'GEOCACHING na szlaku 18 Pułku Ułanów Pomorskich'
Muzeum Historii Polski po raz ósmy przyznało dofinansowania w konkursie "Patriotyzm Jutra", programie wspierającym organizacje pozarządowe i samorządowe instytucje kultury, które realizują projekty z zakresu pielęgnowania i promowania lokalnego dziedzictwa i kultury. Wśród 159 nagrodzonych projektów , na 1500 które nadesłano na tegoroczną edycję, znalazł się projekt Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach i uzyskał 20 tys. zł dofinansowania Projekt GOK –u to „GEOCACHING na szlaku 18 Pułku Ułanów Pomorskich”.
Rocznica bitwy pod Krojantami obchodzona jest rokrocznie uroczyście, a od kilku lat towarzyszy jej rekonstrukcja pamiętnej bitwy.
Reklama | Czytaj dalej »
Jednak kontekst historyczny wydarzenia oraz rzetelne fakty związane z Szarżą są nieznane zarówno mieszkańcom gminy (zwłaszcza młodszym), jak i turystom.
Projekt GOK- u został opracowany, aby poprzez popularyzowanie historii regionu związanej z Kampanią Wrześniową, wypromować postawy patriotyczne na przykładzie uczestników bitwy pod Krojantami oraz uświadomić mieszkańców gminy Chojnice ważność rozgrywających się tu walk i ich znaczenia dla obecnego obrazu Polski.
W ramach zadania 60 młodych z placówek GOK- u pozna historię Szarży pod Krojantami i przyczyni się do jej upowszechnienia poprzez założenie na terenie gminy Chojnice kilkudziesięciu geocachy z informacjami dotyczącymi tej bitwy.
Projekt zakłada połączenie tradycyjnych form edukacyjnych z nowoczesnymi sposobami gromadzenia i przekazywania wiedzy.
Geocaching to bardzo popularna gra terenowa użytkowników odbiorników GPS. Według danych na stronie geocaching.pl w Polsce znajduje się 35.801 skrytek a 91.986 użytkowników znalazło przynajmniej jedną skrytkę.
Pomimo tak dużej popularności zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, w gminie Chojnice geocaching jest mało znaną formą rozrywki, edukacji i promocji regionu - znajduje się tu tylko 8 skrytek.
Projekt GOK –u „GEOCACHING na szlaku 18 Pułku Ułanów Pomorskich” to już drugi projekt doceniony przez kapitułę konkursu. Pierwszym był projekt „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polsczi”, w ramach którego stworzona został gra terenowa „Detektywi kaszubskich historii” oraz „Test Kaszuba”. Należy przypomnieć, że projekt ten został wytypowany jako jeden z 10 najciekawszych projektów podejmujących tematykę wielokulturowości w edukacji i zaprezentowany w roku 2015 na międzynarodowej konferencji w Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” w Warszawie”.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!