Ekshumacja jest konieczna. Najpierw potwierdzenie informacji
Jeśli zostanie potwierdzone, że szczątki żołnierzy Wojska Polskiego znajdują się przy ogrodzeniu cmenatarza parafialnego przy ul. Kościerskiej, konieczna będzie ekshumacja i urządzenie mogiły. Instytut Pamięci Narodowej odpowiedział na list posła Aleksandra Mrówczyńskiego w sprawie godnego upamiętnienia żołnierzy września 1939 r.
Jak podkreśla dyrektor biura Wojciech Rolbiecki, o obrońcach polskiej ziemi pochowanych wzdłuż cmentarza parafialnego naprzeciwko cmentarza Armii Radzieckiej mówi się od lat. Takie głosy wybrzmiały także w biurze poselskim Prawa i Sprawiedliwości, dlatego Aleksander Mrówczyński wystosował list do Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie prawdopodobnego występowania zbiorowej mogiły żołnierzy Wojska Polskiego I Batalionu Strzelców. Uważa, że po 77 latach należy się godne upamiętnienie ich ofiary.
Reklama | Czytaj dalej »
- W przypadku potwierdzenia tych informacji przeprowadzenie ekshumacji i urządzenie mogiły jest koniecznością - odpowiada Adam Siwek, p.o. dyrektora Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa w IPN. Insytucja wystąpiła już do wojewody z prośbą o podjęcie działań, które pozwoliłyby ustalić, czy istnieją dokumenty, zeznania świadków lub inne ślady świadczące o tym, że w Chojnicach może znajdować się zapomniane miejsce spoczynku polskich bohaterów. W przypadku potwierdzenia tych informacji IPN będzie mógł podjąć działania zmierzające do wydania decyzji na ekshumację i przeniesienie wydobytych szczątków.
Teraz poseł Aleksander Mrówczyński zwraca się z prośbą do wszystkich osób, które posiadają wiedzę na temat miejsca pochówku żołnierzy września 1939 roku w Chojnicach o przekazywanie informacji na ten temat do biura poselskiego przy ul. Sukienników 5.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (11)
- Komentarze Facebook (...)
11 komentarzy
władz naszego miasta już 2-3 lata temu ...Niestety ,bez efektu...Uważam że należy ich groby uhonorować po tylu latach...Jak,spyta " Ktoś" ?! To proste obok jest podobny cmentarz !!!!!!
Przedtem jednak należy dokonać ekshumacji, tam są ponoć ich nieśmiertelniki......Będzie można ustalić niektóre nazwiska..Przed zbliżającą się 78 Rocznicą walk o Chojnice warto też zainteresować się walkami o wzgórz Weilanda w Chojniczkach przy ul.Żwirowej-tam w ogródku znajduje się kapliczka poświęcona poległym żołnierzom BON "Czersk" -najdłużej broniącym się przed okrążeniem przez Niemców Chojnic od zachodu...Kiedyś w Szkole w Jarcewie znajdowała się lista poległych w tym rejonie -co się z nią stało P. Lorbiecki,P.Wałdoch......A swoją drogą to wkurza mnie że w naszym mieście nie ma nazw ul. , nazw rond związanych z bohaterami tych walk-mówiłem o tym publicznie na promocji książki " Chojnicki wrzesień 1939"
EQUILIBRIUM...
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!