Wystawa i nowa tablica w Dolinie Śmierci
Otwarcie wystawy pt. "Zapomniani kaci Hitlera" i odsłonięcie nowej tablicy w Dolinie Śmierci nastąpi w najbliższy wtorek (20.10) o godz. 14.00. - Chciałbym aby tego dnia odbywał się Chojnicki dzień pamięci o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, które coraz bardziej zacierają się w pamięci mieszkańców - zdradza radny Kazimierz Jaruszewski.
Data na uroczystości w Dolinie Śmierci nie został wybrana przypadkowo. Najprawdopodobniej 20 października 1939 r. w tej części Lasku Miejskiego miała miejsce pierwsza masowa egzekucja. - Pewności mieć nie można, bo Niemcy skrupulatnie potem zacierali wszelkie ślady swej zbrodniczej działalności - mówi inicjator przedsięwzięcia Kazimierz Jaruszewski. Wystawa pt. "Zapomniani kaci Hitlera" trafi do Chojnic prosto z Senatu, gdzie zebrała dobre recenzje. - Przygotowana przez delegaturę Bydgoską IPN. Jej autorzy też do nas przyjadą. Dr Tomasz Ceran opowie nam, co się na Pomorzu wydarzyło - dodaje radny. Jeszcze tego dnia wystawa z Doliny Śmierci zostanie przeniesiona do Miejskiej Biblioteki Publicznej, tam pozostanie dwa tygodnie. W poniedziałek 26 października w ramach lekcji obejrzy ją młodzież z chojnickich szkół.
Reklama | Czytaj dalej »
Drugim punktem obchodów rocznicowych w Dolinie Śmierci będzie odsłonięcie nowej tablicy. - Przeprowadziliśmy rekonesans wspólnie z Tomaszem Ceranem i okazuje się, że na tej tablicy, która w tej chwili tam się znajduje, jest sporo uchybień. Wiadomo, że nauka posuwa się naprzód również w tej dziedzinie, dlatego będzie tam nowy tekst, opracowany przez znawcę tego zagadnienia, człowieka który tym zajmuje się na co dzień. Chodzi właśnie o dr Cerana - informuje Jaruszewski. Zdaniem badacza IPN-u sprostowaniu podlega m.in. liczba ofiar czy informacja o powstańcach warszawskich. - Nie ma żadnych dowodów, że oni zostali tam zamordowani - mówi radny. - Pan Ceran oglądając naszą tablice złapał się za głowę mówiąc, że tam jest sporo takich, nazwijmy to, przeoczeń - dodaje. Nowa treść pojawi się na starej tablicy, która wcześniej zostanie skuta. - Tekst liczy 1357 liter, każda 4 zł plus 1 zł malowanie - zdradza techniczne szczegóły burmistrz Arseniusz Finster.
Tegoroczne wydarzenia w Dolinie Śmierci mają zapoczątkować chojnicki dzień pamięci. - Wydarzenia czasu II wojny światowej powoli gdzieś tam gasną. Zacierają się w pamięci chojniczan, dlatego warto by 20 października, w okolicach Dnia Wszystkich Świętych również jakąś chwile refleksji popełnić, jeżeli chodzi o te działania - uważa Jaruszewski.
Na otwarcie wystawy plenerowej w Dolinie Śmierci najprawdopodobniej zostanie podstawiony miejski autobus.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (21)
- Komentarze Facebook (...)
21 komentarzy
http://gdansk.ipn.gov.pl/aktualnosci/2015/gdansk/uroczystosc-odsloniecia-tablicy-pamiatkowej-i-prezentacja-wystawy-zapomniani-kaci-hitlera-chojnice,-20-pazdziernika-2015
W PAŹDZIERNIKU 1939 R. NIEMCY UTWORZYLI W BUDYNKACH CHOJNICKIEGO KRAJOWEGO ZAKŁADU OPIEKI SPOŁECZNEJ OBÓZ ZATRZYMAŃ. ZOSTALI W NIM UMIESZCZENI PRZEDE WSZYSTKIM MIESZKAŃCY CHOJNIC I OKOLIC, WYSELEKCJONOWANI M.IN. SPOŚRÓD TUTEJSZEJ INTELIGENCJI.
WIĘKSZOŚĆ Z PRZETRZYMYWANYCH W OBOZIE POLAKÓW ZOSTAŁO ZAMORDOWANYCH NA POBLISKICH POLACH IGIELSKICH. ZABIJANO ICH STRZAŁAMI W TYŁ GŁOWY ORAZ PRZEZ UDERZENIA TĘPYMI NARZĘDZIAMI. CIAŁA OFIAR WRZUCANO DO ROWÓW STRZELECKICH I PRZYSYPYWANO WARSTWĄ PIASKU. EGZEKUCJE TRWAŁY OD PAŹDZIERNIKA DO GRUDNIA 1939 R. SPRAWCAMI NAJCZĘŚCIEJ BYLI MIEJSCOWI NIEMCY, CZŁONKOWIE ORGANIZACJI VOLKSDEUTSCHER SELBSTSCHUTZ DZIAŁAJĄCEJ POD NADZOREM SS.
WEDŁUG ANTONIEGO SCHŰLKE, JEDNEGO ZE ŚWIADKÓW ZBRODNI W CHOJNICKIEJ „DOLINIE ŚMIERCI”, ZABITO OK. 500 POLAKÓW. WŚRÓD NICH BYŁO TAKŻE 218 OSÓB UMYSŁOWO CHORYCH, KTÓRYCH MORDOWANO W ZWIĄZKU Z REALIZACJĄ NAZISTOWSKIEGO PLANU „ELIMINACJI ŻYCIA NIEWARTEGO ŻYCIA”.
W STYCZNIU 1945 R. NA POLACH IGIELSKICH NIEMCY PONOWNIE ROZSTRZELALI BLIŻEJ NIEUSTALONĄ LICZBĘ OSÓB. NAJPRAWDOPODOBNIEJ BYLI TO WIĘŹNIOWIE Z BYDGOSZCZY I KORONOWA EWAKUOWANI PRZED NADCHODZĄCĄ ARMIĄ CZERWONĄ. ICH CIAŁA ZOSTAŁY SPALONE.
W LISTOPADZIE 1945 R. EKSHUMOWANO SZCZĄTKI 107 OFIAR, WSRÓD NICH TAKŻE JEDNEGO DZIECKA. 54 OSOBY UDAŁO SIĘ ZIDENTYFIKOWAĆ. PEŁNA LICZBA POLAKÓW ZAMORDOWANYCH PRZEZ NIEMCÓW W „DOLINIE ŚMIERCI” W CHOJNICACH POZOSTAJE JAK DOTĄD NIEZNANA.
SPOŚRÓD WSZYSTKICH SPRAWCÓW, TYLKO SS-STANDARTENFŰHRER HEINZ MOCEK – DOWÓDCA TUTEJSZEGO SELBSTSCHUTZ – STANĄŁ PRZED SĄDEM I ZOSTAŁ SKAZANY W 1965 R. NA KARĘ DOŻYWOCIA. POZOSTALI MORDERCY UNIKNĘLI ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ.
Jeśli Jaruszewski jest tak zapalonym historykiem amatorem, to proponuję aby zajął się sprawą pochówku żołnierzy 1 batalionu strzelców, czyli zainicjowaniem wcześniejszej ekshumacji. Poza tym, jeśli jest tak posunięty w edukacji historycznej, czas chyba, aby porozmawiał z Arseniuszem Finsterem o roli ZSRR w IV rozbiorze Polski oraz żeby przybliżył mu nieco wydarzenia stycznia-lutego 1945 r. na Pomorzu i w Chojnicach.
Poza tym przy zmianie wszelkiego typu napisów na pomnikach historycznych, przy miejscach pamięci itd. zasięga się w drodze konsultacji społecznych opinii lokalnej społeczności w szczególności lokalnych organizacji pozarządowych zajmujących się takimi zagadnieniami. Czy były prowadzone przez ratusz jakieś konsultacje w tej mierze?
Czy może to jest dla ciebie zbyt trudne?
Zginęli, pochowani w zapomnianym miejscu, w pełnym umundurowaniu, a nawet głupiego nagrobka się nie doczekają!
Interes prywatny ważniejszy!
DLA ZAINTERESOWANYCH-żołnierze, którzy polegli 1 Września 1939 roku zostali pochowani na górce za starym cmentarzem, czyli tam, gdzie aktualnie częściowo stoi hotel, część tej górki nadal istnieje, ale taka BYŁA CHOJNICKA MENTALNOŚĆ-budować na ciałach i grobach ludzkich (patrz ChDK, lub rondo Wyszyńskiego...
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!