Czwartek, 13 Czerwca 2024 | Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Drążyli temat, więc zostali nazwani adwokatami Sobola

Leszek Redzimski i Marek Szczepański, choć obaj są w Platformie, to Redzimski w radzie jest w opozycji.

Leszek Redzimski i Marek Szczepański, choć obaj są w Platformie, to Redzimski w radzie jest w opozycji.

To cena za dociekliwość opozycyjnych radnych. Słowa najpierw rzucone niby w żarcie, potem zostały powtórzone przez wicestarostę Marka Szczepańskiego. Pytania postawione przez dwoje niezależnych od siebie radnych, bo z PO i PiS, wyraźnie poirytowały rządzących i dały początek słownej utarczce na ubiegłotygodniowej sesji Rady Powiatu Chojnickiego.

 

Na początku sierpnia pisaliśmy o decyzji gdańskiej prokuratury, która odrzuciła zażalenie złożone przez chojnickie Starostwo Powiatowe na postanowienie o umorzenie śledztwa przeciwko spółce Victoria Sobol. Władze domagają się od niej 1,8 mln zł, czyli części środków wydanych na budowę ronda biszkoptowego i dróg w sąsiedztwie terenu po byłych zakładach mięsnych, gdzie miała powstać galeria handlowa. Karny wątek w zasadzie jest zakończony, bo śledczy nie dopatrzyli się przestępstwa. Za to w międzyczasie komornik zajął konto samorządu na kwotę prawie 300 tys. zł na odszkodowanie za grunty pod drogę dla spółki Victoria.

Reklama | Czytaj dalej »

Przypomnijmy, że śledczy uznali, że zapisy umowy zawartej między powiatem, miastem a prywatną firmą o partycypacji w kosztach budowy drogi, nie obowiązują, bo nie położono wymaganej gwarancji bankowej. Krótko mówiąc, spółka Victoria Sobol nie dostała kredytu na budowę centrum handlowego, więc to nie powstało i droga inwestorowi nie jest potrzebna. A przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania i tak była konieczna.

Sprawa sięga 2012 roku, kiedy w urzędzie podpisywano porozumienie z Mariuszem Sobolem.  O jej zapisy na sesji pytała radna Mirosława Dalecka: - Dlaczego powiat nie wyegzekwował gwarancji bankowej od prywatnego inwestora?

Pytała także o koszty obsługi prawnej i inne konsekwencje, łącznie z ewentualnym  zwrotem dotacji, którą powiat pozyskał na budowę, bo w konkursach jednym z punktowanych kryteriów jest partnerstwo, czy to z innym samorządem, czy też prywatnym inwestorem.

Radny Leszek Redzimski dziwił się, że na umowie sprzed kilku lat zabrakło podpisu byłego już wicestarosty Przemysława Bieska - Talewskiego, odpowiedzialnego wówczas za drogowe  inwestycje.

Wicestarosta Marek Szczepański swoją odpowiedź zaczął od... pytań do opozycyjnych radnych.

- Czy macie wiedzę nt. sprawy? - zaczął nieco poirytowany, jeszcze prędzej żartobliwie nazywając ich adwokatami spółki Victoria Sobol.

- Pytanie o to, kto będzie zwracał dotację, to mieszanie ludziom w głowach - zarzucił Mirosławie Daleckiej. Według niego stawia ona pytania z tezą, zamiast najpierw dobrze się rozeznać.

- Pytanie o zwrot dotacji, to mieszanie ludziom w głowach...

- W tej sprawie jest tyle zawiłości, które nie są spowodowane działaniami powiatu. Te zawiłości są spowodowane działaniami spółki Victoria Sobol, która zobowiązywała się do takich, a nie innych rzeczy - odpierał Marek Szczepański.

- Spółka nie jest jedna, a przynajmniej cztery albo pięć. Co ciekawe, komplementariuszem w tych spółkach jest jedna osoba, która tak de facto nie ma nic. Ostrzegałbym, żeby nie być adwokatem Victorii.

- Spółka nie jest jedna...To wywołało poruszenie u pytających. - My jako radni nie czujemy się tutaj adwokatami pana Sobola - odpierała radna Dalecka. -  Chcemy wiedzieć, stąd pytania.

- Zadajacie pytania, które stoją po stronie pana Sobola - wypomniał wicestarosta, który wolałby, żeby zamiast tego radni zaangażowali się i pomogli jakoś powiatowi uzyskać 1,8 mln zł.

Jeszcze mocniej od swojej koleżanki na insynuacje zareagował Leszek Redzimski. - Podobnie jak koleżanka, nie czuję się adwokatem pana Sobola, ani spółki Victoria. Wręcz przewciwnie, czuję się adwokatem mieszkańców powiatu chojnickiego.

- Nie czuję się adwokatem Pana Sobola...

Szef lokalnej Platformy Obywatelskiej przypomniał, że już 1,5 roku temu pytał, jakie są szanse na odzyskanie pieniędzy, więc sprawa leżała mu na sercu. - Nasze pytania są z faktów, a fakty są takie, że komornik zajął prawie 300 tys. zł. Pracownicy starostwa, starosta, wicestarosta i wielu innych musiało jeździć na postępowania sądowe. To są fakty - przytaczał.

Szczepański głośno zastanawiał się co ma na celu pytanie - kto z zarządu podpisał się pod porozumieniem z 2012 r. Postanowił przy okazji przeegzaminować aktywnego radnego.  - Czy się pan orientuje, kto odpowiada za wydział pozyskujący fundusze zewnętrzne? (M. Szczepański - przyp. red.)

To wywołało zdecydowaną kontrę ze strony Redzimskiego. - Panie przewodniczący! Bardzo bym prosił o sprowadzenie pana starosty Szczepańskiego do właściwego poziomu. To nie jest jakieś przepytywanie radnego. Proszę zachować trochę powagi.

Ale wicestarosta przywołał jeszcze nazwiska urzędników z zapytaniem do radnego, po ile razy dokładnie urzędnicy jeździli do prokuratury, skoro ten miał mówić, że wielokrotnie.

O łączne koszty delegacji służbowych związanych z przesłuchaniami przez śledczych nasza dziennikarka już wcześniej pytała wicestarostę, ale do tej pory czekamy na odpowiedź. Konkretów brak także, jeśli idzie o wysokość wynagrodzenia dla kancelarii prawnej z Kościerzyny, która reprezentuje starostwo.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

67 komentarzy

~Członkowie zarządu to cudacy, to kuriozum
Pomylili się w swoich kompetencjach. Jeden próbuje przepytywać radną, a drugi nazywa adwokatem Sobola. To dopiero porażka władzy. Pani Mirko niech Pani się trzyma nie nie przejmuje wredną nadawczynią maila i cudakami z zarządu.
10 Września 2016, godzina 17:13
Oceniono 7 razy 5
~BBN
Napiszcie lepiej co myślicie o kradzieży numerów PESEL na szeroką skalę ???
08 Września 2016, godzina 11:42
Oceniono 22 razy -8
~Mrówczyński może być dumny
p. Miroslawa godnie Pana zastępuje w radzie powiatu.
08 Września 2016, godzina 07:28
Oceniono 30 razy 8
~wyborca
Gratuluję p. Mirko odwagi składania mądrych interpelacji. Jestem mile zaskoczony Pani merytorycznymi wypowiedziami i zszokowany, że niektórzy zaczynają kopać pod Panią dołki. Ale czego możemy się spodziewać po takich patologicznych rządach. Pierwsza sesja V kadencji to pokazała, że można radnemu złamać kręgosłup moralny, aby tylko zachapać najlepsze stołki. Co to uczciwość i etyka to wielu z nich nie ma pojęcia. Powodzenia i trzymam za Panią kciuki.
07 Września 2016, godzina 21:22
Oceniono 32 razy 8
~do godz. 17.44
W odpowiednim czasie treść maila, adresat i odbiorcy będą udostępnione.
06 Września 2016, godzina 20:59
Oceniono 45 razy 3
~do poniżej - SZOK!!!
Zobaczcie na chojnice.tv w interpelacjach do zarządu w 14.35 - M.Paluch do M.Daleckiej ws. jej zapytań nt. konkursu na dyr. CKZiU i Promocji Regionu. Co za tupet ma ten facet, niech zajmie się basenem, bo marnie to wygląda. Czy o tego gościa chodzi i co robił w tym czasie przewodniczący, że dopuścił do zadawania pytania przez członka zarządu radnej? SZOK!!!
06 Września 2016, godzina 19:04
Oceniono 46 razy 8
~do poniżej
Treść tego maila zawiera instrukcję jak ośmieszać radną powiatową Mirosławę Dalecką, jakie zadawać pytania, aby ją dyskredytować na sesjach. Na ostatniej sesji podczas składania interpelacji przez radnych znalazła się osoba spośród odbiorców maila, która próbowała w pytaniach skierowanych do radnej ją ośmieszyć. Proszę sprawdzić chojnice.tv
06 Września 2016, godzina 18:50
Oceniono 44 razy 6
~Gdzie jest dostępna kopia maila Bożenki jak zaszczuwać oponentów?

Gdzie można znaleźć i przeczytać kopie maila Bożenki Stępień z instrukcjami jak zaszczuwać oponentów?

06 Września 2016, godzina 17:44
Oceniono 48 razy 8
~BN
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Września 2016, godzina 15:12
Oceniono 37 razy -13
~czytelnik
Jeżeli jest prawdą, że powstał mail, w którym jakiś radny/radna podje instrukcję jak dyskredytować pozostałych radnych (przeciwników politycznych) to kwalifikuje się to do prokuratury- jest to ograniczenie swobodnego sprawowania mandatu. Jestem ciekawy kiedy treść, adresaci a przede wszystkim nadawca będzie poznany przez opinię publiczną. To byłby hit- jest szansa, że jakaś ogólnopolska stacja gazeta podjęłą by temat.

06 Września 2016, godzina 13:54
Oceniono 44 razy 2
~do poniżej
Nie sądziłem, że tak nieetyczni ludzie zasiadają w radzie.
06 Września 2016, godzina 07:48
Oceniono 46 razy 2
~Ze swojej inicjatywy napisała maila i tym samym została gorszym sortem
Ale się uśmiałem kiedy obejrzałem filmik z panią gorszego sortu mówiącą, że będzie tak długo gorszego sortu jak będzie trzeba. Czyli ta kobieta nie jest w stanie się zmienić i stać się uczciwą osobą.
05 Września 2016, godzina 21:38
Oceniono 54 razy 0
~Pani Mirosławo, niech Pani robi swoje
i nie wraca uwagi na tą intrygantkę i jej sprzymierzeńców, którzy już zaczęli swój niecny plan wdrażać przeciwko Pani. Mail w każdej chwili można opublikować i pokazać nieetyczne działania niektórych osób na sesjach. Takie postępowanie jest niegodne piastowania funkcji radnego lub członka zarządu.
05 Września 2016, godzina 20:55
Oceniono 59 razy 3
~zdegustowany
Zanim przeczytamy tego maila, popatrzmy na przedstawicielkę "gorszego sortu" na żywo.

http://chojnice.tv/wideo-2101-Bo%C5%BCena_St%C4%99pie%C5%84:_Jestem_tym_gorszym_sortem_Polak%C3%B3w

Słowotok, rozkojarzenie, niezborność ruchów kończyn górnych, chęć zaistnienia przed kamerą. Do tego ten mysi uśmiech, który ma zaskarbić sympatię wyborców. I przesadne samozadowolenie z własnej inicjatywy. Ale jakiej inicjatywy? Że jest przedstawicielką gorszego sortu??? A nie jest??? Jak ktoś oczernia za plecami swoją koleżankę z Rady to chyba jest... szują i wywłoką.
05 Września 2016, godzina 19:21
Oceniono 62 razy 2
~zaciekawiony chojniczanin

Czy mowa o Bożence Stępień, która tylko dzięki korupcyjnym układom została wiceprzewodniczącą rady powiatu?

Gdzie można przeczytać kopie jej maila i zobaczyć kogo szczuje się w radzie powiatu?
05 Września 2016, godzina 16:36
Oceniono 64 razy 2

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.00 410.00 DKKDKK 49.70 53.10
EUREUR 431.00 439.00 RUBRUB 4.00 4.60
CHFCHF 447.00 457.00 NOKNOK 30.20 34.10
GBPGBP 510.00 520.00 SEKSEK 37.60 38.70
Aktualizacja: 2024-06-13 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 402.00 406.00 DKKDKK 49.80 53.00
EUREUR 433.68 437.86 RUBRUB 4.20 4.60
CHFCHF 448.00 453.00 NOKNOK 30.30 34.00
GBPGBP 513.36 518.89 SEKSEK 37.70 38.60
Aktualizacja: 2024-06-13 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy podoba Ci się koncepcja instalacji na rondzie im. WOŚP w Chojnicach?
Ceny paliw2024-06-13

E95 E98 ON LPG
BP 6.67 zł 7.37 zł 6.74 zł 2.61 zł
Circle K 6.64 zł - 6.7 zł 2.6 zł
Mol Chojnice 6.67 zł - 6.73 zł 2.61 zł
MZK 6.58 zł 6.99 zł 6.62 zł 2.57 zł
Orlen 6.67 zł 7.39 zł 6.74 zł 2.61 zł
PKS 6.6 zł - 6.65 zł 2.6 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij