Otwarcie sezonu żeglarskiego i konferencja
W Charzykowach przed dwa najbliższe dni (12-13.05) będzie się odbywać XIII Konferencja Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego. W czwartek wieczorem mszą św. w intencji wodniaków i podniesieniem bandery na przystani klubowej Chojnickiego Klubu Żeglarskiego uroczyście zainaugurowany zostanie sezon żeglarski.
Co roku konferencję organizuje Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, które tym razem zaprosiło do współudziału Muzeum Historyczno - Etnograficzne w Chojnicach, a jej formuła została rozszerzona o dziedzictwo jezior. Muzealnicy, żeglarze i zaproszeni goście zagoszczą w siedzibie Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, który obok Towarzystwa Przyjaciół MH-E został współorganizatorem wydarzenia.
Reklama | Czytaj dalej »
- Cieszę się, że mogliśmy przy współpracy ChKŻ zorganizować ją na terenie Charzyków, ponieważ to siedziba żeglarstwa polskiego. Celem jest z jednej strony zwiększenie świadomości historycznej związanej z regionem, a ponadto promocja żeglarstwa śródlądowego - mówi Barbara Zagórska, dyrektorka chojnickiego muzeum.
- Cieszę się, że mogliśmy przy współpracy ChKŻ...
Referaty, oprócz gości z Warszawy, Olsztyna, Elbląga, Trójmiasta, Gdyni, Jeleniej Góry, Wrocławia i Bydgoszczy, wygłoszą przedstawiciele MH-E, komandor ChKŻ Krzysztof Pestka, Grażyna Wera - Malatyńska, prezeska LGR Morenka i kierownik Zaborskiego Parku Krajobrazowego Mariusz Grzempa. Goście będą mieli też okazję obejrzeć wystawę w naszym muzeum związaną z postacią Ottona Weilanda, założyciela ChKŻ.
- Charzykowy - kolebka żeglarstwa śródlądowego w Polsce, 1922 - powstanie klubu - przypomina wójt Zbigniew Szczepański. - Od lat dyskutujemy na ten temat, że nie ma takiego miejsca, które by to przypominało.
Charzykowy - kolebka żeglarstwa śródlądowego...
- Trzeba się pochylić nad tym dziedzictwem - w pełni zgadza się Barbara Zagórska. Obojgu wydaje się, że przy okazji takim podsumowaniem konferencji powinno być podjęcie jakichś wspólnych decyzji mających na celu stworzenie czegoś na kształt izby pamięci.
Pytanie jeszcze gdzie? Według wójta najlepsze są Charzykowy, tym bardziej że możliwości ekspozycyjne chojnickiego muzeum są ograniczone. Najlepiej na bazie któregoś z klubów - ChKŻ lub Ludowego Klubu Sportowego. W ostatnim trwa rozbudowa, ale sala konferencyjna ChKŻ w opinii wójta także nadawałaby się na żeglarską izbę tradycji. - Dziwię się, że jeszcze tego nie ma. Ale jeśli żeglarze patrzą na władze gminy, a sami nie wychodzą z inicjatywą, to bardzo mi przykro - mówi Zbigniew Szczepański, który czeka na inicjatywę i deklaruje pomoc samorządu.
Zagórska dodaje, że konferencja będzie dobrą okazją do skorzystania z doświadczeń innych muzeów i ma nadzieję, że natchnie lokalne środowisko.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!