Księgi gruntowe i notarialne przykładem źródeł genealogicznych
Źródłem do pracy badawczej historyczno - rodzinnej oprócz źródeł podstawowych, tych najbardziej rozpowszechnionych, a więc parafialnych ksiąg metrykalnych oraz aktów stanu cywilnego są również inne, mniej znane i nie wykorzystywane przez rodzinnych badaczy. Na pewno należy tutaj zaliczyć akta gruntowe, nazwane na początku swego istnienia księgami hipotecznymi.
Były one zakładane za czasów Fryderyka II, kiedy to podjęto w odniesieniu do szlachty proces sformalizowania spraw własnościowych. Założenie takiej księgi i wpisywanie do niej konkretnej nieruchomości wiązało się z dokonaniem jej szczegółowego opisu. Założone wówczas księgi służyły przez cały XIX i połowę XX wieku, a więc było to niejednokrotnie kilka pokoleń naszych rodzin. Rozpoczynało się to od wysłania do wszystkich właścicieli wezwania do stawienia się w określonym miejscu i czasie. Były one jednakowego wzoru i zaczynało się słowami: „My Fryderyk z Bożej Łaski Król Pruski […] i dalej następuje cała tytulatura przysługująca królowi. W dalszej części jest zawarte sformułowanie, iż przesyłane są pozdrowienia osobie, do której król się zwraca. Następnie dowiadujemy się, że sprawa miała się odbyć w Sądzie Ziemsko – Wójtowskim w Chojnicach.
Reklama | Czytaj dalej »
Na pewno na uwagę zasługuje odległy termin, ponieważ wezwanie, które sporządzono w Kwidzynie 31 grudnia 1776 roku, było wezwaniem na dzień 24 września 1777 roku. Na pewno czytelnik zapoznający się z treścią ksiąg hipotecznych wytworzonych w XIX wieku i nie raz jeszcze w okresie dwudziestolecia międzywojennego może zdobyć szeroką wiedzę o swojej rodzinie.W takiej księdze znajdziemy wiele dokumentów, z których będą wynikać rodowe powiązania. Zdarzały się oczywiście i takie, które nie były zbyt obszerne, ale spora część z nich liczy po kilkadziesiąt kart.
Księgi z obszaru działania chojnickiego sądu są przechowywane w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy, z tymże są to głównie te księgi, które znajdowały się w sądzie zamiejscowym w Czersku w okresie międzywojennym.
Gdy brak interesującej nas księgi gruntowej możemy wziąć pod lupę roczniki notariuszy. Akta notarialne z Chojnic zachowały się od połowy XIX wieku i także znajdują się w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!