Wtorek, 06 Grudnia 2022 | Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst (aw), fot. mw

Kto dba o nasze dzieci?

O integracyjnym przedszkolu w Chojnicach znowu głośno. Radnych i burmistrza, a wcześniej i wydział oświaty o dyskryminacji w stosunku do dzieci niepełnosprawnych informuje matka niedosłyszącego chłopca, Maria Rekowska.


Na ostatniej sesji rady miasta Marzenna Osowicka odczytała poruszający list matki, która ze względu na nieodpowiednią opiekę nad swym niepełnosprawnym synem zabrała go z przedszkola "Skrzaty".  Zdaniem Marii Rekowskiej, dzieci specjalnej troski w przedszkolu integracyjnym są dyskryminowane: "W mym odczuciu te dzieci przechodzą jakiś horror. (...) Integracja miała być dla nich cząstką życia społecznego, w którym mogliby w miarę możliwości w nim uczestniczyć, lecz w tym przedszkolu nie jest im dane. Pokuszę się o prostą definicję przechowalnia i to jeszcze na najniższym poziomie, bo o kruche szkło się dba, a o te dzieci nie do końca" - podnosi w liście kierowanym do radnych i burmistrza chojniczanka.
Pismo kończy apelem o pomoc, bo rodzice dzieci z większymi niepełnosprawnościami (na wózkach, zapampersowane, niepełnosprawne intelektualnie) nie mają w Chojnicach  alternatywy. W mniemaniu kobiety miasto popełniło ogromny błąd powierzając przedszkole integracyjne w prywatne ręce. - Spełniły się obawy rodziców, o których mówiliśmy przed prywatyzacją burmistrzowi - przyznaje w rozmowie z naszą reporterką pani Maria. Kobieta szansę na prawidłową rehabilitację i integrację dzieci specjalnej troski upatruje w działalności jeszcze jednego przedszkola. - Powinien je stworzyć samorząd i mieć nad nim  specjalnie baczenie - uściśla.

Jak reaguje jeden z adresat listów na kolejne wiadomości, o tym że w przedszkolu integracyjnym źle się dzieje? O złym traktowaniu dzieci przez jedną z opiekunek pisaliśmy przed kilkoma miesiącami. Burmistrz Arseniusz Finster zapowiada postępowanie sprawdzające w stosunku do Marii Rekowskiej, a opozycyjnej radnej zarzuca, że ta czytaniem listu na forum rady próbuje... zabłysnąć, tak samo zresztą jak autorka listu. - Przykro mi, że pani Rekowska nie przyszła z tym do mnie porozmawiać, ale widocznie chciała z tym wystąpić na sesji. Ale to nie jest element promocji osoby, tylko jest problem, który trzeba rozwiązać - zarzuca burmistrz. Rozmowy z wszystkimi rodzicami dzieci niepełnosprawnych, dyrekcją przedszkola, anonimowe ankiety w placówce i zewnętrzny audyt, to działania jakie wdroży ratusz w celu wyjaśnienia sytuacji.  - Nie wierzę, że jest tam horror. Gdyby tak było, nie byłoby jednego takiego listu. Ja nie mówię, że nie ma problemu, może jest ten problem - komentuje włodarz Chojnic. W swej wypowiedzi podpiera się raportem z ostatniej kontroli kuratorium oświaty. W nim znajdziemy m.in. informację o przekraczaniu przepisowej liczby dzieci w grupach integracyjnych.

W sprawie głos na sesji zabrała radna Joanna Warczak. - Jest to apel matki z prośbą o pomoc.  Skoro pani Maria zabrała dziecko z przedszkola, to coś musiało na to wpłynąć. Na pewno zajmiemy się ta sprawą. Pewnie mi będzie ciężej, bo osobiście sama zabrałam stamtąd dziecko. Rozmowy były długie z panią dyrektor. Tak samo jak dojście mojego syna do stanu, w jakim jest teraz - przyznała przewodnicząca komisji społecznej.

Reklama | Czytaj dalej »

Okazuje się, że  z przedszkolnym tematem byli wcześniej zaznajomieni radni z klubu burmistrza. - Zgłaszałem, że tam jest problem. Zatem to nie jest tak, że nie wiemy o tym. To jest smutne. Trzeba  jak najszybciej przystąpić do pracy - reflektuje się Marek Bona. - To jest problem porażki pedagogicznej. To jest ważny problem - podkreśla Marek Szank. - Być może problemem jest koncentracja. Na 250 dzieci 44 jest niepełnosprawnych - zastanawia się Arseniusz Finster.

W wydziale oświaty w temacie "Skrzatów" wypowiadają się niechętnie. - Lepiej z szefem rozmawiać - dyrektor Janusz Ziarno odsyła do burmistrza, ale i przyznaje, że w sprawie placówki miał zgłoszenia nawet od pracowników urzędu. Zdarzył też się swego czasu telefon od pani Rekowskiej, ale ponoć ta nie zostawiła na siebie namiarów. - To nieprawda. Przedstawiłam się i zostawiłam swój numer. Nie było odzewu - dementuje zainteresowana. Autorka listu zaznacza, że jej działanie nie ma na celu przysporzenia szkody konkretnej placówce. - 2,5 roku prowadziłam mediacje z przedszkolem. Nie spełniło swej roli - mówi kobieta, która czuje się odpowiedzialna nie tylko za los swego niepełnosprawnego dziecka. - Stwórzmy tym dzieciom dobre warunki do rozwoju - apeluje. Z dyrekcją przedszkola przy ul. Młodzieżowej nie udało nam się skontaktować.

Maria Rekowska otrzymała od włodarza Chojnic list i zaproszenie do rozmów. Arseniusz Finster pisemnie o planowanym wielomiesięcznym audycie poinformował także rodziców dzieci specjalnej troski z przedszkola Skrzaty. 28 grudnia w ratuszu odbędzie się spotkanie w sprawie audytu.

Patrząc na temat przedszkola integracyjnego w naszym mieście należy postawić kilka pytań. Po pierwsze dlaczego, choć wszyscy wiedzą o problemie, to nic się w tej kwestii nie robi, dopóki nie podniesie się krzyk? Takim był zdecydowanie list Marii Rekowskiej. Po drugie, dlaczego dla samorządu ważniejszy jest sposób przedstawienia sprawy niż jej meritum?  I ostatnie najważniejsze pytanie. Kto w Chojnicach dba o nasze dzieci?

Do pobrania:

Protokół pokontrolny kuratorium oświaty 1, 2, 3

List pani Marii Rekowskiej 1, 2

List burmistrza skierowany do M. Rekowskiej, rodziców dzieci specjalnej troski

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

30 komentarzy

~ciekawe
co nie ??????????
28 Grudnia 2015, godzina 18:40
Oceniono 4 razy 2
~rodzice przedszkolaka
Z dołączonej do artykułu kopii protokołu po kontroli kuratorium wynika, że kadra ma odpowiednie kwalifikacje do pracy w przedszkolu integracyjnym. Protokół pochodzi z października tego roku. Czyżby przez 2 miesiące aż tyle się zmieniło?
27 Grudnia 2015, godzina 21:40
Oceniono 26 razy 8
~no
wlasnie
27 Grudnia 2015, godzina 21:37
Oceniono 16 razy -2
~xyz
A co dzieje się naprawdę? Z listu pani Rekowskiej nie wynika jaki "horror" przeszło jej dziecko. W komentarzach też nie padają konkretne zarzuty. Skoro jest tak źle to może warto podzielić się informacjami?
27 Grudnia 2015, godzina 21:36
Oceniono 28 razy -6
~do ponizej
zgadzam sie z toba
wytlumacz to temu Zbigniewowi
27 Grudnia 2015, godzina 20:58
Oceniono 18 razy 2
~rodzic przedszkolaka
w tym przedszkolu so nieradą z dziećmi brak kady wykształconych do nauczania i to co pisza to prawda i to tylko szczyt góry ludzie nie wiedzą naprawdę co tam się dzieje
27 Grudnia 2015, godzina 20:55
Oceniono 25 razy 3
~do zbigniew z 27 Grudnia 2015, godzina 17:41
kto ciebie wynajal i ile ci zaplacil za to zebys tuszowal ????
27 Grudnia 2015, godzina 20:42
Oceniono 22 razy -4
~to chyba żart
Kamery śmiechu warte !!!!
27 Grudnia 2015, godzina 18:21
Oceniono 26 razy 2
~wiem co mowie
Jak mam byc szczera to tu jakies bzdury ta pani sprzedaje. W tym przedszkolu sa kamery to wychowawcy musieliby miec nawalone w glowach zeby nie opiekowac sie tymi dziecmi.
Poza tym cos mi z ta nagonka na przedszkole sie nie zgadza.
Dajcie spokój tym ludziom, dzieci maja dobra opiekę
27 Grudnia 2015, godzina 18:00
Oceniono 36 razy -4
~zbigniew
dajcie spokój k..... z tą przemocą żadnej przemocy tam nie ma jakaś ściema zeby tylko zaistnieć publicznie,mam w tym przedszkolu dzieci od kilku lat około 4 lat teraz jest tam najmłodsza z córek i nigdy nie miałem zadnych sygnałów od nich żeby działo tam sie coś złego wiec w to nie wierze jest tam bardzo miła atmoswera co prawda moje dzieci nie są niepełnospr. ale osobiście uważam ze gdyby działo tam sie coś złego z chorymi to również dotykało by to zdrowymi a tak nie jest.rada dla tej kobiet;Przenieś dziecko a nie oczerniaj bo pewnie masz jakiś konflikt z kimś z opsługi i pajacujesz;
27 Grudnia 2015, godzina 17:41
Oceniono 44 razy -4
~mb
Do wszystkich piszących komentarze w tej sprawie.Nie zabierajcie głosu jeśli nie wiecie o co chodzi.Wasze aluzje i komentarze są nie na miejscu.Nie byłeś świeczki nie trzymałeś to się nie wypowiadaj.
26 Grudnia 2015, godzina 22:29
Oceniono 33 razy 17
~najlepiej zadba oczywiście byk w sukience:)
A kapelan Marek ze szpitala w Rybniku – Orzepowicach i jednocześnie katecheta w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Rybniku w dzielnicy Nowiny został przyłapany z pielęgniarką Anną z Laryngologii Dorosłych. Pisali o tym nawet w gazecie. I co ? Nic, dalej jest kapelanem i dalej mu płacą. I dalej stosując szczyt obłudy, fałszu i zakłamania wmawia młodym ludziom, że każdy seks niemałżeński jest grzechem. Tak zwana katolicka moralność jest wspaniałym dowodem na to, jak żałosne skutki daje koktajl, w którym dogmatyzm wymieszany jest z hipokryzją. Polskiemu państwu, społeczeństwu, awangardowym artystom, nam wszystkim kościół katolicki siedzi na karku. Ale warto znosić ten ciężar. Ścierając się z postępem, nauką, rozumem i państwem polski kler wkroczył na drogę stopniowego samobójstwa, czynu, który skądinąd zalicza do cywilizacji śmierci.
26 Grudnia 2015, godzina 06:25
Oceniono 32 razy 10
~Kiszony ogórek
Niech mi ktoś wyjaśni, jaki interes ma Burmistrz w tym, aby zamieść tę aferę pod dywan. Nie rozumiem. Może dlatego nie rozumiem, bo ogórek jestem
25 Grudnia 2015, godzina 23:13
Oceniono 50 razy 2
~do poniżej
To się nie wypowiadaj!!! Ważne ze ty wiesz czego chcesz!!!! Znawca wielki obraża innych ale teraz idzie sprawdzić szybko kto jest autorem wpisu i mam nadzieje ze zainteresowani raz dwa to zrobią .
25 Grudnia 2015, godzina 20:56
Oceniono 43 razy 19
~co za bzdury
dziwne, że jak było przedszkole państwowe to nikt się nie interesował tym, że było za dużo dzieci w grupach, że było mniej nauczycieli - tylko 1 wspomagający na budynek, brak rehabilitacji, logopeda rzadko. Teraz jest rehabilitacja, gimnastyka korekcyjna, logopedia, hipoterapia, dogoterapia dodatkowo każda grupa ma nauczyciela wspomagającego i co jest gorzej?
Wy sami nie wiecie czego się czepiać. A co do tych pań Warczak i Rekowskiej to lepiej się nie będę wypowiadać bo czasami coś za dużo powiem (same nie wiedzą czego chcą).
25 Grudnia 2015, godzina 19:44
Oceniono 81 razy -1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 443.00 453.00 DKKDKK 61.10 62.40
EUREUR 465.00 475.00 RUBRUB 5.80 6.60
CHFCHF 469.00 484.00 NOKNOK 43.90 45.60
GBPGBP 540.00 552.00 SEKSEK 42.20 43.90
Aktualizacja: 2022-12-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 445.52 450.70 DKKDKK 61.20 62.30
EUREUR 468.74 473.98 RUBRUB 5.90 6.70
CHFCHF 473.00 478.00 NOKNOK 44.40 45.20
GBPGBP 541.00 548.00 SEKSEK 42.60 43.50
Aktualizacja: 2022-12-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Skręt z ulicy Tucholskiej w lewo w ulicę Gdańską z pierwszeństwem to dobry pomysł?


Ceny paliw2022-12-05

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.39 zł 7.88 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 7.83 zł 2.91 zł
Lotos Optima 6.52 zł - 7.85 zł 2.93 zł
MZK 6.49 zł 6.99 zł 7.79 zł 2.91 zł
Orlen 6.54 zł 7.17 zł 7.87 zł 2.94 zł
PKS 6.5 zł - 7.8 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij