Skarbówka ostrzega i zaprasza do samoobsługi
Nowością w urzędzie przy ul. Młyńskiej jest stanowisko samoobsługowe z komputerem i specjalną linią telefoniczną, z którego można wysłać formularze podatkowe czy sprawdzić podatnika. Z tej ostatniej możliwości skorzystać mogą rolnicy. Urzędnicy skarbowi ostrzegają przed oszustwami w obrocie paliwami, bo te nawet dla nieświadomego nabywcy mogą okazać się bolesne finansowo.
Â
Urzędnicy na szczeblu krajowym zaobserwowali nasilenie zjawiska handlu paliwem niewiadomego pochodzenia, którego nieświadomymi uczestnikami w coraz większym stopniu mogą być właśnie rolnicy. - W naszym rejonie nie stwierdziliśmy takiej sytuacji, ale lepiej dmuchać na zimne – mówi Kazimierz Woziński, kierownik czynności sprawdzających w chojnkickiej skarbówce. Warto ostrzec, bo w przypadku, gdy urząd nie znajdzie nieuczciwego sprzedawcy, to nabywca zapłaci VAT, podatek akcyzowy czy opłatę paliwową za sprzedawcę. Zwrot podatku akcyzowego od oleju napędowego używanego do produkcji rolnej, o który rolnicy ubiegają się w urzędzie gminy, także może zostać zakwestionowany. Rolnikowi grozi nawet odpowiedzialność karno-skarbowa. Zakup 1000 litrów nielegalnego oleju napędowego po cenie 4,50 zł/l, czyli o 50 gr taniej na litrze niż w legalnym obrocie, może rolnika kosztować słono, bo prawie 4 tysiące złotych.
Reklama | Czytaj dalej »
Czerwona lampka powinna się zapalić, gdy cena będzie wyjątkowo atrakcyjna, zapłata będzie możliwa wyłącznie w gotówce nieznanemu sprzedawcy poza biurem, bezpośrednio z cysterny lub zbiornika nieprzeznaczonego do przewozu towarów niebezpiecznych, bez faktury czy konsecji. By nie ryzykować, paliwo lepiej kupować u sprawdzonych sprzedawców. Podmioty prowadzące taką działalność są wpisane do specjalnego wykazu prowadzonego przez ministra finansów i muszą wpłacić kaucję gwarancyjną. Ów wykaz jest dostępny w internecie na stronie www.kaucja-gwarancyjna.mofnet.gov.pl.
- Żądamy NIP, a potem sprawdzamy na tej liście – radzi urzędnik. Gdyby jednak sprawiło to trudności nieobytym w internecie i podatkowych stronach, to do komputera można zasiąść w urzędzie skarbowym przy ul. Młyńskiej. To co prawda stanowisko samobsługowe, jedno z dwóch, ale urzędnicy pokierują, pokażą co i jak. - Zachęcam by się nie bać. Każdy się wzbrania, ale pracownicy pomagają, a potem jest zdziwienie, że to takie proste. My jesteśmy dla podatników – zaprasza Elżbieta Skajewska, kierownik samodzielnego referatu obsługi bieżącej. Nie tylko idzie sprawdzić podatnika, ale też zadzwonić na bezpłatną linię, gdzie nie czeka się godzinami na połączenie, czy wreszcie złożyć elektroniczne deklaracje. Wcale nie trzeba mieć podpisu elektronicznego. - Wpisuje się tylko dane autoryzujące, np. ubiegłoroczny przychód z PiT-u – informują urzędnicy.
Samoobsługa funkcjonuje w ramach tzw. centrów obsługi klienta, które ruszyły w części urzędów w kraju od września. Chojnicka skarbówka jest jedną z dwóch w województwie, która uruchomiła taką strefę. Część swoich spraw mogą u nas załatwić także podatnicy z odległego zakątka kraju, a nowo zarejestrowane firmy mogą liczyć na asystenta podatnika. To dopiero raczkuje, ale na początku zawsze warto skorzystać z podpowiedzi kompetentnych osób. - Trzeba złożyć wniosek. Mamy już kilka w realizacji, a wszyscy zgłaszający działalność dostają informację o takiej możliwości – zachęca Skajewska.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (3)
- Komentarze Facebook (...)
3 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane sÄ… dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!