Nowości książkowe
„Gdzie wasze ciała porzucone” Philipa Jose Farmera, to książka która zaczyna się w bardzo nietypowy sposób . Już na samym początku bohater... umiera. Jednak po śmierci w naszym świecie, zostaje wskrzeszony w zupełnie nowym.
Stopniowo poznaje prawa rządzące tym miejscem, dowiaduje się, że po ożywieniu zostali tu zgromadzeni w zasadzie wszyscy ludzie, którzy kiedykolwiek żyli na Ziemi. Rozmieszczeni wzdłuż gigantycznej Rzeki opływającej glob, przeżywają swoje życie po życiu. Większość z nich powiela stare wzorce swoich kultur i religii, powtarzając wyuczony zestaw okrucieństw i podłości wobec bliźnich. Tylko nieliczni są przekonani, że oto otrzymali drugą szansę, aby przeżyć swoje życie dobrze i zasłużyć na prawdziwe zbawienie.
Historia roi się od postaci niezwykłych, z których wiele wydaje się na tyle fantastycznymi, że trudno uwierzyć, by istniały naprawdę. Taki chociażby Richard Burton (1821-1890), który podróżował i walczył na pięciu kontynentach, w przebraniu dotarł do zamkniętej dla niewiernych Mekki, poszukiwał źródeł Nilu i zdobywał szczyt Kamerunu. Poza tym znał 29 języków obcych i 11 dialektów, swoje odkrycia opisywał w książkach i przetłumaczył na angielski „Opowieści 1001 nocy”. Z powodu tak barwnego życiorysu, Farmer uczynił go główną postacią powieści „Gdzie wasze ciała porzucone”. Bo tylko tego rodzaju bohater – wszechstronny, inteligentny, o niezwykłych umiejętnościach – mógł podołać zadaniom, które autor na niego nałożył.Reklama | Czytaj dalej »
Burton chce dociec, czym jest wskrzeszenie, kto go dokonał i po co. Próbuje odnaleźć tajemnicze istoty, będące w stanie dokonywać tego rodzaju manipulacji na kosmiczną skalę. Jest bowiem przekonany, że to, w czym uczestniczy, nie ma nadprzyrodzonego źródła. Zmierzając w górę Rzeki, gdzie ma się znajdować siedziba nadistot, Burton spotyka wielu przyjaciół i wrogów, z których najwięcej kontrowersji wzbudza chyba Hermann Goering. Przeżywa też mnóstwo przygód, choć niektórych z nich... nie udaje mu się przeżyć.
Po kolejnej śmierci budzi się jednak znowu żywy nad brzegiem Rzeki. Czym jest więc ów świat, w którym wskrzeszono ludzkość? Czy – jak chcą niektórzy zmartwychwstali – jest czyśćcem, gdzie ludzie mają się doskonalić w miłości bliźniego i zasłużyć na królestwo niebieskie? Czy też – jak obawia się Burton – jest eksperymentem potężnych obcych istot, które traktują ludzi jak doświadczalne króliki? Na pewno dla wielu mieszkańców Świata Rzeki jest on piekłem – szczególnie dla tych, którzy stali się niewolnikami czy ofiarami ciągłych wojen i prześladowań. Subtelną różnicę pomiędzy czyśćcem a piekłem doskonale oddają zaś słowa jednego z bohaterów: „Czyściec to piekło z nadzieją”.
Powieść Farmera to dzieło z tzw. drugim dnem, uniwersalne w swojej wymowie, odbierane różnie w zależności od czasu i miejsca publikacji. Kiedy powstawała na przełomie lat 60. i 70. można ją było interpretować jako krytykę konsumpcyjnego systemu społecznego Zachodu. Opublikowana u schyłku PRL-u w miesięczniku „Fantastyka” mogła być rozumiana jako metafora totalitarnego systemu, w którym ludzie nie mają wpływu swój los.
Powieść „Gdzie wasze ciała porzucone” rozpoczynająca jeden z najsłynniejszych cykli fantastycznych, zdobyła nagrodę HUGO i uznanie czytelników na całym świecie. Kontynuacją tej powieści jest „Najwspanialszy parostatek” tego samego autora.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!