Wtorek, 18 Czerwca 2024 | Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli chojnice24 na komórkę
Strona głównaKultura
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska, fot. nadesłane

Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu dla Rapsodycznego

Spektakl "Romeo i..." w wykonaniu Dominika Gostomskiego i Grzegorza Szlangi otrzymał nagrodę główną na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Policach. W sięgnięciu po najwyższy laur aktorom Chojnickiego Studia Rapsodycznego nie przeszkodziły nawet problemy techniczne.


Niezwykle udany debiut na międzynarodowej scenie zaliczyli w miniony weekend chojniccy aktorzy. Poza główną nagrodą z Festiwalu w Policach Grzegorz Szlanga i Dominik Gostomski przywieźli szereg kontaktów, zaproszeń do pokazania się za zachodnią granicą, a odtwórca Romea dodatkowo propozycję zagrania w filmie.

G. Szlanga - Ta nagroda to jest jedna sprawa


Do konkursu głównego festiwalu, który skupia kulturę niemiecką i polską zakwalifikowało się osiem spektakli. - Na trzech spektaklach, w tym naszym, widownia wstała. To chyba świadczy o tym, że spektakle się podobały - mówi Dominik Gostomski. A zagraniczny widz "Romea i..." miał możliwość tylko w połowie obejrzeć go z tłumaczeniem. Zawiódł sprzęt. - Mimo to dostaliśmy bardzo duże owacje i dużo osób z zagranicy, Niemiec, przyszło i powiedziało, że mimo że system nie działa i spektakl był w języku polskim, to zrozumieli, dziękują. Byli pod wielki wrażeniem. Dla dwóch aktorów na scenie najlepszy wyznacznik tego, że nasze emocje i intencje są komunikatywne - dodaje Dominik.


Teraz panowie zamierzają wykorzystać pozytywnego kopniaka, do przygotowania wersji anglojęzycznej "Romea i ..." oraz  "Bon  Voyage" - sztuki obsypanej równie licznie nagrodami na polskich festiwalach. - Oczywiście połowicznie. Chcemy zostawić część języka polskiego. Kluczowe kwestie dla zrozumienia fabuły pojawią się w języku angielskim - informuje Gostomski.

- Otrzymaliśmy ciepłe słowa od ludzi zasłużonych dla teatru, jak chociażby Wojciech Wysocki. - cieszy się odtwórca roli romantycznego kochanka.

Reklama | Czytaj dalej »

Dużo pozytywnych emocji

Z kolei założyciel Studia Grzegorz Szlanga ma satysfakcję, że klasyczny teatr obronił się na festiwalu.

Konfrontacja z kulturą niemiecką...

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

30 komentarzy

~...
...
12 Lipca 2016, godzina 06:17
Oceniono 5 razy -5
~Czy informacja jak wydaje się publiczne pieniądze w Chojnicach to tajemnica?

Grzesiek Szlanga od dawna jest zatrudniony w ChCK (dawniej ChDK-u) na etacie. Oczywiście ChCK utrzymuje się z dotacji budżetowych przyznawanych łaskawie przez burmistrza Arka i przyklepywanych przez jego pachołków z mechanicznej rady miejskiej. Dodatkowo ChCK ma dochody ze sprzedaży biletów na odbywające się tam imprezy i z opłat i darowizn jakie otrzymują działające przy ChCK-u grupy (na przykład grupy tancerzy, plastyczne, klubu filmowego, i inne).

Grzesiek od dawna jest na etacie opłacanym z budżetu miejskiego (dzięki skorumpowanemu tatusiowi) lecz aktorzy z jego grupy już nie. Studio Rapsodyczne jest finansowane z budżetu miasta i dodatkowo z dochodów z ich własnej działalności (dochody ze sprzedaży biletów). Fundusze są używane na zakupy potrzebnych materiałów i wyposażenia a także na porycie kosztów wyjazdu aktorów i Grzesia.

Oczywiście bez korupcyjnej opieki burmistrza Arka, którą od początku działalności był otoczony Grzesiek i jego Studio Rapsodyczne, nie było by funduszy ani na jego działalność reżyserską, aktorską, ani na związaną z nim grupę aktorów! Tatuś Grzesia jest jednym z głównych pachołków burmistrza Arka w radzie miast i skorumpowanym radnym pomagającym burmistrzowi we wszystkich korupcyjnych przewałach i przekrętach z miejskim majątkiem. To w zamian za korupcyjne usługi tatusia dla burmistrza Arek otacza od lat finansowa opieką Grzesia i jego Studio Rapsodyczne. Bez korupcyjnej ochrony ze strony skorumpowanego burmistrza Arka Studio Rapsodyczne by nie istniało w Chojnicach a Grzesiek musiałby wyjechać z Chojnic by w jakimś innym miejscu znaleźć wsparcie i fundusze na rozwój swoich talentów reżyserskich i aktorskich. Wielu innych chojniczan równie utalentowanych z braku funduszy, bez wsparcia materialnego, i bez opieki ze strony chojnickich decydentów musiało wyjechać z miasta by gdzieś indziej rozwijać swoje talenty i osiągnąć sukcesy.

Oczywiście, jako chojniczanin wolałbym aby zamiast marnotrawić ponad 1,5 mln złotych rocznie na zawodowych piłkarzy Chojniczanki i zamiast co roku defraudować 250 tys. złotych na wypchanie kieszeni plebana Jacka Dawidowskiego te pieniądze z budżetu miasta były przeznaczone na kulturę, sport amatorski, i rekreacje mieszkańców w Chojnicach. Uważam, że w Chojnicach zamiast marnować pieniądze na korupcyjne przewały i przekręty burmistrza Arka powinno się je przeznaczać na rozwój chojnickich talentów i na wspieranie lokalnej aktywności kulturalnej, sportowej, i rekreacyjnej. Talenty kalibru Grzesia i jego grupy aktorskiej powinny być otoczone opieką i mentoringiem ratusza - nie z powodu korupcyjnego układu miedzy burmistrzem i Antkiem Szlangą lecz by umożliwić rozwój chojnickich talentów. To właśnie osiągnięcia utalentowanych i pracowitych chojniczan promują i rozsławiają nasze miasto w Polsce, w Europie, i na świecie. Wszystkie osoby z nieprzeciętnymi talentami powinny mieć możliwość rozwijać je tutaj w Chojnicach bez potrzeby szukania opieki gdzieś indziej poza Chojnicami. Niestety jak do tej pory tylko niewiele osób doświadczyło opieki i mentoringu ze strony chojnickiego ratusza - a tych kilu nielicznych wybrańców otrzymało opiekę jedynie w wyniku korupcyjnych powiązań ze skorumpowanym burmistrzem Arkiem Finsterem! Co smutne - skorumpowany burmistrz Arek woli bezmyślnie marnować co roku miliony z budżetu miasta na finansowanie zawodowej drużyny piłkarskiej, która jedynie przyciąga do Chojnic zdegenerowanych kiboli i stadionowych chuliganów. Dla Arka promowanie Chojnic pośród polskich rasistów, faszystów, nacjonalistów, ksenofobów, zdegenerowanych kiboli i stadionowych chuliganów jest ważniejsze niż mentoring chojnickich talentów i promowanie kultury, sportu, edukacji, i rekreacji wśród mieszkańców Chojnic.

Tak długo puki burmistrzem Chojnic będzie skorumpowany Arek Finster wspomagany przez skorumpowanych mechanicznych radnych w rodzaju Antka Szlangi sytuacja nie poprawi się. Jedynie osoby z korupcyjnymi powiązaniami z burmistrzem będą miały możliwość rozwijać swoje talenty w Chojnicach a inni będą zmuszeni szukać możliwości na rozwój talentów i kariery gdzieś indziej poza Chojnicami. W ten sposób wielu młodych utalentowanych chojniczan będzie zmuszonych by opuścić miasto ze stratą dla całej populacji naszego małego miasteczka - ze startą dla nasze społecznej kultury, wiedzy, sportu, i rekreacji! W ten sposób stagnacja ekonomiczna, kulturalna, sportowa, i rekreacyjna pod rządami skorumpowanego burmistrza Arka jedynie będzie się coraz bardziej pogłębiać!


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice i wieloletni osobisty znajomy burmistrza Arka
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
10 Lipca 2016, godzina 14:21
Oceniono 46 razy 22
~Stawiaj, stawiaj te minusy patafianie
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Lipca 2016, godzina 23:00
Oceniono 53 razy -27
~Zadarłeś DZIADU z KIBICAMI
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Lipca 2016, godzina 19:05
Oceniono 57 razy -27
~Odważny chojnicki kibol podjął wysiłek intelektualny!

Czy to nasz lokalny chojnicki kibol się odezwał w komentarzu z 08 Lipca 2016, godzina 18:04?

Musisz być jakimś znaczącym intelektualistą pośród zdegenerowanych kiboli, że potrafisz chociaż po chamsku i z prymitywnymi wulgaryzmami sklecić coś na kształt wypowiedzi.

Trudno ten bełkot zrozumieć lecz po kibolu nie można zbyt wiele oczekiwać.

Czy następną twoją wypowiedzią i wysiłkiem intelektualnym będzie nabazgranie gdzieś na murze jakiegoś prymitywnego graffiti we formie wandalizmu typowego dla kiboli i chuliganów?08 Lipca 2016, godzina 18:42
Oceniono 70 razy 30
~Odpi...... się od kiboli
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Lipca 2016, godzina 18:04
Oceniono 64 razy -28
~fajne wyjaśnienie
Fajne wyjaśnienie - aktor społecznik dobre, śmiechu warte.
08 Lipca 2016, godzina 15:39
Oceniono 42 razy 0
~Widać że pytający już za chęć poznania
prawdy dostają minusy. Co za miasto i co za skostniałe i spacyfikowane umysły !
08 Lipca 2016, godzina 15:21
Oceniono 38 razy 0
~wyjaśnienie
Chojnickie Studio Rapsodyczne zostało założone 12 lat temu w II LO i pod taką nazwą funkcjonuje do dziś. Obecnie działa w Chojnickim Centrum Kultury. Tam też gra spektakle, które są biletowane, a wpływy wykorzystywane są na sfinansowanie wyjazdów na festiwale. Aktorzy nie są opłacani. Mieszkańcy nie ponoszą więc kosztów.
08 Lipca 2016, godzina 13:57
Oceniono 28 razy 2
~Nadal nie wiadomo co to jest to Studio Repertuarowe
ale wiemy kto za to płaci. Mieszkańcy...
08 Lipca 2016, godzina 09:46
Oceniono 43 razy 3
~projekt chojnic
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
07 Lipca 2016, godzina 18:44
Oceniono 29 razy -15
~hihi
ale sie aktorm udal sukces hi hi w wlasnym miescie ich opluwaja ,nie przejmujcie sie my normalni ludzie cieszymy sie
07 Lipca 2016, godzina 17:31
Oceniono 30 razy 14
~Poniżej zapomniałem się podpisać MNICH
więc korzystając z okazji dorzucę jeszcze jeden kamyczek do ogródka PIS-u.
Mało im marszów każdego 10-ego, mało odczytywania smoleńskiego apelu "poległych" /w jakiej bitwie?/ to jeszcze dzisiaj stawiają na Stadionie Narodowym jakąś instalację nazwaną "Wystawa Smoleńska" aby wszyscy którzy przybędą na szczyt NATO mogli ją podziwiać i nabierać nienawiści do Rosjan.
Drodzy internauci czym skończy się to wymachiwanie szabelką w stronę Rosji, niczym, czy może jednak wielką tragedią jakiej naród Polski nie doświadczył od 70-ciu lat?
07 Lipca 2016, godzina 17:27
Oceniono 28 razy 16
~Czy wy którzy tutaj się wypowiadacie czytacie jakieś
inne wiadomości z Polski czy tylko te dotyczące Chojnic a na wszystko inne macie zamknięte oczy i zasłonięte uszy? Co powiecie na taki dzisiejszy news, że PIS-owskie MSZ przekaże 800.000zł. dla ojca /czyjego?/ Tadeusza R. z Torunia, czy ci PIS-owcy pieniędzmi chcą przekupić Boga, czy są tak tępi, iż nie wiedzą, że Pana Boga nie można niczym przekupić a już szczególnie mamoną, on jej nie potrzebuje, czy ci mający w swoich łapach Polskę zupełnie oszaleli, czy może za to co robią Bóg powoli odbiera im rozum?
07 Lipca 2016, godzina 17:16
Oceniono 28 razy 16
~W Chojnicach pod rządami burmistrza Arka na korupcji się buduje a uczciwość rujnuje!


Grzesiek i Dominik, gratuluje wam sukcesów i nieprzeciętych wyróżnień!

Grzesiek, jesteś w Chojnicach żywym przykładem powiedzenia promowanego od długiego czasu przez mojego wieloletniego znajomego burmistrza Arka:

W Chojnicach korupcja buduje a uczciwość rujnuje!

Ty ze sukcesem budujesz swoją karierę na solidnym fundamencie korupcji jaki stworzył twój skorumpowany tatuś razem ze skorumpowanym burmistrzem Arkiem. To dzięki korupcji taty otrzymałeś zatrudnienie w ChCK-u i fundusze na Studio Rapsodyczne z budżetu miasta! W tym samym czasie wielu innych utalentowanych ludzi - ponieważ byli uczciwi i nie skorzystali z korupcyjnych układów - musieli wyjechać z Chojnic by dalej rozwijać swoje nieprzeciętne talenty i kariery. Ty dzięki skorumpowanemu tatusiowi możesz odnosić sukcesy korzystając z korupcyjnych korzyści jakie stworzył ci tatuś w swoim rodzinnym mieście. Ciesze się, że nie zmarnowałeś możliwości jakie daje ci korupcyjna ochrona, i że potrafiłeś przekuć tą korupcyjną protekcje w sukcesy!

z życzeniami wielu dalszych sukcesów,

nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice i wieloletni osobisty znajomy burmistrza Arka
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com
07 Lipca 2016, godzina 16:14
Oceniono 112 razy 60

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 401.00 411.00 DKKDKK 50.60 54.00
EUREUR 431.00 441.00 RUBRUB 4.40 4.70
CHFCHF 453.00 463.00 NOKNOK 30.30 34.40
GBPGBP 508.00 518.00 SEKSEK 37.70 38.80
Aktualizacja: 2024-06-18 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.63 406.80 DKKDKK 50.70 53.90
EUREUR 432.96 437.57 RUBRUB 4.40 4.70
CHFCHF 454.00 459.00 NOKNOK 30.40 34.30
GBPGBP 510.10 515.65 SEKSEK 37.80 38.70
Aktualizacja: 2024-06-18 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-17

E95 E98 ON LPG
BP 6.64 zł 7.34 zł 6.74 zł 2.59 zł
Circle K 6.59 zł - 6.69 zł 2.56 zł
Mol Chojnice 6.62 zł - 6.69 zł 2.58 zł
MZK 6.52 zł 6.99 zł 6.61 zł 2.55 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.57 zł
PKS 6.56 zł - 6.65 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij