Środa, 06 Grudnia 2023 | Imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Redakcja

Czczenia guseł nie będzie, tylko prawdziwa lekcja historii

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami Wspólnej Ziemi, Muzeum Mitologii Słowiańskiej pojawi się w naszym regionie za rok i będzie jedynym takim w Europie. Co stoi u podstaw jego założenia i jaką wizję na funkcjonowanie obiektu mają jego pomysłodawcy, opowiada Radek Sawicki.


Pomysł na stworzenie jedynego w swym rodzaju muzeum w głowie Radosława Sawickiego pojawił się już przed laty, kiedy to prowadzone przez niego stowarzyszenie ekologiczno-kulturalne starało się przejąć od miasta zrujnowaną basztę przy ul. Jeziornej w Chojnicach.       - Niestety samorząd nie przekazał nam tej baszty. Nie mogliśmy wystartować w konkursach grantowych, by ją odremontować i wyposażyć w eksponaty - wspomina prezes Wspólnej Ziemi. Idea padła, by w rozbudowanej formie pojawić się po latach. - Dziś już wiemy, że i tak ten budynek na nasze potrzeby byłby za mały - mówi Sawicki. Jak zakładają pomysłodawcy, Muzeum Mitologii Słowiańskiej potrzebuje minimum 300 m2 na ekspozycje oraz duży parking. Najlepiej żeby było objęte komunikacją publiczną i otaczał je teren zielony. - Postaramy się, aby obiekt nie świecił pustkami - deklaruje prezes Wspólnej Ziemi. A jako jedyne takie muzeum w Europie ma na to spore szanse. - Jestem przekonany, że udałoby się nam zgromadzić materiał na pokaźnych rozmiarów muzeum, w którym z jednej strony pokazalibyśmy odkrycia archeologiczne, np. słynny Światowid ze Zbrucza czy Światowid z Wolina. Z drugiej reprodukcje prac artystów inspirowanych mitologią słowiańską. Ten temat był szczególnie popularny w XX-leciu Międzywojennym, wspomnę chociażby Zofię Stryjeńską - mówi Radek Sawicki. - Chcielibyśmy też pokazać popkulturową stronę mitologii słowiańskiej, np. nasza słowiańska Baba Jaga przebiła się na światowe salony i istnieje jako przeciwnik słynnego Hellboya, w komiksach i animacji. Czyli ta mitologia słowiańska przenika do tego, co nam teraz w telewizorach czy komputerach błyska. Takich wątków jest sporo - dodaje.
Temat mitologii słowiańskiej Radek Sawicki uważa za arcyciekawy i zaniedbany. - Jak wszędzie podkreślam, dzieci w polskich szkołach uczą się mitologii greckiej, rzymskiej. Polacy znają też dobrze mitologię skandynawską z racji też dużego jej przenikania do popkultury. Każdy lubi wikingów i opowieści o herosach nordyckich. Natomiast temat mitologii słowiańskiej jest nieznany opinii publicznej, jest tematem niszowym, którym interesują się tylko archeolodzy, religioznawcy - zauważa prezes Wspólnej Ziemi i kusi się o ocenę muzeum istniejącego w azjatyckim rejonie Rosji. - Placówka skupiła się na tej artystycznej części gromadząc obrazy rosyjskich malarzy zainspirowanych mitologią. Odbywają się tam warsztaty, prezentacje, rękodzieło. Nie zauważyłem, aby był tam jakikolwiek nacisk położony na prezentowanie odkryć archeologicznych, badań religioznawców. Pokazano tam mitologię nie w naukowym sosie, jej wizualną stronę bez zaplecza merytorycznego.

Reklama | Czytaj dalej »


Wspólna Ziemia chce by muzeum miało silną podwalinę merytoryczną. - Chcemy pokazywać tę mitologię słowiańską taką, jaka ona była. Przynajmniej, to co udało się ustalić. W żadnym wypadku nie chcielibyśmy, żeby to była swobodna, luźna interpretacja tego, w co kiedyś na naszych terenach wierzono. Są tendencje wśród osób zafascynowanych słowiańszczyzną do powielania nieprawdziwych historii. My chcielibyśmy uniknąć takiego bajkopisarstwa - zaznacza. - Nie będziemy tworzyć miejsca kultu i pielgrzymek - dodaje stanowczo. - Zdecydowanie zależy nam na popularno-naukowym charakterze naszego muzeum.
Czy jest w ogóle zapotrzebowanie na taki temat? - Fenomenem dla mnie było, kiedy odpaliliśmy profil Muzeum Mitologii Słowiańskiej na Facebooku  i w ciągu tygodnia uzyskaliśmy tam tysiąc polubień. To swoisty wskaźnik popularności w dzisiejszych czasach, który pokazuje pewne trendy. Reakcje bardzo pozytywne. Dużo ludzi nam kibicuje. Jest grupa nauczycieli, którzy deklarują, że kiedy powstanie muzeum, przyjadą na lekcje ze swoimi klasami. Oni też zgłaszają duży brak i potrzebę stworzenia przybytku, w którym można by edukować w zakresie tej naszej spuścizny kulturowej. Czytając komentarze, dla niektórych osób podbicie tematu słowiańszczyzny jest takim uzupełnieniem braków tożsamości kulturowej. Wiele osób podobnie jak ja czuje, że fascynujemy się przygodami jakichś herosów czy to znad Morza Śródziemnego czy też z północnych wybrzeży Bałtyku, gdzie Odyn czy Thor są bohaterami filmów fabularnych. Imponują nam postaci importowane z sąsiednich kultur. Przypomina mi się zarzut z Polski szlacheckiej o tym, że jesteśmy papugą i małpą Europy - odpowiada Sawicki.
W chwili obecnej Stowarzyszenie szuka siedziby dla muzeum, którego powstanie planowane jest na 2017 rok. Z przyczyn formalnych odpadła lokalizacja w Chocińskim Młynie przy Centrum Edukacji Przyrodniczej. Najprawdopodobniej Słowianie też nie zagoszczą w byłym Muzeum Regionalnym w Człuchowie. - Miasto nie jest zainteresowane dzierżawą tylko sprzedażą obiektu - podaje działacz. Zdaniem Sawickiego, idealnym rozwiązaniem byłoby przekazanie w użytkowanie przez któryś z samorządów obiektu o dużej kubaturze. - My poprzez muzeum promowalibyśmy ten samorząd. Temat jest świeży, nowatorski. To byłby produkt turystyczny atrakcyjny dla turystów i szkół - wyjaśnia Radek. - Dopuszczamy też kooperacje np. z jakimś ośrodkiem wypoczynkowym, który ma nadmetraż i chciałby nam tych metrów trochę oddać - dodaje. W czerwcu ruszają konkursy grantowe dedykowane podobnej tematyce. - Dobrze, gdybyśmy do tego czasu znaleźli jakiś obiekt - mówi Sawicki.
Zainteresowanych projektem odsyłamy na profil FB Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Tam też znajdują się informacje o możliwości przekazania 1 proc. swojego podatku na muzeum.
Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

8 komentarzy

~1% na Muzeum Mitologii Słowiańskiej
23 Marca 2016, godzina 14:32
Oceniono 7 razy -5
~Armia Moherowa Radia Maryja
Ks. Rydzyka to wielkie zagrożenie dla naszego kraju.
22 Marca 2016, godzina 18:31
Oceniono 15 razy 1
~do poniżej
Bo Kościół to instytucja propagandowa. Nie wiesz o tym?
22 Marca 2016, godzina 16:59
Oceniono 17 razy 1
~Ciekawe dlaczego na lekcjach historii nie uczy się
prawdy o okresie od p.n.e do X wieku na ziemiach słowiańskich? Okazało by się, że chrzest Mieszka ( a nie Polski) cofnął nas w rozwoju cywilizacyjnym wprowadzając wojny religijne na naszych rdzennych terenach. Nie pisze się o powstaniu chłopskim w XII wieku kiedy to zginęło wielu biskupów i plebanów w wyniku odreagowania chłopstwa za za dużeobciążenia podatkowe ( dziesięciny i inne). Ten okres jest tematem tabu. Wiele jest ciekawostek o których kościół z jego pisarzami-klechami nie chce słyszeć i robi z siebie patriotów a w rzeczywistości zawsze działali w imieniu zachodu bo z tego kierunku przyszło chrześcijaństwo-kołtuństwo.
22 Marca 2016, godzina 14:24
Oceniono 23 razy 3
~Hehehehe
Znowu słomiany zapał pana s. A skąd niby weźmiesz taki budynek jak jest powyżej opisany?? Znów będziesz krzyczał, że Finster ci pod górę robi??? I nie może ci nic takiego zorganizować.
22 Marca 2016, godzina 14:23
Oceniono 21 razy 5
~Średniowieczny Ciemnogród
Podczas którego 90 tysięcy ludzi w ciągu 400 lat zginęło na stosach i na torturach tylko dlatego że odważyli się myśleć inaczej co po grecku oznacza Heretikos. Katolikos - myśleć jak wszyscy. Święta Inkwizycja? A jaka ona święta? Banda idiotów i sadystów!!!
22 Marca 2016, godzina 13:16
Oceniono 20 razy 6
~oblat
Wszędzie szatani, wszędzie diabły !! Egzorcystę na nich !!
22 Marca 2016, godzina 13:10
Oceniono 19 razy 5
~.........
Jeśli Muzeum Mitologii Słowiańskiej nie będzie miało podtekstu politycznego pchs , wtedy chętnie będę to miejsce odwiedzać
22 Marca 2016, godzina 12:31
Oceniono 27 razy 19

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 409.00 DKKDKK 51.00 54.80
EUREUR 428.00 440.00 RUBRUB 4.22 4.52
CHFCHF 452.00 465.00 NOKNOK 29.80 32.90
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 37.20 38.40
Aktualizacja: 2023-12-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 399.28 404.65 DKKDKK 51.50 54.70
EUREUR 431.11 436.32 RUBRUB 4.22 4.52
CHFCHF 454.71 460.98 NOKNOK 29.90 32.80
GBPGBP 501.51 507.78 SEKSEK 37.30 38.30
Aktualizacja: 2023-12-05 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-12-04

E95 E98 ON LPG
BP 6.58 zł 7.22 zł 6.8 zł 2.94 zł
Circle K 6.5 zł - 6.72 zł 2.94 zł
Lotos Optima 6.53 zł - 6.76 zł 2.93 zł
MZK 6.47 zł 6.69 zł 6.69 zł 2.92 zł
Orlen 6.52 zł 7.19 zł 6.76 zł 2.93 zł
PKS 6.51 zł - 6.72 zł 2.92 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij