Piątek, 22 Listopada 2024 | Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Granice motywacji

Od prawej nauczyciele i jednocześnie radni Leszek Pepliński, Marzenna Osowicka oraz Jacek Klajna.

Od prawej nauczyciele i jednocześnie radni Leszek Pepliński, Marzenna Osowicka oraz Jacek Klajna.

Dyrektorzy szkół przyznają nauczycielom dodatki motywacyjne, ale w uchwale radni ustalili tylko dolną granicę, ok. 50 zł brutto. Po audycie okazało się, że ich rozpiętość jest duża, a wicedyrektorzy dostają wielokrotność zwykłego dodatku. W Szkole Podstawowej nr 3 z całej puli aż 28 % trafia do dyrektora i jego zastępców. - Przecież wicedyrektorzy mają dodatek funkcyjny - zwraca uwagę radna Marzenna Osowicka, na co dzień nauczycielka w Gimnazjum nr 1.

 

Radni z komisji edukacji po audycie przeprowadzonym w miejskich szkołach doszli do wniosku, że sytuację trzeba uregulować i wyleminować sytuacje, gdy dyrektor przydziela wicedyrektorowi dodatek w nieuzasadnionej wysokości, będący wielokrotnością zwykłego dodatku. Dla przykładu pełniący obowiązki dyrektora wydziału edukacji Grzegorz Czarnowski dziś na komisji edukacji podał duże rozpiętości w kwotach. W SP 3 była to skala od 55 do 400 zł, w Gimnazjum nr 2 60 - 220, SP 1 - 80 - 210, SP 5 - 59 - 217, SP 7 - 70 - 230, Gim. 1 67 - 150. Marzenna Osowicka sprawę zna z autopsji, czyli swojego miejsca pracy, ostatniej z wymienionych szkół. Wcześniej większa pula trafiała tam do kierujących szkołą, ale po kontroli się to zmieniło.

Reklama | Czytaj dalej »

- Chodzi o to, że to jest pula pieniążków przeznaczona dla wszystkich nauczycieli. W momencie, kiedy dyrektor decyduje się na kilkukrotną wysokość przeciętnego dodatku motywacyjnego dla wicedyrektora, motywując to tym, że ma wiele zadań do wykonania, to jest to bardzo niespójne. Dlatego, że wicedyrektor otrzymuje dodatek funkcyjny - podkreślała nauczycielka.

- Chodzi o to, że...

- Z tego budżetu na dodatek, który przydziela burmistrz i na dodatek, który przydziela dyrektor swoim wicedyrektorom, to np. w SP 3 to jest 28 % budżetu całego na dodatek motywacyjny, czyli to jest bardzo duży procent. Najmniej ma Gimnazjum nr 1 w tej chwili - 13 % - poinformował szef miejskiej oświaty. - Duża rozbieżność - skomentował radny Marek Szank, także nauczyciel. - To jest krzywdzące - oceniła Osowicka.

- Z tego budżetu na dodatek...

Zresztą sam zauważył, że w uchwale rady miejskiej jest tylko dolna granica stawek, a nie ma górnej. Dodatki motywacyjne dostają wszyscy uprawnieni belfrowie. To wynika z przepisów. Natomiast ich wysokość zależy od dyrektora szkoły. Tym z kolei dodatki motywacyjne przyznaje burmistrz.

Nawet szef komisji edukacji zastanawiał się, że skoro dodatki dostają prawie wszyscy, to co to za motywacja? - Zawód nauczycielski jest specyficzny. Uważam, że motywacja jest elementem ważnym i istotnym. Dajmy za coś, ale jeżeli jest tak, że musi dostać każdy uprawniony i otrzyma najniższy dodatek, to wtedy wyklucza znamiona motywacji. Jaka to motywacja, jeżeli dostaje, bo się mu należy za nic. Może wnioskujmy o zmianę nazwy na uznaniowy za samo istnienie i oddychanie - stwierdził Bogdan Kuffel, z zawodu nauczyciel.

vn851375-audio-cutter.com.mp3

Wykładnię prawną chciał poznać radny Edward Gabryś, który podkreślił, że nigdy nie pracował w jednostce budżetowej, a firmie coś ekstra dostaje się przecież za wypracowane wyniki.      - A jak ten nauczyciel dyplomowany będzie taki rozrywkowy? Do pracy będzie się spóźniał i co też dostanie? Bo są ludzie i ludziska (...). Ja naprawdę nie rozumiem tej motywacji.

- A jak ten nauczyciel będzie rozrywkowy?

- Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze... - dopowiedział radny Kuffel.

Ale o granice dodatku rozchodziło się głównie w odniesieniu do wicedyrektorów. Dyrektor Czarnowski uczulał, by nie doszło do sytuacji, gdy więcej od zastępcy dyrektora nie zarobił nauczyciel dyplomowany, który bierze nadgodziny. Przy okazji ustalania ram dla dodatku motywacyjnych ze strony szefa komisji Bogdana Kuffla padła propozycja podniesienia im dodatków za sprawowaną funkcję. W obowiązującej uchwale to 40 % stawki, jaką dostaje dyrektor placówki.

Póki co w urzędzie muszą przygotować nowy projekt stosownej uchwały, więc dyskusja nie została skończona.

Audyt

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

62 komentarzy

~skandal
Podstawą przyznania nauczycielowi dodatku motywacyjnego jest spełnienie przynajmniej jednej z poniższych przesłanek:uzyskanie udokumentowanych osiągnięć edukacyjnych uczniów ocenianych z uwzględnieniem ich możliwości i warunków pracy nauczyciela;

osiągnięcia uczniów w konkursach, turniejach, olimpiadach oraz innych obszarach działań, związanych z realizowanym procesem dydaktycznym;
skuteczne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów
i wychowanków;
skuteczne przeciwdziałanie agresji, patologiom i uzależnieniom;
aktywne i efektywne działania na rzecz uczniów i wychowanków potrzebujących opieki z uwzględnieniem ich potrzeb, w szczególności w stałej współpracy z rodzicami, właściwymi instytucjami, osobami świadczącymi pomoc socjalną;
inicjowanie i organizowanie uroczystości związanych z funkcjonowaniem szkół i placówek;
opieka nad samorządem uczniowskim, samorządem wychowanków i innymi organizacjami uczniowskimi działającymi w szkole i placówce;
osiągnięcia z uczniami i wychowankami mającymi problemy w nauce;
skuteczne kierowanie rozwojem wychowanka i ucznia szczególnie uzdolnionego;
stałe doskonalenie zawodowe, podnoszenie kwalifikacji;
realizacja zadań i podejmowanie inicjatyw istotnie zwiększając udział i rolę szkoły i placówki w środowisku lokalnym i promocja szkoły;
udział w komisjach egzaminacyjnych, o których mowa w przepisach o ocenianiu i klasyfikowaniu uczniów oraz udział w komisjach maturalnych;
wzbogacanie własnego warsztatu pracy, dbałość o estetykę powierzonych pomieszczeń, pomocy dydaktycznych;
aktywny udział w pracach komisji przedmiotowych.

Otrzymanie przez nauczyciela dodatku motywacyjnego jest obligatoryjne, a od decyzji dyrektora zależy jednak jego wysokość. Przy czym nie może wynosić 0%, bowiem wystarczy by nauczyciel spełniał jedną z powyższych przesłanek, aby dodatek otrzymać.

Co ważne, przepisy nie wymagają, by nauczyciel przedstawiał druk samooceny. Wymóg ten dotyczy jedynie dyrektorów szkół. To do obowiązków dyrektora, bowiem, należy ocena pracy nauczyciela i posiadanie przez niego wiedzy na temat osiągnięć nauczycieli podejmowanych na terenie danej szkoły.
Teraz - jak nazwać dyrektora, który każe pisać podania o dodatki motywacyjne po czym ich nie przyznaje?
Pani Marzeno, proszę zainteresować się szkołami wiejskimi, nie ma ich wiele, a bubli dużo Pani znajdzie. Proszę zobaczyć jak wygląda regulamin gminny, jak nauczyciele muszą składać pisma i ilu nauczycieli od lat (!!!!) nie dodaje ani grosza.


http://kartanauczycielablog.pl/dodatek-motywacyjny-jak-go-przyznawac/
Reasumując – nie ma obowiązku, jak i podstaw prawnych do tworzenia odrębnych regulaminów przyznawania dodatku motywacyjnego. Podstawą ku temu jest regulamin uchwalony przez organ prowadzący. Wysokość dodatku ustala dyrektor szkoły, a jego otrzymanie jest uprawnieniem nauczyciela – obowiązkiem pracodawcy zaś jego przyznanie. Nauczyciel nie musi składać druku samooceny. Należy pamiętać, że o przyznaniu dodatku i jego wysokości dyrektor ma obowiązek poinformować nauczyciela na piśmie w każdym 6 miesięcznym okresie jego przyznania. Informacja ta, choć tego przepisy wyraźnie nie wymagają może zawierać uzasadnienie, a jej kopia z potwierdzeniem otrzymania informacji powinna znajdować się w aktach osobowych pracownika.
23 Maja 2016, godzina 22:39
Oceniono 43 razy -9
~Marzenna Osowicka
~AM
Tak to jest Panie i Panowie... dodatek motywacyjnym który obowiązuje w tej formie należy jak najszybciej zmienić.

oraz:
Pani Marzenno, nie trafiłem do Ratusza by porozmawiać o stypendiach dla sportowców, ale może tym razem będzie inaczej

Odpowiem: "może tym razem będzie inaczej" to raczej dewiza ludzi, którzy konieczność dokonania zmian składają na barki innych osób. Jak najbardziej będę oczekiwać Twojej obecności, Szanowny Internauto - na moim wtorkowym dyżurze w nadziei, że się pojawisz i podejmiesz dyskusję, aczkolwiek nie robię sobie złudnych nadziei. Zbyt wiele osób obiecywało zaangażowanie się po stronie słusznej sprawy, a potem wychodziły zobietnic ... nici...
23 Maja 2016, godzina 22:34
Oceniono 44 razy -8
~czyli każdy n-l musi coś dostać?
zgodnie z ustawą MEN, która gwarantuje każdemu uprawnionemu nauczycielowi ów dodatek motywacyjny.

A jak nie otrzyma, co wtedy?

Gdzie jest to napisane, dokładnie? Od lat składam podania i nic - gminna chojnicka szkoła-tutaj tez przydałby się audyt.
23 Maja 2016, godzina 22:30
Oceniono 47 razy -5
~AM
Pani Marzenno, baaaardzo dyplomatyczna odpowiedź.
Nie chodzi o idealny regulamin ale o w miarę możliwości przyzwoity, taki który ograniczy patologiczne zachowania, a przede wszystkim będzie służyć uczniom
23 Maja 2016, godzina 22:28
Oceniono 44 razy -8
~pytanie do Pani Osowickiej
Dziękuję za odpowiedź. W takim razie dlaczego niektórzy dostają zero dodatku, a inni nawet do 350zł, pomimo faktu złożenia "podania" do dyrekcji o dodatek? Jak się od takiej decyzji odwołać?
23 Maja 2016, godzina 22:24
Oceniono 44 razy -8
~Marzenna Osowicka
~do AM
Proszę Pana, w szkołach dodatki motywacyjne daje się nauczycielom lubianym, ponieważ jest do w gestii dyrektora kto i ile, więc odwołań w tym przypadku nie ma. Dyrektorzy o tym wiedzą i często nadużywają tego stanu rzeczy i dają np. po 200, 300, 400zł komuś, kogo zwyczajnie lubią, a innym, pomimo iż zapracowują się jak woły - nic.
Dodatek to zwykłe narzędzie do wchodzenia dyrekcji w tyłek. Tyle w temacie. Pani Osowiecka o tym doskonale wie, jak i każdy nauczyciel. Może tak wiejskie szkoły prześwietlić?

Odpowiem: Rzeczywiście wiem o tym i dlatego zawnioskowałam o audyt w chojnickich szkołach. Audyt potwierdził status quo. Okazało się w kilku przypadkach, że w sposób totalnie nieuprawniony, wicedyrektor otrzymywał kilkukrotnie zawyżony dodatek motywacyjny. Zawdzięczał go tylko i wyłącznie uznaniowości swojego dyrektora.
W mojej szkole taki stan rzeczy był na porządku dziennym do września 2015 r. Jednak po interwencji ze strony nauczycieli, dodatek motywacyjny wicedyrektora zrównano z dodatkiem motywacyjnym pozostałych nauczycieli. Bo taki jest wymóg ustawy. Natomiast w innych szkołach nie dokonano tego typu zabiegu i proceder trwa nadal. Kosztem wysokości dodatków motywacyjnych pozostałych nauczycieli.
.
23 Maja 2016, godzina 22:23
Oceniono 46 razy -8
~Marzenna Osowicka
Witam Państwa!
Chętnie odpowiem, w miarę moich możliwości, na Państwa pytania.
Do internauty z godz. 16.38: taka sytuacja (kogo nie lubię, temu nie dam) na szczęście nie może mieć miejsca, gdyż dyrektor zobowiązany jest działać zgodnie z ustawą MEN, która gwarantuje każdemu uprawnionemu nauczycielowi ów dodatek motywacyjny. Natomiast - w ramach swoich kompetencji - dyrektor może uznaniowo potraktować każdego nauczyciela, a zwłaszcza tego, którego nie lubi i przyznać mu najniższy dodatek. I nie oszukujmy się - takie praktyki mają miejsce w niektórych naszych szkołach. Wszyscy nauczyciele o tym wiedzą, gdyż dodatek motywacyjny jest często kartą przetargową, albo też kijem i marchewką. Z pewnością niektórych nauczycieli trzeba w taki sposób motywować, ale co zrobić z tymi, którzy popadli w niełaskę dyrekcji i z tego powodu nie zostaną docenieni, a jednak dają z siebie wiele na rzecz szkoły??? To jest dopiero retoryczne pytanie. I tego - moim zdaniem - nawet najbardziej perfekcyjny regulamin nie jest w stanie uregulować…
Na szczęście chojnickimi szkołami podstawowymi i gimnazjalnymi kierują także dyrektorzy, dla których obiektywizm i umiejętność oceny swoich podwładnych nauczycieli jest priorytetem.
23 Maja 2016, godzina 22:03
Oceniono 47 razy -7
~do czepialskiego
Spokojnie, szanowny internauto! Pan Czarnowski pełnił obowiązki dyrektora Wydziału Oświaty pod nieobecność pana Ziarno z powodu jego zwolnienia lekarskiego. Stąd ta tytułomania. W tej chwili pan Ziarno wrócił na swoje stanowisko i pan Czarnowski na swoje poprzednie też.
23 Maja 2016, godzina 19:53
Oceniono 49 razy -7
~czepialski
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Maja 2016, godzina 19:30
Oceniono 50 razy -18
~do AM
Proszę Pana, w szkołach dodatki motywacyjne daje się nauczycielom lubianym, ponieważ jest do w gestii dyrektora kto i ile, więc odwołań w tym przypadku nie ma. Dyrektorzy o tym wiedzą i często nadużywają tego stanu rzeczy i dają np. po 200, 300, 400zł komuś, kogo zwyczajnie lubią, a innym, pomimo iż zapracowują się jak woły - nic.

Dodatek to zwykłe narzędzie do wchodzenia dyrekcji w tyłek. Tyle w temacie. Pani Osowiecka o tym doskonale wie, jak i każdy nauczyciel. Może tak wiejskie szkoły prześwietlić?
23 Maja 2016, godzina 19:12
Oceniono 49 razy -7
~AM
Tak to jest Panie i Panowie... dodatek motywacyjnym który obowiązuje w tej formie należy jak najszybciej zmienić. Wątpliwości jest tyle, że nie wiem od czego zacząć...może na początek, w kontekście niektórych wypowiedzi radnych, zastanawiam się jak chcecie określić WYNIK? O ile z uczniem sprawnym fizycznie czy intelektualnie jesteście w stanie to zrobić ( wyniki konkursów, zawodów sportowych, ....) o tyle z uczniem mającym problemy z nauką jest to nie do zrobienia...i tych przykładów można by mnożyć, ale nie o to chodzi bo każdy zdaje sobie sprawę, że szkoła to nie jest piekarnia, czy hurtowa bądź detaliczna sprzedaż zapałek ( dodatek zależny od sprzedaży)
Efektem tak wypracowanego, obowiązującego do dzisiaj, modelu jest zazdrość, nienawiść itd. co doprowadza do sytuacji w której nauczyciele zamiast koncentrować się na szeroko rozumianej współpracy dla dobra ucznia, w cele ich wszechstronnego rozwoju, myślą tylko o WYNIKU ( drukowaniu dyplomów, ....) który bardzo często nie ma odzwierciedlanie w rzeczywistości. System motywacyjny należy w całości napisać od nowa stawiając zupełnie inne cele strategiczne.
Pani Marzenno, nie trafiłem do Ratusza by porozmawiać o stypendiach dla sportowców, ale może tym razem będzie inaczej
23 Maja 2016, godzina 18:27
Oceniono 52 razy -6
~no cóż
W Polsce nie zmienia się dyrektorów szkół, tylko przenosi ich się na inne, tak samo lub lepiej płatne stanowiska, albo sami odchodzą na emerytury, dlatego żadnych zmian w tych szkołach nie będzie, pomimo chęci wielu rodziców i pracowników.
Taki mamy system, ponieważ kto ich zatrudni za ponad 6500zł za kilka godzin pracy tygodniowo? Gdzie im będzie lepiej? A w oświacie degradacji finansowej moi drodzy nie ma
23 Maja 2016, godzina 17:51
Oceniono 57 razy -7
~zmiana
cały czas uważam ze kołyszko na dyrektora to nie tedy droga - prosimy o zmianę w tej szkola
23 Maja 2016, godzina 17:29
Oceniono 62 razy -2
~XL
No nie wierzę?! Wyszło szydło z worka?!
23 Maja 2016, godzina 17:05
Oceniono 58 razy -2
~gość
obrzydliwe kolesiostwo.. 400 X 12= 4.800 zł rocznie, wiadomo gdzie, wiadomo komu, nie wiadomo za co!
23 Maja 2016, godzina 17:03
Oceniono 63 razy -1

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.110 4.210 DKKDKK 0.532 0.555
EUREUR 4.320 4.400 TRYTRY 0.121 0.133
CHFCHF 4.620 4.700 NOKNOK 0.306 0.337
GBPGBP 5.170 5.250 SEKSEK 0.341 0.363
Aktualizacja: 2024-11-21 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 4000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 4.135 4.194 DKKDKK 0.533 0.554
EUREUR 4.333 4.375 TRYTRY 0.122 0.132
CHFCHF 4.640 4.690 NOKNOK 0.307 0.336
GBPGBP 5.191 5.241 SEKSEK 0.342 0.362
Aktualizacja: 2024-11-21 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy obecnie prowadzone w Chojnicach inwestycje drogowe są dla Ciebie uciążliwe?



Ceny paliw2024-11-21

E95 E98 ON LPG
BP 5.99 zł 6.74 zł 6.36 zł 3.14 zł
Circle K 5.94 zł - 6.31 zł 3.1 zł
Mol Chojnice 5.99 zł - 6.36 zł 3.14 zł
MZK 5.82 zł 6.59 zł 6.2 zł 3.05 zł
Orlen 5.99 zł 6.8 zł 6.36 zł 3.14 zł
PKS 5.82 zł - 6.2 zł 3.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij