Wtorek, 16 Lipca 2024 | Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Radni nie wygasili mandatu Marcina Łęgowskiego

Podobnie jak w przypadku Mirosława Janowskiego rajcy nie zdecydowali się wygasić mandatu Marcina Łęgowskiego, do czego wzywał wojewoda pomorski, w związku z naruszeniem ustawy o samorządzie gminnym. Głosowanie na sesji poprzedziła zacięta dyskusja pomiędzy Mariuszem Brunką, który w imieniu PChS wnioskował o poparcie decyzji wojewody, a burmistrzem Arseniuszem Finsterem, który obwieścił, że radni z jego komitetu mandatu nie wygaszą.


Reklama | Czytaj dalej »


Mariusz Brunka z Projektu Chojnicka Samorządność podobnie jak wojewoda Dariusz Drelich nie ma wątpliwości co do tego, że Marcin Łęgowski prowadził działalność na mieniu gminnym, co podkreślał też na piątkowej sesji.
- Jeśli ktoś prowadzi działalność na polu gminnym, to rada miasta powinna podjąć decyzję o wygaszeniu jego mandatu. To rada miasta powinna zrobić, nie na wezwanie wojewody, sama - zwracał się do innych rajców prawnik z wykształcenia, który przed sesją przyjrzał się oświadczeniom majątkowym swoich kolegów. - Wkradają się oczywiście błędy i nie ma radnego, u którego tych błędów stwierdzić nie można. Bezpośrednio zainteresowany przedmiotem tego postępowania także. Po pierwsze ja sam jestem pełen błędów, które zauważono - mówił Brunka omawiając oświadczenie Marcina Łęgowskiego.

Oświadczenie pana radnego Łęgowskiego

Ale i Renaty Dąbrowskiej czy Jacka Klajny.

To dotyczy różnych osób.....

Każdy popełnia błędy

Lider opozycji wziął na tapetę także Bogdana Marcinowskiego.

Nie chcę przypisywać komukolwiek

- Notoryczny błąd wszystkich, którzy maja jakieś oszczędności, to jest zaokrąglanie do zera, ustawa nie przewiduje takiej możliwości i nie wolno tego robić, a mimo to każdy z przewodniczącym rady miasta na czele zeruje na koniec roku swoje oszczędności - punktował Mariusza Brunka i prosił o lepsze przygotowanie samorządowców do wypełnienia dokumentów. Do rajców zaapelował o uszanowanie decyzji wojewody, a także o złożenie korekt swoich oświadczeń.
Burmistrz Arseniusz Finster prosił z kolei chojniczan o dokładne zapoznanie się ze sprawą Marcina Łęgowskiego i użycie pokładów empatii. - Mienie, które jest mieniem wspólnoty mieszkaniowej z udziałem samorządu terytorialnego czy spółki zależnej, nie we wszystkich wyrokach sądowych jest definiowane jako mienie gminne - przekonywał włodarz przypominając, że Łęgowski wszedł w posiadanie kiosku zanim został radnym. - Racja jest, że radny nie może prowadzić działalności gospodarczej na mieniu gminnym. Spór sądowy będzie dotyczył tego, czy wspólnota mieszkaniowa w takiej i takiej proporcji jest mieniem gminnym - mówił Finster.

Ja tylko chciałbym zwrócić się do mieszkańców Chojnic....

Jeżeli wojewoda tak subtelnie badał....

- Prosiłbym wysoką radę żebyście nie wygaszali mandatu radnego Marcina Łęgowskiego - apelował włodarz.

Prosiłbym wysoką radę

Kwestię oświadczeń majątkowych radnych burmistrz określił mianem gry słów. - W sprawie pan Łęgowskiego pan wniósł szereg różnych kwestii, myślę, że każdą kwestię można wyjaśnić indywidualnie, a pan mówiąc dzisiaj o błędach oskarżył kolegów swoich. (...) Te osoby nie mają zarzutów prokuratorskich - zwrócił się do Brunki radząc, by ten tematem zainteresował odpowiednie organy.
Zdaniem Arseniusza Finstera w przypadku Marcina Łęgowskiego nie ma mowy o sytuacji korupcjogennej, co zaznaczał także Marek Szank wskazując, że młodszy kolega nie został w żaden sposób uprzywilejowany. - Panie Mariuszu jeśli pan ma coś jeszcze w tym magazynku, to proszę strzelać - powiedział Szank wyrażając jednocześnie ubolewanie, że radny PChS w mało koleżeński sposób wytyka pomyłki innym racjom. Te zdaniem opozycjonisty nie powinny zdarzać się profesjonalistom, których mianem określił osoby prowadzące działalność gospodarczą.

W przypadku osób prowadzących działalność

- Nie chciałabym, żeby konkluzja została na takim poziomie, że pan Marcin Łęgowski zachował się nieprofesjonalnie, a pan Mariusz Brunka popełnił błąd. Uważam, że wszyscy mamy prawo do tego, aby przed zaprzysiężeniem na radnych w następnej kadencji dokładnie sprawdzić i zapytać, czy możemy pełnić zgodnie z tą ustawa, która nas obowiązuje swoje mandaty radnego - podsumował radny Szank.

Nie chciałbym, żeby konkluzja

Czuję pewien dyskomfort jeśli mówmy o całej ustawie

Za wygaszeniem mandatu Marcina Łęgowskiego głosowały 2 osoby Mariusz Brunka i Marzenna Osowicka (PChS), od głosu wstrzymali się Joanna Warczaka i Leszek Pepliński (PO), przeciw było 15 radnych. Radny z komitetu burmistrza na czas głosowania opuścił salę obrad, nie uczestniczył też w dyskusji.
Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

18 komentarzy

~chojniczaninArkowi zabrakło odwagi by z pomocą swoich mechanicznych pachołków z rady miasta wygasić mandat radnego Mariusza Brunki.

Za to Arek cichcem dogadał się ze skorumpowanym prokuratorem rejonowym Mirkiem Orłowskim by ten wydal nakaz postawienia bezpodstawnych zarzutów o zatajanie dochodów w oświadczeniu majątkowym Mariuszowi Brunce. Arek ma jedynie odwagę by za plecami cichcem knuć fałszywe oskarżenia przeciwko swoim przeciwnikom. Natomiast by stanąć twarzą w twarz i zażądać usunięcia Mariusza Brunki z rady miasta już brakuje Arkowi odwagi gdy ma ku temu okazje.

No cóż - zamiast jaj Arek ma jedynie małe wydmuszki - Finio to zwykły tchórz chowający się za plecami swoich skorumpowanych kolesiów!

22 Lipca 2016, godzina 16:22
Oceniono 12 razy 4
~do poniżej
Czy ty pajacu w ogóle wiesz co to jest wydmuszka ? Spytaj się Komo-ruskiego vel Szczynukowicz on wie !
21 Lipca 2016, godzina 17:53
Oceniono 51 razy -7
~Do poniżej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Lipca 2016, godzina 19:50
Oceniono 74 razy -46
~Może bokser dobry, ale radny całkowicie bezradny
Wstyd, że tak niekompetentnych radnych się wybiera. Na sesjach się nudzi i tylko pod nosem głupio uśmiecha i czeka kiedy wreszcie będzie mógł iść na obiad. Żenada.
19 Lipca 2016, godzina 18:57
Oceniono 55 razy 5
~sprawiedliwy patriota
Marcin - na burmistrza . Zasłużył na to stanowisko promując Chojnice na ringach całego świata . W końcu to Mistrz Polski - nie to co manipulant Finster .
19 Lipca 2016, godzina 10:20
Oceniono 68 razy 4
~Do MO i MB
Są dwie naprawdę bezgraniczne rzeczy - Wszechświat i ludzka głupota; co do Wszechświata nie jestem całkiem pewien - Albert Einstein
19 Lipca 2016, godzina 09:47
Oceniono 42 razy 14
~podatnik
Ale się radny obwiesił znaczkami. Jak choinka świecidełkami.
Chłopie złóż ten mandat i oszczędź wstydu. Nie przypominam sobie, abyś z czymś konkretnym występował podczas obrad RM. Jedyne co sobie kojarzę, to wniosek o zamknięcie dyskusji. Lepszym byłby o zamknięcie lub otwarcie okna. Wstyd.
19 Lipca 2016, godzina 07:35
Oceniono 72 razy 4
~Radny, który nic sobą nie reprezentuje w radzie
i nic sobą nie reprezentuje powinien odejść. Skoro się nie nadaje, to szkoda czasu.
18 Lipca 2016, godzina 21:45
Oceniono 73 razy -3
~Mieszkaniec
Najpierw trzeba zdobyć Mistrzostwo Polski. Potem uzyskać mandat w wyborach. I wtedy będziecie mogli podać Marcinowi rękę. Wymądrzać się za klawiatury potrafi nawet gimnazjalista. Jesteście żałośni.
18 Lipca 2016, godzina 21:26
Oceniono 71 razy 7
~Finster, nie lubię cię, ale...
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
18 Lipca 2016, godzina 20:55
Oceniono 74 razy -22
~sportowiec co robi w radize?
a co aktor Schwarzenegger robił jak gubernator przez tyle lat ciołki chojnickie?
18 Lipca 2016, godzina 19:55
Oceniono 58 razy 14
~Panie Marcinie
Życzę Panu miejscowości, która będzie Pana na rękach nosić za rozsławienie jej, która będzie Pana traktować jak sportowego bohatera i dbać o pana i Pana rodzinę. Tego Panu życzę.
18 Lipca 2016, godzina 19:51
Oceniono 61 razy 5
~qqq
a ten cały łęgowski to sam nie ma godności by odejść ??!!

bokser ale czy damski ??

patologia w chojnicach kwitnie a ja z was się śmieję tzn. oddycham na wesoło !!!!!!!!!!!!!
18 Lipca 2016, godzina 19:06
Oceniono 61 razy -7
~ciekawe dlaczego...
Nie rozumiem dlaczego radny Łęgowski opuścił salę, kiedy rozmawiano o jego mandacie i kiedy było głosowanie. Przecież jest zasada: "nic o nas bez nas". Skąd więc taki zwyczaj w naszej radzie miejskiej (pamiętam że radny Janowski też wyszedł z sali kiedy rada dyskutowała o wezwaniu wojewody do wygaszenia mandatu), że radni o których mowa, oficjalnie znikają z widoku a gdzieś tam w biurze rady pewnie nasłuchują przebiegu dyskusji. Brakuje im odwagi, żeby wysłuchać dyskusji na swój temat?
18 Lipca 2016, godzina 15:24
Oceniono 69 razy 1
~No i PIESKI mają nowy powód do ujadania !
Panie Marcinie spuść Pan wodę w kiblu na te wykrzywione nienawiścią ryje które teraz Pana wzięły na tapetę i będą się nad Panem znęcać dopóki nie znajdzie się dla nich nowy obiekt nienawiści.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia - Zbyszek
18 Lipca 2016, godzina 14:56
Oceniono 82 razy -4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 387.00 397.00 DKKDKK 50.00 53.10
EUREUR 422.00 430.00 RUBRUB 4.33 4.57
CHFCHF 432.00 442.00 NOKNOK 29.50 32.60
GBPGBP 502.00 510.00 SEKSEK 35.80 36.90
Aktualizacja: 2024-07-15 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.67 394.77 DKKDKK 50.10 53.00
EUREUR 424.08 428.19 RUBRUB 4.33 4.57
CHFCHF 433.00 438.00 NOKNOK 29.60 32.50
GBPGBP 503.44 508.90 SEKSEK 35.90 36.80
Aktualizacja: 2024-07-15 18:45
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Dokąd wybierasz się na wakacje?Ceny paliw2024-07-15

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.76 zł 2.69 zł
Circle K 6.59 zł - 6.68 zł 2.69 zł
Mol Chojnice 6.64 zł - 6.69 zł 2.69 zł
MZK 6.5 zł 6.99 zł 6.6 zł 2.63 zł
Orlen 6.61 zł 7.34 zł 6.71 zł 2.79 zł
PKS 6.52 zł - 6.62 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij