'Straż miejska była, jest i będzie potrzebna'
Póki co z nowym – starym komendantem. O tym przekonany jest burmistrz, który dziś pożegnał komendanta Tadeusza Rudnika. Ten już nie jako mundurowy, ale nadal będzie pracować w ratuszu. Zmiany w straży wprowadzać ma dotychczasowy zastępca Arkadiusz Megger, który ze wzruszeniem żegnał swojego kolegę. To pokłosie referendum, w którym chojniczanie dali czerwoną kartkę municypalnym, ale zabrakło 6 %, żeby głosowanie było wiążące. Burmistrz każe się strażnikom zmienić i za rok znowu chojniczanie mają decydować.
Tadeusza Rudnika zapytaliśmy, czy nie ma żalu, bo chyba nie tak wyobrażał sobie swoje pożegnanie ze strażą miejską, której szefował przeszło 24 lata. - Trudno mieć do kogokolwiek żal. Kiedyś się zaczyna i kiedyś się kończy. Nie kończę w jakimś trybie skandalu czy czegokolwiek innego. Po prostu odchodzę, żeby zrobić miejsce może na pokazanie innej twarzy, innych możliwości czy zasad funkcjonowania SM, aniżeli przez te 25 lat funkcjonowała. Ona przez cały ten okres też ulegała modyfikacjom, zmianom, rozbudowie, zwiększeniu zadań. Jest czas, żeby się pożegnać i dać miejsce innym, może na nowe spojrzenie. Może to moje już się po prostu zużyło.
Reklama | Czytaj dalej »
Czy inne spojrzenie ma pełniący obowiązki zastępcy od 15 lat? Czym się różnili rządzący formacją, czy się ścierali? - Nie było między nami konfliktów. Natomiast mamy inne charaktery, tj. każdy człowiek jest inny i inaczej pewne problemy zauważa. Niemniej myślę, że trudne zadanie czeka mojego następcę z uwagi na to, że polityka czy też odbiór medialny działań stricte represyjnych jest zawsze taki negatywny. Nikt nie kocha ludzi, którzy każą coś zrobić, a jeżeli nie, to karzą za coś, czego nie zrobił lub zrobił nie tak, jak powinien. Ta instytucja represji niesie za sobą falę krytyki, niechęci i z tym jest trudno walczyć.
Rudnik o dymisji...
Nowego komendanta, dotychczasowego zastępcę, zapytaliśmy jak układała się współpraca z Tadeuszem Rudnikiem. Ten odpowiada krótko: - Dobrze. Czy były jakieś różnice, jeśli chodzi o funkcjonowanie straży? - dopytujemy. - W pewnych zakresach na pewno, bo nie jesteśmy kalkami siebie, tylko komendant ma inną osobowość i ja też. Musieliśmy się dogadać. Jesteśmy ludźmi i potrafiliśmy się dogadać. A jak komendant Megger odebrał wynik referendum? - Nie będę się wypowiadał na ten temat – ucina.
Megger o współpracy z Rudnikiem
Mimo, że o złożenie dymisji dotychczasowego komendanta poprosił sam burmistrz, to dziś w ratuszu zorganizował mu uroczyste pożegnanie w blasku fleszy i w oku kamer. Arseniusz Finster dziękował za ponad 24 lata za sterami formacji i w zasadzie jej tworzenie. Współpracę ocenił jako bardzo dobrą, co nie oznacza, że nie było różnicy zdań. - Jestem przekonany, że straż miejska była, jest i będzie potrzebna – podkreślał burmistrz Chojnic, który i tak za rok chce w drugim referendum pytać chojniczan o sens jej istnienia. Chce zachęcać do oddania głosu 77 % mieszkańców, którzy milczeli, by za rok oddali głos na tak. Choć w przypadku tego ostatniego apelował do popierających straż, by do urn nie szli...
Nie obeszło się też bez gorzkich słów w stronę inicjatorów referendum, które zdaniem burmistrza było skrzywione, za to jego będzie uczciwe. - To modne narzędzie do wykazywania, że politycznie można z kimś wygrać – stwierdził i właśnie dlatego poczuwa się do winy. - Jestem przekonany o potrzebie funkcjonowania straży miejskiej. Chcę was zarazić optymizmem. Musicie stanąć na głowie i działać ze zdwojoną energią przez najbliższy rok. Nie miejcie do mnie pretensji i żalu – zwrócił się do strażników. Ci owacjami na stojąco pożegnali swojego dotychczasowego przełożonego. Mimo prób nie udało nam się jednak uzyskać komentarza nt. zaistniałej sytuacji ze strony szeregowych strażników.
A. Finster: - Czuję się winny...
Były komendant poczuwał sobie za zaszczyt pracę w gronie municypalnych i dziś życzył im, by „odbiór społeczny pozwolił na to, by demokracja bezpośrednia nie uderzała w straż miejską, która wiele dobrego robi dla miasta”. Podziękował też mediom, podkreślając, że te były wyrozumiałe w rozmowach z nim. - Chociaż nie zawsze ta krytyka, która przez media się przedostawała jest zawiniona. Nie my jako straż przypisujemy sobie pewne zadania...
Pożegnanie Rudnika
Do krytyki funkcjonowania straży odniósł się już na początku swojego wystąpienia. - Krytyka w moim odczuciu jest daleko nieuzasadniona, ale trzeba się z nią zmierzyć. Natomiast dyrektor generalny ratusza Robert Wajlonis dziękując za współpracę komendantowi określił go jako „fascynata prawa i jego przestrzegania”. Ale czy w podobny sposób będzie można nazwać jego następcę w sytuacji, gdy w planie mandatów wpisano 0? Swój pomysł na zmiany w formacji nowy komendat przedstawi już w piątek. Tymczasem dziś po uroczystej części spotkania strażnicy zostali na naradzie z nowym szefem.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (54)
- Komentarze Facebook (...)
54 komentarzy
RZĄD STARY ALE NOWY, to samo z komendantem
#Ocieplanie_Wizerunku
Jak burmistrzem został doktor Finster moskiewski, to skrzyń z piaskiem już nie ma. Może tego nauczył się w Moskwie.
Ostatnie po wczorajszą dobę opady śniegu mrozy i sliskie chodniki pokazały, że jednak skrzynie z piaskiem są nieustannie potrzebne.
Może zajmie się tym Tadeusz Rudnik, któremu byrmistrz znalazł zatrudnienie w ratuszu. Na dobry początek niech rozwiezie po mieście skrzynie z piaskiem.
Jeżdzić chyba nie zapomniał, bo zanim został komendantemjeżdził wózkiem w Zrembie.
A jak weżmie łopatę i rozsypie piasek,to też nie zgrzeszy.
Policja stanowa – rodzaj sił policyjnych, działający na terenie określonego stanu w państwach federalnych, w szczególności w Australii i Stanach Zjednoczonych, gdzie każdy stan posiada własną jurysdykcję, która nie musi obowiązywać na terenie pozostałych stanów tego kraju. Podobne jednostki funkcjonują także w innych krajach, np. policja prowincjonalna w dwóch prowincjach Kanady.
Australia
Każdy stan w Australii posiada własną autonomiczną jurysdykcję. Oprócz policji stanowej, do sił policyjnych należy także policja federalna, której zadaniami są egzekwowanie prawa wspólnoty Commonwealth oraz ochrona interesów publicznych zarówno na rynku krajowym jaki i międzynarodowym. Policja federalna działa głównie na obszarach Terytorium Jervis Bay i wyspy Norfolk
. Stany Zjednoczone
Policja stanowa w USA, należy do najbardziej znanych na świecie rodzajów sił policyjnych. Każdy stan charakteryzuje się własną autonomiczną jurysdykcją oraz zakresem działań policyjnych w czasie dochodzenia spraw karnych. Gubernator każdego ze stanów powołuje policję stanową, której celem jest ochrona mienia publicznego oraz utrzymywanie porządku na terenie danego stanu. Dodatkowo policja danego stanu zaangażowana jest w pomoc przy usuwaniu klęsk żywiołowych na terenie rodzimego stanu oraz koordynacji ruchu drogowego w obrębie gmin, hrabstw i obszarów miejskich i wiejskich.
Zadanie: Straż Miejską zlikwidować i dla Powiatowej Komendy Policji zapewnić więcej stanowisk zamiast straży miejskiej to w Powiatowej Komendzie Policji stworzyć policje miejską, policje osiedlową oraz stanowisko policjanta osiedlowego biorąc przykład z policji stanowej.
- Straż Miejska w Chojnicach jest zbędna, a efekty jej pracy zbyt drogie.
Zadanie Straż Miejskiejską zlikwidować i dla Powiatowej Komendy Policji zapewnić więcej stanowisk zamiast straży miejskiej to w Powiatowej Komendzie Policji stwożyć policje miejską, policje osiedlową oraz stanowisko policjanta osiedlowego z czego słyną wywodzą się szkoły policyjne i kierunki ochroniarskie w celu : - ochrony spokoju i porządku w miejscach publicznych - czuwanie nad porządkiem i kontroli ruchu drogowego - w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym - współdziałaniu z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych zagrożeń - zabezpieczenie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia - ochrona obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej, - ochrona porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych, - doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca zamieszkania - informowanie społeczności o stanie i rodzajach zagrożeń.
Jestem nadal przekonany o braku skuteczności funkcjonowania Straży Miejskiej w Chojnicach.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!