Koncert duetów fortepianowych
"Czym jest muzyka? Nie wiem. Może po prostu niebem z nutami zamiast gwiazd" - tą poetycką strofą, pytaniem poety: czym jest muzyka, pytaniem chyba retorycznym, rozpoczął się koncert duetów fortepianowych wychowanków Pani Katarzyny Schefler w niedzielne popołudnie 24 kwietnia w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach.
Na koncert muzyczny przyszło wiele osób. Swoje występy rozpoczęła Kalina Kosecka utworami: Rodzice zwołują swe dzieci w lesie, Piosenka o konikach polnych oraz wspólnie z mamą wykonała Trzy kurki – ze zbioru Fortepian dla najmłodszych, w opracowaniu na 4 ręce. Rodzajem kameralistyki fortepianowej są utwory na cztery ręce. Swoje umiejętności muzyczne pokazała Apolonia Peplińska, która zagrała Ptaszyna, Rosyjska pieśń ludowa oraz Cień.
Kolejną wykonawczynią była Zosia Gierszewska, która zagrała utwory klasyków wiedeńskich, czyli Mozarta i Beethovena oraz opracowanie muzyczne niemieckiego kompozytora Romantyzmu - Franciszka Schuberta w wykonaniu na 4 ręce. Były to utwory: Come alive, Menuet G-dur Jana Sebastiana Bacha, Taniec niemiecki Wolfganga Amadeusza Mozarta, Tańce niemieckie Ludwika van Beethovena oraz Marsz dzieci Franciszka Schuberta.
Po niej wystąpił duet sióstr Michaliny i Kai Goebel. Kaja zagrała Mam chusteczkę haftowaną, Kaczka pstra, Złota trąbka, a na koniec wspólnie z Michaliną wykonały Polkę – polskiej kompozytorki - Janiny Garści. W kolejnej części zaprezentowała się Michalina z utworami Requiem for a Dream, czyli ścieżka dźwiękowa do filmu Requiem dla snu, skomponowana przez Clinta Mansella.
Reklama | Czytaj dalej »
Kolejnym muzycznym duetem były siostry Sikorskie. Kinga zagrała dwa utwory, pod tytułem: U kowala na wsi ze zbioru Szkoła na fortepian Klechniowskiej oraz Cień Wasilija Kalinnikowa, natomiast Natalia wykonała nokturn, czyli instrumentalną pieśń o charakterze księżyca… nocy.
W niedzielne popołudnie dla uczestników spotkania zagrała również Dominika Lubińska, która przedstawiła utwór austriackiego kompozytora, wirtuoza gry na instrumentach klawiszowych Taniec niemiecki. Tuż po nim wykonała inne utwory, również na 4 ręce. Był to utwór Dmitrija Kabalewskiego Błazny cyrkowe; Musette D-dur, najwspanialszego przedstawiciela Baroku w muzyce, czyli Jana Sebastiana Bacha oraz utwór Samuela Majkapara pt. W ogrodzie.
Natalia Kiedrowska pochwaliła się wykonaniem utworów: Sonatina F-dur Johanna Baptista Wanhalla, Choroba lali Piotra Czajkowskiego, W krainie krasnoludków Alec’a Rowley’a, Menuet F-dur Jana Sebastiana Bacha, Starodawna piosenka francuska Piotra Czajkowskiego, Polka – Janka opr. rosyjskiego kompozytora na 4 ręce oraz Pstrąg Franciszka Schuberta - również w opracowaniu na 4 ręce.
Wśród wykonawców był trzeci duet sióstr Daria i Wiktoria Prądzinskie. Daria wykonała utwór Anny Marii Klechniowskiej, polskiej kompozytorki, pianistki Kukułkę. Następnie zagrała trzy miniatury Oda do radości Ludwika van Beethovena, Mam chusteczkę haftowaną oraz Kaczka pstra. Potem Wiktoria zagrała z Darią na 4 ręce Polkę i Kruka. Jedynym mężczyzną był Mikołaj Rutowki, który zagrał Piosenkę o konikach polnych - ze zbioru Szkoła na fortepian Anny Marii Klechniowskiej, Etiuda Schitte’go, Rosyjską pieśń ludowa - w opracowaniu na 4 ręce i Cień, Wasilija Kalinnikowa - w opracowaniu również na 4 ręce.
Ostatnią wykonawczynią była najmłodsza, bo 5-letnia Julia Rudnik. Julia wykonała aż cztery utwory z maleńkiej szkoły czytania nut.
Na tym wykonaniu zakończył się niedzielny Koncert Duetów Fortepianowych, który dostarczył uczestnikom sporo niezwykłych przeżyć i muzycznych wrażeń.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!