Brakuje mieszkań socjalnych
- Osiem lat to średni czas oczekiwania na mieszkanie komunalne, dwa na przydział socjalnego - informuje burmistrz Arseniusz Finster. Brakuje tych ostatnich, dlatego radni z komisji gospodarki komunalnej i mieszkaniowej w tym roku chcą dogłębnie rozpoznać problem. Rozwiązaniem może być ewentualne pobudowanie takiego budynku.
Jeszcze w ubiegłym roku w wydziale komunalnym został przeprowadzony audyt w zakresie wykonywania przez gminę miejską obowiązku zapewnienia lokali socjalnych i pomieszczeń tymczasowych. Dokument trafił do komisji komunalnej rady miejskiej. Jeden z jego wniosków brzmi następująco: „przygotować dla burmistrza i komisji gospodarki komunalnej w porozumieniu ze spółkami koncepcję rozwiązania problemu brakujących lokali socjalnych wraz z kosztami ewentualnej budowy budynku z wykorzystaniem rządowych narzędzi finansowych dostępnych dla samorządów gminnych”. Miejska spółka Zakład Gospodarki Mieszkaniowej dysponuje ogółem 1739 lokalami, w tym 156 lokalami socjalnymi. Decyzję o przekszałceniu mieszkań komunalnych w socjalne podejmuje burmistrz kierując się standardem lokalu, np. WC wspólne dla kilku lokali, brak łazienki czy położenie lokalu w suterenie.
Reklama | Czytaj dalej »
- Mieszkań socjalnych brakuje. Kwota wypłacana przez miasto dla ZGM, spółdzielni mieszkaniowej i właścicieli lokali rośnie ze względu na sytuację społeczeństwa. Rodzi się problem. To nie tylko problem miasta Chojnice. To problem ogólnopolski. Muismy się nad nim pochylić bardzo poważnie w 2016 i przystąpić do próby rozwiązania go w jakikolwiek sposób – rekomendował szef komisji Antoni Szlanga jeszcze w czasie grudniowego posiedzenia. W planie pracy komisji na ten rok radni chcą uwzględnić uzyskanie informacji nt. zasobu komunalnego i zasad przekształcania mieszkań. - Przekształcenie to jest utrata dochodów przez naszą spółkę ZGM, więc należałoby tu podjąć jakieś działania – podkreśla Szlanga, który proponuje porozumienie ze spółką komunalną w połowie roku po wcześniejszym rozpoznaniu w temacie jej możliwości finansowych.
Jak informuje burmistrz Arseniusz Finster, w 2015 roku do listy uprawnionych do zawarcia umowy najmu lokalu komunalnego ujętych było 165 wnioskodawców, a socjalnego 73. Ponadto, jak zliczyli urzędnicy, istnieje grupa ok. 200 wnioskodawców, którzy mimo wezwań nie uaktualniają danych. Średni czas oczekiwania na mieszkanie to odpowiednio 8 i 2 lata.
Niestety, nie udało nam się przeanalizować samego dokumentu z audytu. Na wniosek o jego udostępnienie, otrzymaliśmy odpowiedź z ratusza, iż "ma charakter wewnętrzny i nie stanowi informacji publicznej w rozumieniu art. 61 Konstytucji".
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (7)
- Komentarze Facebook (...)
7 komentarzy
A w przypadku osób pełnosprawnych na piętrach co by nie miało w ten sposób zdarzeń wypadnięcia osoby niepełnosprawnej z piętra i utraty życia.
I kto to widział żeby miało to miejsce takie zdarzenia w mieście zarządzanym przez doktora moskiewskiego Finstera.
To wyżej podane też powinno ulec generalnej poprawce!!!!!!!!!!!!!
Tam gdzie na dobre zakorzeniła się korupcja nie ma miejsca na transparentność!
Należy mieszkania które stoją odłogiem wyremontować jak najprędzej w celu jak najmniejszych kosztów inwestycyjnych. Aby mogli zacząć mieszkać w mieszkaniach lokatorzy i zaczęły się zwracać wcześniejsze nakłady.
A co najważniejsze przez szybkie remonty nie umożliwić tym samym złodziejom okradać mieszkań
tak jak ma to miejsce i przyczynia się to do droższych remontów a z czasem i całkowitych rozbiórek.
I co ciekawe pozwala sobie na okradanie mieszkań to ZGM Chojnice.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!