Środa, 29 Maja 2024 | Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Sześć czy cztery podstawówki? A do tego samorządowe przedszkole

Jutro w ratuszu zapowiada się długa dyskusja nad reformą edukacji i pytaniem ile podstawówek po likwidacji gimnazjów ma być w Chojnicach.

 

Pierwotnie w urzędzie myślano o czterech - pozostawienie SP 3, SP 7 i mariażu SP 5 z Gimnazjum nr 1 oraz SP 1 z Gimnazjum nr 2. Jak przyznaje dyrektor ratuszowego wydziału oświaty Grzegorz Czarnowski, byłoby to najprostsze.  Nic o was bez was, zapowiedział jednak burmistrz dyrektorom, którzy optują za sześcioma podstawówkami. Wobec czego powstał wstępny zarys Chojnic podzielony na sześć części. I tak, jak przed reformą, będą podstawówki "dwójka" (aktualnie Gimnazjum nr 2) i "ósemka"(Gim. 1). Dziś w ratuszu owoc kilkudniowej pracy dyrektor Czarnowski zaprezentował radnym z komisji edukacji. Opinie były różne, od sceptycznych po negatywne. Ale odwrotu nie ma. - W grudniu wejdzie pewnie nowa ustawa. Do końca marca musimy mieć sieć szkół z obwodami. A pod koniec lutego wszystkie uchwały podjęte. Czasu nie zostało dużo - pospieszał kierujący chojnicką oświatą.

Reklama | Czytaj dalej »


Z danych demograficznych wynika, że w najbliższych latach do szkół w mieście będzie uczęszczało w graniach 3300 - 3350 dzieci. Do tego aktualnie w chojnickich szkołach uczy się ok. 15 % dzieci spoza miasta. - W latach 2019-2020 liczba ta będzie topniała, bo niż demograficzny puka do drzwi - zastrzegł Grzegorz Czarnowski. Jak wynika z jego wyliczeń, przy zastrzeżeniu by nie wprowadzać zmianowości w szkołach, najmniej dzieci będzie w SP 2 - 411, najwięcej w SP 5 - 745. - To wszystko jest podyktowane bazą - tłumaczył radnym.

Jest pomysł by podstawówka w budynku aktualnego gimnazjum przy Młodzieżowej była integracyjna. Gotowy jest projekt wind, a do tego już w istniejącym gimnazjum połowa z 22 to klasy integracyjne i terapeutyczne, więc jest kadra i dobre warunki lokalowe. Ale to nie wszystko, bo w budynku ma powstać też przedszkole, ale nie pod szyldem tejże szkoły, a filia SP 3. - W "trójce" nie da się utrzymać oddziałów przedszkolnych. Budynek nie jest dostosowany i nie da się tego zrobić tak łatwo - podkreślał szef wydziału edukacji. W budżecie na przyszły rok ma się znaleźć 600 tys. zł na przebudowę "ósemki" pod kątem maluchów. Może być to nawet integracyjne przedszkole. Tak czy siak musi być przy nim plac zabaw.


Radny Kazimierz Jaruszewski, na co dzien nauczyciel, chciał wiedzieć czy będą to jedynie oddziały przedszkolne czy przedszkole. Aktualnie w mieście nie ma przedszola samorządowego, wobec czego dotacja naliczana jest na podstawie sąsiedniego Człuchowa.     - To co nam podają co miesiąc to loteria - nie ukrywał Czarnowski. Zmienią się jednak przepisy i wychodzi na to, że trzeba się będzie posiłkować... Lęborkiem. Ten ma zbliżony współczynnik dochodowości na mieszkańca do Chojnic. Człuchowski jest o 100 zł wyższy. - Warto u nas zrobić przedszkole, bo będziemy mieli realny wpływ na wysokość dotacji - urzędnik uświadamiał radnym, którzy kilka lat temu zdecydowali o sprzedaży ostatniego samorządowego przedszkola. Sarkazmu nie mogła sobie odmówić radna opozycji Marzenna Osowicka. - Czyli ta decyzja była błędem i wracamy do dobrych praktyk? Jako nauczycielka w Gimnazjum nr 1 dopytywała czy wobec zakusów powstania "trójkowego" przedszkola przy Młodzieżowej, tej możliwości pozbawi się tutejszą szkołę. Tego szef oświaty w mieście nie jednoznacznie nie wykluczał.


Najgorsza będzie jednak "dziura", gdy do szkół, które przekształcą się z gimnazjów, przyjdą pierwsze klasy i pozostaną II i II gimnazjów, czyli VII i VIII podstawówki. - Trzeba przetransferować IV klasy i to będzie pewnie najtrudniejsze. Całe klasy do nowego budynku z wychowawcą - zapowiedział urzędnik. - Nie możemy dla etatów przerzucać dzieci. Sześć osób, czyli dyrektorów szkół, nie może zamieszać w całym mieście - denerwował się radny Jacek Klajna, któremu kompletnie nie widzą się obwody. - Jak będą cztery szkoły, to będzie łatwiej.


- Będzie sześć szkół, przyjdzie niż i potem co? Zamknięcie którejś z nich? - zastanawiał się szef komisji edukacji Bogdan Kuffel. - Zobaczymy czy jedność rodzinna pięciu sióstr i jednego brata (dyrektorzy chojnickich szkół - przyp. red.) będzie utrzymana po jutrzejszym spotkaniu - śmiał wątpić. - Na razie ta mapa jest otwartym tematem do dyskusji - zaznaczył dyrektor Czarnowski. Ale radni dziś czuli, że jutro ani krótko, ani gładko nie pójdzie.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

22 komentarzy

~SZCZYTY ABSURDU
Zostały przekroczone w 100% w ciągu pierwszego roku rządów PIS-lamistów, włos się jeży na głowie na samą myśl co jeszcze ci nawiedzeni wymyślą przez kolejne lata panowania! Rocznice kiedy Wielki Lech ukończył podstawówkę, kiedy ukończył szkołę średnią, rocznicę ukończenia studiów, rocznicę poznania Marii, rocznicę ślubu z Marią, rocznicę kiedy pierwszy raz został posłem itd., itd., w nieskończoność czyli taki kult, że towarzysz Stalin gdyby żył to osiwiałby z zazdrości. Mam rację czy nie?

Obawiam się, że którejś nocy "dobra zmiana" ogłosi Jarosława Wielkiego królem lub cesarzem IV RP, ale wtedy nie my będziemy stawiać płoty i zasieki na granicy, bo zrobią to za nas wszyscy z którymi mamy granice, nie tylko postawią płot ale też zrobią pola minowe aby nikt z Polski nie przedostał się do nich.
20 Listopada 2016, godzina 15:00
Oceniono 6 razy 4
~SZCZYTY ABSURDU
Zostały przekroczone w 100% w ciągu pierwszego roku rządów PIS-lamistów, włos się jeży na głowie na samą myśl co jeszcze ci nawiedzeni wymyślą przez kolejne lata panowania! Rocznice kiedy Wielki Lech ukończył podstawówkę, kiedy ukończył szkołę średnią, rocznicę ukończenia studiów, rocznicę poznania Marii, rocznicę ślubu z Marią, rocznicę kiedy pierwszy raz został posłem itd., itd., w nieskończoność czyli taki kult, że towarzysz Stalin gdyby żył to osiwiałby z zazdrości. Mam rację czy nie?
20 Listopada 2016, godzina 14:47
Oceniono 4 razy 4
~szczyty absurdu.. Monty Python
za chwilę usłyszymy o cudownym ,,zmartwychwstaniu" lecha i jego koronacji na króla pl
20 Listopada 2016, godzina 09:45
Oceniono 6 razy 6
~Do "Gościa"
Dokładnie tak "Gościu" jak piszesz, rzygać się chce gdy słyszy się i widzi co te sku..... wyprawiają, jeżeli oni są katolikami czy może chrześcijanami to ja jestem Chiński Mandaryn! Już tylko mały krok i Polska stanie się państwem wyznaniowym w którym ksiądz z każdej parafii będzie rządził gminą, miastem, wójtem i burmistrzem a oni potulni jak baranki będą robić to co klecha nakaże!
20 Listopada 2016, godzina 09:22
Oceniono 6 razy 6
~gość
jakieś nowe ustalenia po wczorajszych protestach? minister zalewska-demolka nawet nie spojrzała w stronę protestujących..była zajęta, bo w warszawce zdeformowany ,,naczelnik" obchodził 14 rocznicę wyboru brata na urząd prezydenta miasta..w krakowie dokonał jego ponownego ,,skromnego" pochówku w sarkofagu za 40 tys. zł na zawiasach (pewnie będzie tam co jakiś czas zaglądał!!!), a marionetkowty prezydent uczestniczył w spektaklu reżyserowanym przez kk., który nie powinny mieć miejsca w państwie świeckim.. zapewne niedługo do listy państowych uroczystości oprócz patologicznych miesięcznic dołączą inne promujące ,,niezwykle" życie lecha?
20 Listopada 2016, godzina 06:54
Oceniono 10 razy 10
~masakra
kto decyduje o przyszlosi , dziadki leśne /.
09 Listopada 2016, godzina 20:47
Oceniono 8 razy 0
~Szkoła nr 3
wyjątkowo zmieści przedszkole, tyle terenów zielonych administrowanych przez szkołę nie ma zadna inna. Niech radni odwiedzą tereny wokół szkoły od strony boiska i sali-piękne zaciszne zielence z dala od zgiełku miasta.
09 Listopada 2016, godzina 13:59
Oceniono 19 razy -3
~san miguel
ludzie sie powinni więcej buntować
to nie czasu gdzie chlosta karali
bo oni robią co chca z nami
08 Listopada 2016, godzina 22:27
Oceniono 8 razy 2
~chwala
ten kraj podlega kwarantannie
08 Listopada 2016, godzina 22:22
Oceniono 8 razy 2
~bez obrazy
Panowie panie , kto decyduje o przyszłości na załączonym obrazku widzimy ludzi starszych , młodzi powinni decydować a nie ludzie ze starymi poglądami
08 Listopada 2016, godzina 22:20
Oceniono 9 razy 3
~racja
siedza i debatuja pierdoly mało znaczące dla nas co z tego jak w tym kraju uczciwie się niczego nie dorobisz tylko kredyt który spacasz po smierci
08 Listopada 2016, godzina 22:17
Oceniono 7 razy -1
~takkkk
10 lat podstawówki 6 lat liceum 8 studiów a potem na bezrobocie albo za 2 tyś robić wy myślcie jak ludziom zapewnić byt a nie chore reformy nic nie znaczace
08 Listopada 2016, godzina 22:14
Oceniono 9 razy 5
~egiocsa
Szkoly zamykac szczegolnie wyzsze , narobili tych kierunkow po to zeby miec prace , a studenci po skonczeniu moga dyplom w d......e wsadzic
08 Listopada 2016, godzina 13:31
Oceniono 19 razy 13
~BRAK INFO?
A czy szanowne grono doczytało, że p. Zalewska zakazała tworzenie małych i dużych podstawówek w osobnych budynkach? Ma być jedna podstawówka w jednym budynku, więc na Młodzieżowej musi być cała podstawówka.
08 Listopada 2016, godzina 08:02
Oceniono 24 razy 8
~czytelnik_forum
Nie wierzę, po prostu nie wierzę! Najpierw burmistrz Finster sprywatyzował wszystkie przedszkola w Chojnicach, a teraz są plany budowy przedszkola samorządowego? Czy dzisiaj 1 kwietnia?
08 Listopada 2016, godzina 06:45
Oceniono 25 razy 15

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 50.20 53.90
EUREUR 423.00 431.00 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 430.00 NOKNOK 30.20 33.60
GBPGBP 495.00 505.00 SEKSEK 36.00 37.10
Aktualizacja: 2024-05-28 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.86 395.02 DKKDKK 50.30 53.80
EUREUR 423.95 428.12 RUBRUB 4.15 4.42
CHFCHF 424.00 430.00 NOKNOK 30.30 33.50
GBPGBP 496.77 502.31 SEKSEK 36.20 37.10
Aktualizacja: 2024-05-28 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-28

E95 E98 ON LPG
BP 6.84 zł 7.54 zł 6.89 zł 2.68 zł
Circle K 6.79 zł - 6.84 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.79 zł - 6.84 zł 2.67 zł
MZK 6.73 zł 7.29 zł 6.75 zł 2.64 zł
Orlen 6.79 zł 7.57 zł 6.84 zł 2.67 zł
PKS 6.78 zł - 6.79 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij