Zakup maszyny budowlanej – na co zwrócić uwagę?
Koparkoładowarki, dźwigi, walce, podesty, miniciągniki – sprzętu ułatwiającego pracę na budowie jest dziś naprawdę dużo. W powszechnym użyciu pojawiły się już nawet ogromne maszyny, takie jak żurawie budowlane czy wysięgniki teleskopowe. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem nowej lub używanej maszyny budowlanej.
Testuj przed zakupem!
Producenci dobrze wiedzą, że duży wydatek kojarzy się konsumentom z dużym ryzykiem. Dlatego często dają możliwość przetestowania maszyny przed zakupem. Sprawdzenie funkcjonalności maszyny jest kluczowe – zwróćmy uwagę szczególnie na systemy obsługi i sterowania. Powinny być intuicyjne i proste, tak aby maszyna do działania nie wymagała zatrudnienia specjalnie wykwalifikowanej osoby.
Warto też zapoznać się z instrukcją urządzenia i poczytać recenzje zarówno specjalistów, jak i nabywców danego sprzętu w Internecie.
Gwarancja i koszt części zamiennych
Równie ważna jest dokumentacja – maszyny budowlane nie podlegają rejestracji, zaś o ich legalności świadczą jedynie numery fabryczne oraz dowód zakupu. Jest on też często podstawą reklamacji – tym bardziej powinniśmy zadbać o wszelkie szczegóły związane z fakturami i zapoznać się z warunkami gwarancji.
Warto też przemyśleć zakup pod kątem technicznym – jeśli planujemy za pomocą maszyny dźwigać kilkutonowe konstrukcje, lepiej od razu wybrać model z zapasem udźwigu. Unikniemy w ten sposób usterek wynikających z przeciążenia. Ostatnią kwestią jest koszt części zamiennych – warto odwiedzić sklep z częściami do maszyn i zapytać o koszty serwisowania czy wymiany podzespołów wybranego przez nas modelu.
Nie ma kasy? Jest leasing!
Zakup używanego sprzętu to świetna alternatywa dla ograniczonego budżetu. Rynek wtórny maszyn budowlanych, górniczych, leśnych czy rolniczych oferuje spore możliwości. Kupując sprzęt z drugiej ręki możemy zaoszczędzić nawet połowę wartości nowego urządzenia, zaś leasing daje możliwość niewielkiej opłaty wstępnej i nie wymaga angażowania dużych środków własnych. Poza tym z zakupionego w ten sposób sprzętu często możemy korzystać od zaraz, zaś w przypadku nowych urządzeń czasami trzeba dodatkowo czekać na montaż i dostawę.
„Starsze maszyny to również często tańsze serwisowanie i części zamienne, co w perspektywie czasu może przynieść kolejne oszczędności. Przed zakupem należy zwrócić uwagę szczególnie na stan silnika maszyny. Oględziny powinny być dokładniejsze niż w przypadku nowego sprzętu – ważna jest właściwa konserwacja, maszyna powinna być przechowywana w odpowiednich warunkach, bez zapiaszczonych czy zardzewiałych elementów lub przecieków oleju” (cytat: https://cemasz.pl/). Jeśli nie mamy pewności – możemy też wynająć fachowca, który przeprowadzi szczegółowy przegląd techniczny.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!