Chojniczanin z profesorskim tytułem
30 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o nadaniu tytułu profesora dr hab. Jackowi Knopkowi. Jego obecność podczas sobotniej (30.01) promocji „Zeszytów Chojnickich” była okazją do gratulacji, podziękowań za dotychczasową naukową współpracę i życzeń na dalszą.
- Jest to wydarzenie bez precedensu w nowożytnej historii naszego miasta. Dotąd bowiem nie zdarzyło się, by rodowity chojniczanin, na co dzień mieszkający w naszym mieście, osiągnął tak wysoki stopień naukowy – podkreślał dr Przemysław Zientkowski, pełnomocnik burmistrza ds. nauki. - Zaszczytny tytuł jest nie tylko osobistym sukcesem Jacka Knopka. Jest także chlubą dla naszego miasta i przykładem tego, co można osiągnąć dzięki ciężkiej, wytrwałej pracy.
Reklama | Czytaj dalej »
Gratulacje i upominek dla profesora miał burmistrz Arseniusz Fisnter. - Chcę powiedzieć, że jesteśmy z ciebie Jacku bardzo dumni. Dla mnie jako burmistrza Chojnic ważne jest to, że jesteś razem z nami, że mieszkasz w Chojnicach. Jestem pełen podziwu dla ciebie. Znamy się 30 lat i pamiątam całą twoją drogę naukową. To jest niesamowity wyczyn, żeby w wieku 47 lat zostać profesorem.
Jesteśmy z ciebie Jacku bardzo dumni...
- Ten upominek będzie przypominał mi skąd się wywodzę, gdzie jest mój ród. A ten ród wywodzi się z bliskich okolic Chojnic oraz z Gochów. Będzie mi przypominał moje ukochane Chojnice - dziękował prof. dr hab. Jacek Knopek.
Był pierwszy prezesem i współzałożycielem Chojnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, w którego imieniu gratulował Kazimierz Jaruszewski. Byłemu uczniowi Bogdan Kuffel podarował ze swoich zbiorów wizerunek Bolesława Śmiałego. – Tak pracowitej, sumiennej i ambitnej osoby, jaką jest Jacek, nie widziałem w swoim nauczycielskim życiu chyba nigdy - chwalił historyk. Gratulacje od posła Aleksandra Mrówczyńskiego złożył Bartosz Bluma.
- Nie stopnie i tytuły naukowe rzeźbią osobowość człowieka, ale tylko to, co realnie pozostawi on dla potomnych. Wedle takiej azjatyckiej maksymy - nie liczą się dobra, tylko czyny - mówił z pokorą profesor Knopek.
Nie stopnie i tytuły naukowe rzeźbią człowieka...
W sobotnie przedpołudnie na uroczystości spostrzegł wiele znajomych twarzy osób, które towarzyszyły mu w naukowej drodze. Jacek Knopek patrząc na redaktor Marię Eichler domyśła się, jak strasznie pewnie musiała się denerwować na jego pierwsze teksty, które zamieszczał w „Gazecie Chojnickiej”. W 1996 do pracy na wydziale humanistycznym bydgoskiej WSP przyjmował go prof. Włodzimierz Jastrzębski, któremu wiele zawdzięcza w swojej naukowej karierze. A niejednokrotnie dzielnie walczyła z jego tekstami redaktor językowa Beata Królicka, także obecna na promocji "Zeszytów Chojnickich".
Jacek Knopek urodził się 8 lipca 1969 roku w Chojnicach. Działalność naukową ropoczął w 1988 roku jako student w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku. W marcu 1993 r. został przyjęty na stanowisko asystenta w Instytucie historii tejże uczelni. Od tego czasu, poza badaniami regionalnymi, skupiał się na stosunkach międzynarodowych. W 1996 roku obronił pracę doktorską, której promotorem był prof. zw. Dr hab. Andrzej Chodubski z Uniwersytetu Gdańskiego. W oparciu o materiały zgromadzone w rozprawie staraniem wydawnictwa uczelnianego w Bydgoszczy ukazała się książka „Polacy w Grecji. Historia i współczesność”. Od tego roku stał się pracownikiem bydgoskiej WSP, późniejszej Akademii Bydgoskiej na stanowisku adiunkta w Instytucie Nauk Społecznych. Od 1997 r. redagował „Zeszyty Chojnickie”. Dysertację habilitacyjną przygotowywał w latach 1996 – 2000 nt. migracji Polaków do Afryki Północnej w XX w., która ukazała się drukiem w 2001 r. Dwa lata później był już doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce.
Od 2005 roku działalność dydaktyczną prowadzi w Instytucie Politologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie powołany został na stanowisko profesora nadzwyczajnego oraz na kierownika Zakładu Polityki Narodowościowej. W 2009 r. objął Katedrę Międzynarodowych Stosunków Politycznych.
Przez 27 lat pracy naukowej zorganizował lub współorganizował 30 konferencji naukowych, brał udział w 50 krajowych i międzynarodowych konferencjach. Jest autorem 12 monografii naukowych, redagował 50 pozycji książkowych. Napisał prawie 200 artykułów naukowych i 60 popularnonaukowych. Jest autorem ponad 200 haseł encyklopedycznych. Był promotorem 5 prac doktorskich, zrecenzował ich 8. Wypromował ponad 200 magistrów, recenzował ponad 100 prac magisterskich (na podstawie 14. Kwartalnika Chojnickiego, artykułu Przemysława Zientkowskiego "Chojniczanin z profesorską nominacją").
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (6)
- Komentarze Facebook (...)
6 komentarzy
Sukces prof. J. Knopka jest chlubą dla miasta a nie sukcesem jakiejkolwiek innej osoby, która przypisuje sobie udział w awansie naukowym profesora. Trzeba dużej złośliwości, aby w cytowanym zdaniu doszukiwać się pławienia się w cudzym blasku.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!