Niezłomni Wyklęci 1944 - 1963
To tytuł wystawy, którą od wczoraj (1.03), czyli Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, oglądać można na chojnickiej starówce. Plenerowa wystawa zagości w Chojnicach tydzień.
Tak wystawę zapowiadało Stowarzyszenie Arcana Historii: "NIEZŁOMNI WYKLĘCI 1944-1963" - plenerowa wystawa w formie banerów poświęcona Żołnierzom Niezłomnym - przybliżająca sylwetki polskich bohaterów, którym po wielu latach przywracany jest należny szacunek i pamięć. Wystawa ta zostanie nam użyczona przez Stowarzyszenie Traugutt z Pruszcza Gdańskiego i zagości na chojnickim Starym Rynku w okresie 1-7 marca 2016. Wystawa w Chojnicach znajdzie się dzięki Sławomirowi Sawickiemu (Sławko Start Sawicki). Dziękujemy Sławkowi i kolegom z Pruszcza Gdańskiego!
Reklama | Czytaj dalej »
Organizatotrzy wystawy przypominają, że 5 marca startuje II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chojnicach ze Starego Rynku od godz. 14.00.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (85)
- Komentarze Facebook (...)
85 komentarzy
Aż się doczekał sprawiedliwego wyroku we własnej sprawie:
- został zastrzelony przez swojego podkomendnego Czesława D. któremu "Młot" zastrzelił młodszego brata Leopolda za to, że ów Leopold zrozumiał kim jest "Młot" i odmówił wykonania wyroku śmierci na cywilach których "Młot" podejrzewał o współpracę z UB. Ten samozwańczy prokurator i sędzia wydał wyrok, lecz tym razem kat okazał się sprawiedliwym i odstrzelił mu łeb.
Taka teoria, że każdy polski żołnierz miał prawo zabijać Sowietów i ich marionetki może się zrodzić jedynie u osoby o psychopatycznych cechach, każdy normalny człowiek powinien unikać kontaktu z tobą a najlepiej uciekać na twój widok!
(ur. 6 listopada 1912, zm. 12 sierpnia 1982) – major kawalerii Wojska Polskiego, cichociemny i członek Armii Krajowej z której zdezerterował do NSZ, oficer Brygady Świętokrzyskiej NSZ.
Sprawca głośnego mordu na partyzantach Gwardii Ludowej pod Borowem 9 sierpnia 1943. Odpowiedzialny również za morderstwa na ukrywających się przed okupantem Żydach.
(ur. 30 marca 1910 w Rzejowicach, zm. 19 lutego 1947w Łodzi) − generał brygady (kapitan piechoty za życia) Wojska Polskiego i Armii Krajowej, organizator i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
Organizując KWP oskarżył Jana Mazurkiewicza „Radosława” i całą AK o kapitulanctwo. Kierował się nie tylko motywami antysowieckimi, ale także antysemickimi. Jego organizacja odpowiada za szereg zbrodni często na przypadkowych osobach.
Na przełomie stycznia i lutego 1946 roku partyzanckie oddziały Romualda Rajsa (zwanego Burym) spacyfikowały kilka wsi w okolicach Bielska Podlaskiego (m.in.: Zaleszany, Szpaki, Wólka Wygonowska, Zanie, Końcowizna). Od kul lub w płomieniach zginęło 79 osób (w tym kobiety, dzieci, osoby starsze).
31 stycznia w okolicach Puchał Starych partyzanci rozstrzelali 30 furmanów. - Najpierw mężczyznom z okolicznych wsi kazali wziąć furmanki i zebrać się w jednym miejscu, aby pomóc w transporcie - opowiada Tomasz Sulima, pracownik naukowy z Muzeum Małej Ojczyzny w Bielsku Podlaskim. - Później kazali im się przeżegnać. Jeśli ktoś przeżegnał się "po katolicku", odchodził wolno, jeśli uczynił prawosławny znak krzyża, został rozstrzelany.
(ur. 1923 we wsi Stradzew, zm. 1955) – partyzant KWP działający w okolicach Bełchatowa, dezerter z LWP.
Ludwik Danielak jest czczony jako bohater walk z komunizmem przez bełchatowskich kibiców, nacjonalistów oraz wiceprezydenta miasta. Jednak rodziny mieszkające w Bełchatowie od pokoleń (w przeciwieństwie do ludności napływowej) pamiętają go jako zwykłego bandytę i mordercę przypadkowych osób.
W trakcie okupacji niemieckiej Danielak pozostawał poza podziemiem, pracował w niemieckim gospodarstwie.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!