 2015, godzina 15:27
Oceniono 17 razy 15
~Do poniższej wypowiedzi:
Poszukaj sobie innej strony, tutaj wypowiadaj się na temat o którym jest artykuł!
Czy może to jest dla ciebie zbyt trudne?
17 Października 2015, godzina 11:20
Oceniono 22 razy 12
~uwaga
Radny Jaruszewski porusza wszystkie tematy tylko nie chce pomóc rodzicom maluszków teraz żłobek jest najważniejszy . Radni są tylko na jakąś kadencję a życie toczy sie dalej. Panie radny walczy pan o dużo niech pan zawalczy również o małe pokolenie jest pan nauczycielem kto ma nas zrozumieć jak nie Pan !!!!
17 Października 2015, godzina 10:51
Oceniono 26 razy -8
~historyk amator
HANIEBNE są nasze władze miejskie, mają gdzieś żołnierzy, którzy zginęli w obronie miasta 1 Września 1939 roku!

Zginęli, pochowani w zapomnianym miejscu, w pełnym umundurowaniu, a nawet głupiego nagrobka się nie doczekają!

Interes prywatny ważniejszy!

DLA ZAINTERESOWANYCH-żołnierze, którzy polegli 1 Września 1939 roku zostali pochowani na górce za starym cmentarzem, czyli tam, gdzie aktualnie częściowo stoi hotel, część tej górki nadal istnieje, ale taka BYŁA CHOJNICKA MENTALNOŚĆ-budować na ciałach i grobach ludzkich (patrz ChDK, lub rondo Wyszyńskiego...
17 Października 2015, godzina 09:42
Oceniono 23 razy 17

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 427.00 437.00 DKKDKK 61.10 62.60
EUREUR 466.00 473.00 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 463.00 478.00 NOKNOK 41.50 43.20
GBPGBP 520.00 530.00 SEKSEK 40.30 42.00
Aktualizacja: 2023-02-03 10:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 428.10 433.08 DKKDKK 61.20 62.60
EUREUR 467.69 471.75 RUBRUB 5.40 6.10
CHFCHF 467.11 473.01 NOKNOK 41.93 42.74
GBPGBP 522.02 529.53 SEKSEK 40.86 41.69
Aktualizacja: 2023-02-03 10:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy czytałeś/aś uchwałę budżetową dotyczącą miasta Chojnice i posiadasz wiedzę na temat tego jakie inwestycje będą wykonywane w ciągu roku?Ceny paliw2023-02-01

E95 E98 ON LPG
BP 6.75 zł 7.5 zł 7.84 zł 3.32 zł
Circle K 6.7 zł - 7.79 zł 3.24 zł
Lotos Optima 6.72 zł - 7.81 zł 3.21 zł
MZK 6.69 zł 6.89 zł 7.75 zł 3.25 zł
Orlen 6.73 zł 7.35 zł 7.82 zł 3.21 zł
PKS 6.7 zł - 7.79 zł 3.32 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij