Co mają leki do jedzenia?
Już dawno chciałyśmy pisać o czym debatowano na kwietniowej konferencji zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Mowa o problemach interakcji leków z alkoholem i żywnością.
Uczestniczący na konferencji specjaliści uznali za niezbędne rozszerzenie wiedzy na temat bezpiecznego przyjmowania preparatów leczniczych. Pacjent powinien być rzetelnie poinformowany, jakie produkty spożywcze powodują osłabienie lub wzmożenie działania leku, by uniknąć, nierzadko bardzo poważnych, niepożądanych reakcji.
Nie popijać!
Większość leków najlepiej przyjmować dwie godziny przed posiłkiem lub przed posiłkiem lub po nim i popijać wodą, a nie sokami lub mlekiem.
Szczególnie długa jest lista leków, których nie należy popijać sokiem grejfrutowym. Wpływa on bowiem na metabolizm kosmków jelitowych, co może skutkować nasileniem się wchłaniania wielu preparatów. Niekorzystne jest popijanie leków kawą, herbatą i innymi napojami zawierającymi kofeinę ( np. Red Bull) i alkohol. Kofeina i alkohol mogą powodować działanie toksyczne na ośrodkowy układ nerwowy. Alkohol zwiększa toksyczność stosowanego dość powszechnie paracetamolu.
Ważna jakość diety
Do właściwego wchłaniania leków z przewodu pokarmowego potrzebna jest dobrze zbilansowana dieta pod względem jej równowagi kwasowo-zasadowej, tak by zachowane było odpowiednie pH treści pokarmowej. Dieta „jednostronna” zawsze utrudnia proces leczenia. Istotne jest zachowanie odpowiedniej ilości proporcji podstawowych składników odżywczych, na które składają się białka, tłuszcze, węglowodany, sole mineralne. Również zbyt kaloryczna dieta oraz częste spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcz mogą powodować zwiększenie wchłaniania leków, doprowadzając tym samym do stanu, gdy zalecona dawka staje się dla organizmu toksyczna.
Antydepresanty
Szczególną uwagę na to, co jedzą , powinni zwrócić chorzy leczeni lekami antydepresyjnymi, zwłaszcza starej generacji. Trzeba ograniczyć spożywanie sera żółtego, przejrzałych bananów, czekolady, wina, kawioru, salami. Składniki zawarte w tych produktach powodują niebezpieczną nawet dla życia, kumulację substancji czynnych zawartych w antydepresantach.
A to ciekawe...
Dieta wegetariańska przeszkadza we wchłanianiu się leków kwaśnych, a dieta bogata w białko – zasadowych. Brukselka czy brokuły zawierają witaminę K, która obniża działanie przeciwzakrzepowe pochodnych kumaryny. Bekon, jajka i masło ułatwiają wchłanianie leków przeciw pasożytniczych. Pektyny z porzeczek lub agrestu pogarszają działanie wspomnianego powyżej paracetamolu.
Precz z alkoholowymi mitami
Częstym błędem jest „profilaktyczne” przyjmowanie aspiryny przed piciem alkoholu. Zamiast chronić przed kacem, aspiryna o 40% (!!!) podnosi poziom alkoholu we krwi. Z kolei metronidazol, cefalosporyny (antybiotyki) oraz niektóre leki przeciw pasożytom (np. pyrantelum stosowane w owsicy) działają jak wszyty alkoholikom esperal.
Reklama | Czytaj dalej »
Na koniec
Ważny jest również sposób przyrządzania posiłków. Potrawy z grilla zawierają związki, które ograniczają skuteczność stosowanej przez astmatyków eufilliny.Dlatego też grillowanie może być przyczyną ataków duszności. Bądźmy zatem ostrożni, czytajmy ulotki i stosujmy się do zaleceń lekarza i producenta leku.
Katarzyna Karpus
Poradnia Dietetyczno-Żywieniowa NZOZ „GEMINI”
Tel. 052/ 3974033
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (6)
- Komentarze Facebook (...)
6 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!