Kolory świata
Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata" rozpoczęła się koncertem inauguracyjnym we Wielu, który odbył się w środę (27.07), zakończy się koncertem finałowym w Brusach (31.07). Podczas festiwalowych dni wykonawcy pojawią się także w Konarzynach, Kościerzynie, Wdzydzach i Wielkim Klinczu.
Chojnicki dzień Międzynarodowego Festiwalu Folkloru rozpoczęła barwna parada ulicami miasta. Na Starym Rynku każda z ekip zaprezentowała próbki swojego programu, zachęcając w ten sposób chojniczan by zajrzeli do fosy. Tam od godziny 15.00 rozpoczął się festiwal różnorodności kulturowych, barwny spektakl wypełniający niezmiennie po brzegi widownie Fosy Miejskiej.
Reklama | Czytaj dalej »
W tym roku przed chojnicką publicznością zaprezentowały się zespoły: Zespół Folklorystyczny LUGOJANA z Lugoj w Rumunii, Zespół Folklorystyczny VOLODJA z Pljevlja z Czarnogóry, Sma Labschool Kebayoran z Jakarty w Indonezii, Zespół Folklorystyczny ALKA – KŁAJPEDA z Litwy, Zespół Ludowy OŻAROWIACY z Ożarowa Mazowieckiego, Zespół Folklorystyczny THESSALONIKI z Salonik w Grecji, Zespól Pieśni i Tańca POLESSKIJE ZORI" z Pińska na Białorusi, Grupa folklorystyczna TOON & TINE z belgijskiej gminy Moerbeke-Waas, leżącej w prowincji Flandria Wschodnia oraz grupa z Rumunii.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Chojnice 2016
Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata” otrzymał certyfikat CIOFF. Certyfikat przyznaje Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych Festiwali i Sztuki Ludowej. Jest to organizacja, która na celu ochronę folkloru i sztuki ludowej, aby otrzymać jej certyfikat, trzeba spełniać liczne, niekiedy bardzo rygorystyczne warunki.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (4)
- Komentarze Facebook (...)
4 komentarze
Polaki folklor katolicki byl zaprezentowany ze wszelkimi guslami, magicznymi zaklęciami, z przyśpiewkami, i tajemniczymi formułkami powtarzanymi mechanicznie w czasie kazdego przedstawienia. A i szaman kierujący przedstawieniem był odświętnie ubrany w kolorowy kostium.
Czy przedstawienie guseł ekumenicznych nie spodobało się publiczności? Osobiście myślę, że publiczności bardziej spodobało by się zorganizowanie folklorystycznego pochodu kościelnego ulicami miasteczka w połączeniu z tradycyjną magią i zaklęciami mającymi na celu przepędzanie demonów, duchów, i diabłów zgodnie z wielowiekowym zwyczajem folkloru kościelnego. Pochody na świeżym powietrzu są ciekawsze, bardziej kolorowe, i ujawniają głębię i różnorodność lokalnego kościelnego folkloru z modyfikacjami w każdej mniejszej i większej miejscowości. A i na końcowym przedstawieniu zespołów folklorystycznych grupy wykonawców lokalnego folkloru kościelnego mogli zaprezentować coś oryginalnego z polskiego folkloru kościelnego - na przykład gusła i magiczne zaklęcia o deszcze, magiczne formułki i zaklęcia o cudowne uzdrowienia lub o zmartwychwstanie, lub magiczne celebracje ukoronowania wyimaginowanych bożków na króla i królową regiony, lub kraju!
Przedstawiciele naszych regionalnych kościelnych grup folklorystycznych zmarnowali okazje do ciekawej prezentacji swoich umiejętności, strojów, przyśpiewek, zwyczajów, i wszelkiego rodzaju specjalnych magicznych zaklęć i guseł! Być może przedstawiciele lokalnego folkloru kościelnego zaprezentują się lepiej i z większym rozmachem w przyszłym roku.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!