Nie żyje Edmund Piękny
Honorowy obywatel Chojnic, prawnik i działacz społeczny miał 96 lat. Zmarł wczoraj w chojnickim szpitalu. Pogrzeb odbędzie się w sobotę. O godz. 11.25 wprowadzenie zwłok do bazyliki, o 11.30 różaniec, o 12 msza św., a po niej przejście na cmentarz parafialny.
Edmund Piękny urodził się 5.08.1919 r. w Jarużynie. Kształcił się w pobliskiej Bydgoszczy, a maturę zdał w roku, w którym wybuchła II wojna światowa. Na początku okupacji został aresztowany i do końca wojny jako więzień polityczny przebywał w więzieniu w Koronowie. Po wojnie od 15 lutego 1945 r. przez półtora roku pełnił funkcję burmistrza Fordonu, gdzie się wychowywał. Do Chojnic przeniósł się za sprawą chojniczanki Jadwigi Osowickiej, którą poślubił. Był kierownikiem referatu prawnego w chojnickim Starostwie Powiatowym, równocześnie studiując na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tytuł magistra prawa uzyskał w 1951 roku. Rok później podjął pracę radcy prawnego.
Reklama | Czytaj dalej »
Będąc prezesem Spółdzielni Pracy Budowlanej "Zjednoczenie", założył przy tej firmie orkiestrę dętą. Jako bezpartyjny działacz społeczny przez szereg lat pełnił funkcjęprzewodniczącego Powiatowego Komitetu FJN. Przez dwie kadencje był radnym PRN. Pownownie radnym został po odrodzeniu samorządów w III RP. Przez dwie kadencje przewodniczył komisji rewizyjnej Rady Miejskiej, w trzeciej komisji prawno-ekonomicznej. Od 1990 roku długoletni prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Długoletni prezes chóru "Lutnia". Inicjator budowy pomnika ofiar faszyzmu przy ul. Gdańskiej (1959 r.), fundator tablicy pomordowanych księży (1989) i wzniesienia krzyża w Dolinie Śmierci (1991). W 1993 roku nawiązał współpracę z holenderską fundacją charytatywną co przy udziale Fundacji dla Zdrowia zaowocowało pomocą materialną dla osób niepełnosprawnych, domów dziecka, szpitali i hospicjów w Chojnicach i regionie. Pośredniczył w kontaktach Chojnic z miastami Waalwijk w Holandii i Emsdetten w Niemczech. W 2007 roku założył Radę Seniorów, której przewodniczył. 23 września 2002 r. Rada Miejska Chojnic podjęła uchwałę o nadaniu Edmundowi Pięknemu honorowego obywatelstwa miasta Chojnice (na podstawie "Bedekera Chojnickiego" K. Ostrowskiego).
W ubiegłym roku na wniosek burmistrza Chojnic został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez prezydenta RP za liczne działania na rzecz miasta i jego mieszkańców. Odebrał go z rąk wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego. Uroczystość miała miejsce 29 sierpnia 2015 r. w domu mecenasa Edmunda Pięknego w Charzykowach.
Niestrudzony społecznik został nominowany przez naszych Czytelników do tytułu Chojniczanin Roku 2009. Mecenas Piękny wówczas w wywiadzie mówił, że życzy sobie dożyć stu lat...
Burmistrz wspomina mec. Pięknego
Burmistrz Arseniusz Finster wspomina mec. Pięknego i jego zasługi dla miasta oraz zaprasza chojniczan na uroczystość pogrzebową, która ma charakter otwarty. - Ja chciałbym podkreślić, że całkiem niedawno powołał do życia Radę Seniorów. To są też wspaniali ludzie, których bym w ogóle nie znał, gdyby nie mecenas Piękny. Odszedł człowiek, który będzie w naszej pamięci na zawsze...
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (14)
- Komentarze Facebook (...)
14 komentarzy
Kondolencje dla rodziny zmarłego Edka Pięknego.
Edek był przyjacielem moich rodziców i częstym gościem w naszym domu już w latach 50-siatych. Edek był zawsze człowiekiem szlachetnym, odważnym, wrażliwym na niesprawiedliwości, a także o niepospolitej i niespożytej energii, i chęci działania. Jego etyka i kultura osobista, życzliwość ludziom, a także charyzma były zawsze przykładem i były podziwiane przez jego współpracownik, znajomych, i przyjaciół.
Jego śmierć to koniec epoki - Edek był jednym z wielkich chojniczan, którzy pomimo osobistych przeżyć wojennych odbudowali i dźwignęli Chojnice po dewastacjach wojennych. Przyszło mu działać po wojnie w trudnych warunkach politycznych, demograficznych, i materialnych. Pomimo trudności Edek przez całe swoje życie aktywnie i efektywnie działał dla dobra chojniczan. Praktycznie, w Chojnice na każdym kroku każdy mieszkaniec naszego miasta ociera się o owoce jego pracy i rezultaty jego pomysłów.
Z jego śmiercią Chojnice utraciły wielkiego człowieka i nieprzeciętnego chojniczanina.
Wielu spośród nas utraciło z jego śmiercią nieprzeciętnego przyjaciela.
nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
4 lata.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane sÄ… dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!