Niedziela, 25 Września 2022 | Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Wojewódzki sanepid ws. basenu: było bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia

Pracownicy basenu w piątek stanęli w obronie swojego szefa naprzeciw pikietujących domagających się jego odwołania.

Pracownicy basenu w piątek stanęli w obronie swojego szefa naprzeciw pikietujących domagających się jego odwołania.

Sprawą skażenia ropą błękitną na chojnickim basenie zainteresował się wojewódzki sanepid.  Choć lokalnie próbowano sprawę bagatelizować, to stanowisko Gdańska jest jasne i czytelne - obecność bakterii w wodzie na pływalni jest niedopuszczalna, bo stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. A powody jej wystąpienia sprowadzono do kwestii technicznych.


Przypomnijmy, że cała sprawa wypłynęła w połowie października. Radio Weekend poinformowało wówczas o obecności ropy błękitnej, a mimo to prezes basenu Mariusz Paluch zaprzeczał i tłumaczył się "awarią". O poważnym problemie wiedział wcześniej. - Od sierpnia, kiedy stwierdzono pierwsze pojedyncze bakterie, zarządzający obiektem Centrum Park Chojnice podejmował działania naprawcze mające na celu wyeliminowanie skażenia. Nie przyniosły one jednak trwałej poprawy. Dopiero próbki wody pobrane w dniu 31 października potwierdziły ich skuteczność i do chwili obecnej nie stwierdzono już zanieczyszczenia mikrobiologicznego wody w nieckach obiektu - informuje Anna Obuchowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gdańsku.

Reklama | Czytaj dalej »

Wojewódzki inspektor sanitarny odniósł się także do zamknięcia jedynie niecki basenu sportowego w dniu 13 października. Wówczas badania z końca września wykazały skażenie także w jacuzzi i niecce rekreacyjnej. - Takie działanie w opinii Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego było nieuzasadnione. Mało tego, jak informuje rzeczniczka WSSE, w dokumentach sprawy brak jest jakiejkolwiek informacji o powodzie niewyłączenia z użytkowania pozostałych niecek, w których stwierdzono obecność ropy błękitnej.  Tymczasem  prezes basenu, jak i zgromadzenie wspólników spółki w osobie burmistrza Arseniusza Finstera, utrzymywali że skażenie dotyczyło jednej niecki, a pozostałe są bezpieczne. Próbki wody pobrane 12 października wskazały na zanieczyszczenie wszystkich niecek.

Mariusz Paluch na wniosek naszej redakcji nie chciał udostępnić wyników badań wody. Mało tego, w odpowiedzi przesłanej ze spółki w dn. 17 listopada poinformował dziennikarkę ch24, że "woda wykorzystywana w spółce w okresie ostatniego półrocza była zdatna do użytku". Dopiero, gdy udało nam się dotrzeć do wyników badań, które z opóźnieniem trafiały z miejskiej spółki do sanepidu, wyszło na jaw, iż problemy z jakością wody trwały już od sierpnia.

Rzecznik WSSE Anna Obuchowska wskazuje, iż ocena jakości wody na podstawie systematycznych badań oraz dokumentowanie spełnienia wymagań określonych w rozporządzeniu ciąży na zarządzającym obiektem.

Wojewódzki sanepid pokusił się nawet o wskazanie powodów wystąpienia pseudomonas aeruginosa na chojnickiej pływalni. I nie jest to wcale kwestia higieny, podnoszona tak ochoczo przez prezesa Palucha i burmistrza Finstera.
- Wykrycie bakterii w wodzie na pływalni wskazuje przede wszystkim na nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem filtrów wody, sprzętu, nieodpowiednim stanem technicznym instalacji basenowej lub zakłóceniem dezynfekcji wody. W wodzie pływalni ich obecność jest niedopuszczalna, ponieważ stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Mogą być one przyczyną infekcji skóry i tkanek miękkich, infekcji układu oddechowego, zapalenia ucha środkowego - odpowiada rzeczniczka wojewódzkiej inspekcji sanitarnej.

Zwierzchnik PSSE w Chojnicach uznał, iż tutejsza inspekcja prowadziła prawidłowe działania w zakresie swoich kompetencji w odniesieniu do obiektu Centrum Parku.

Sprawę bada także Prokuratura Rejonowa w Chojnicach. O podejrzeniu popełnienia przestępstwa zawiadomił były radny Jacek Studziński, który wskazywał na brak informacji o zagrożeniu zdrowia klientów pływalni i potencjalne zagrożenie epidemiczne. Wnioskował  o objęcie sprawy nadzorem służbowym przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku. Ta przekazała pismo do słupskiej prokuratury. Prokurator Marek Buchwald poinformował zawiadamiającego, że sprawa "z uwagi na jej nieskomplikowany charakter nie została objęta nadzorem służbowym".

Badania 28.09.16 r. niecka sportowa, rekreacyjna, jacuzzi

Bad. 12.10 n. sportowa, 2rekreacyjna, brodzik dla dzieci, jacuzzi

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

98 komentarzy

~Pseudomonas aeruginosa
internet pamięta takie tematy. Fajnie, co nie?
30 Października 2018, godzina 13:19
Oceniono 1 raz 1
~norman, jaki ty głupi jesteś
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Grudnia 2016, godzina 13:23
Oceniono 33 razy -29
~rodzic
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
04 Grudnia 2016, godzina 16:02
Oceniono 46 razy -24
~monika
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Grudnia 2016, godzina 22:27
Oceniono 69 razy -17
~good night
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Grudnia 2016, godzina 17:03
Oceniono 71 razy -17
~norman
Bakterie ludzie wniesli i tu jest problem
Mariusz jest czysty i nie ma nic wspolnego z tym ktos tu mataczy w sprawie i co chwile bzdury naglasnia
02 Grudnia 2016, godzina 14:44
Oceniono 72 razy 18
~Osoja
Patrze tak i lukam na Marzenke swoja Marzenke , ktora dzien w dzien mi tyje .
Do tego zamiast cos innego robic to siedzi i czyta tylko , potem wychodzi gdzies stoji w jednym miejscu
potem sie zali czemu tak rozrastam sie , a ja jej na to :
to siedz przy tym necie dalej
żryj te fast foody
siedz i te kawki spijaj i ciasta
zobacz jakie masz juz cyce do kolan .
Nie dosc ze gaci dla ciebie nie moge dostac ani staniku to juz z koszulami problem .
A ona dalej swoje i swoje

02 Grudnia 2016, godzina 14:23
Oceniono 79 razy 15
~Osoja
Patrze tak i lukam na Marzenke swoja Marzenke , ktora dzien w dzien mi tyje .
Do tego zamiast cos innego robic to siedzi i czyta tylko , potem wychodzi gdzies stoji w jednym miejscu
potem sie zali czemu tak rozrastam sie , a ja jej na to :
to siedz przy tym necie dalej
żryj te fast foody
siedz i te kawki spijaj i ciasta
zobacz jakie masz juz cyce do kolan .
Nie dosc ze gaci dla ciebie nie moge dostac ani staniku to juz z koszulami problem .
A ona dalej swoje i swoje

02 Grudnia 2016, godzina 14:22
Oceniono 80 razy 14
~obiektywny
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Grudnia 2016, godzina 14:21
Oceniono 71 razy -15
~Marcelina
Co powiemy ?
Ktos z was ta bakterie przynosi !
Taka jest odpowiedz !
Ktos robi Mariuszowi pod Gore !
ktos dostał zlecenie !
02 Grudnia 2016, godzina 14:11
Oceniono 76 razy 12
~no i co teraz?
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Grudnia 2016, godzina 14:08
Oceniono 71 razy -11
~czytelnik
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Grudnia 2016, godzina 13:26
Oceniono 69 razy -13
~niestety
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Grudnia 2016, godzina 10:15
Oceniono 43 razy -27
~zażenowany
Finster razem z Paluchem zrobili z mieszkańców Chojnic brudasów. Żeby ukryć zaniedbania prezesa w zarządzaniu basenem. Dlatego wymyślili ten kretyński program naprawczy co klienci mają mieć 15 minut więcej na umycie sie. To jest jedna wielka ściema bo na całym świecie ludzie korzystają z basenów i nikt im nie wyżyguje że sa brudni i zakażają wode. Tylko w Chojnicach taki burmistrz i taki prezio będą pouczać ludzi że są brudasami. Żenada!
02 Grudnia 2016, godzina 08:24
Oceniono 91 razy -5
~Tralaliński


Prezes Paluszek i pracownicy parku wodnego biorący udział w antypikecie zaczynają przechwalać się i ujawniać szczegóły jak doszło do ich demonstracji.

Podobno pomysł zorganizowania kontrdemonstracji mającej na celu przekrzyczenie pikiety Radka Sawickiego wypłynął od samego burmistrza. To burmistrz osobiście nakazał wydać pozwolenie na pikietę pracowników parku wodnego popierających ignorowanie przepisów sanitarno-epidemiologicznych na chojnickiej pływalni. Burmistrz zasugerował prezesowi parku wodnego wydrukowanie plakatów i haseł na koszt parku wodnego, a także - co stanowi już tajemnice poliszynela - burmistrz Arek polecił Mariuszowi by w zamian za butelczynę wódki nająć kilku pijaków by w czasie protestu obrzucili Radka Sawickiego i jego grupę demonstrantów wulgarnymi wyzwiskami i obelgami. Według wskazówek burmistrza pijacy otrzymali wódkę przed włączeniem się w protest pracowników parku wodnego i dodatkowo po przeprowadzeniu wulgarnych ataków przeciwko Radkowi i jego grupie. Pijani uczestnicy kontrdemonstracji mieli także za zadanie obrzucić demonstrantów jajkami a także dokonać wandalizmu i dewastacji budynku parku wodnego. Celem tej prowokacji zainicjowanej przez burmistrza było to aby sprowokować Radka i jego grupę do podobnych wulgaryzmów i także do fizycznych przepychanek. To według planów burmistrza miało stanowić podstawę do rozwiązania przez wysłanego tam urzędnika protestu zorganizowanego przez Radka Sawickiego pod pretekstem wzniecania bójek i wandalizmu mienia społecznego. W oparciu o prowokacje zorganizowana z wykorzystaniem pracowników parku wodnego i zdegenerowanych pijaków burmistrz chciał publicznie oskarżyć Radka Sawickiego i jego grupę demonstrantów o antyspołeczne, chuligańskie, i antydemokratyczne zachowania. Plany burmistrza nie spełniły się bo ani Radek ani nikt z jego grupy nie dał się sprowokować co potwierdzają nagrania wideo obecnych w czasie protestu dziennikarzy.
Spisek burmistrza spalił na panewce i nie udał się.

Nieudany spisek burmistrza podkreślił jedynie fakt, że degeneraci, pijacy, intryganci, płatni kłamcy, i oszuści wspierają publicznie zdegenerowanego prezesa Paluszka i że nie jest dla nich - pracowników parku wodnego - żadnym problemem narażanie społeczeństwa Chojnic na utratę zdrowia z powodu wielokrotnego zanieczyszczenia i skażenia biologicznego wody w basenach parku wodnego. Reagują gniewem i obelgami gdy ktokolwiek śmie krytykować skażenie biologiczne basenów parku wodnego i fakt, że pracownicy parku wodnego z premedytacją ignorują obowiązujące ich rządowe przepisy sanitarno-epidemiologiczne.

Burmistrz jest gotów popełnić każdą podłość, intrygę, i bezprawie byle ratować przed upadkiem swego pachołka - wskazuje to, że Mariusz musi posiadać w ręku atuty i wiedze, które mogą spowodować upadek burmistrza i przykre konsekwencje prawne dla burmistrza za lata nieuczciwości jakich się on dopuścił.

Widać z obecnej sytuacji, że Mariusz i grono zatrudnionych po znajomości pracowników są dla Arka warci by marnotrawić każdego roku ponad 1,5 mln złotych społecznych pieniędzy by uniknąć upadłości finansowej bezmyślnie zarządzanego parku wodnego. Arek dla utrzymania Mariusza na stołku prezesa jest także gotów znosić upokorzenia, niewygodne pytania, i zarzuty o korupcyjne poplecznictwo, i tolerowanie marnotrawstwa i nieudacznictwa spowodowane licznymi skandalami wywołanymi przez Mariusza z powodu jego chamstwa, braku wiedzy, i kompletnego braku umiejętności zarządzania podległą mu instytucją.

Widać z tego, że korzyści jakie Arek ma z faktu utrzymywania na siłę partacza i nieudacznika na stołku prezesa są warte więcej niż możliwości inwestycyjne marnotrawionego co roku 1,5 mln zł. (na coroczne ratowanie parku wodnego od upadłości finansowej) i coroczne publiczne upokorzenia burmistrza związane z jawnym tuszowaniem i publicznym tolerowaniem licznych partactw i skandali wywołanych przez Mariusza.

02 Grudnia 2016, godzina 06:50
Oceniono 97 razy -5

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 482.00 495.00 DKKDKK 62.60 64.30
EUREUR 472.00 479.00 RUBRUB 6.20 7.70
CHFCHF 491.00 506.00 NOKNOK 45.00 46.70
GBPGBP 526.00 541.00 SEKSEK 42.20 43.90
Aktualizacja: 2022-09-25 10:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 486.00 492.00 DKKDKK 63.00 64.00
EUREUR 474.00 478.00 RUBRUB 6.30 7.60
CHFCHF 494.00 501.00 NOKNOK 45.30 46.20
GBPGBP 529.00 537.00 SEKSEK 42.70 43.60
Aktualizacja: 2022-09-25 10:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy popierasz wyłączanie oświetlenia w mieście w porze nocnej?
Ceny paliw2022-09-23

E95 E98 ON LPG
BP 6.17 zł 7.09 zł 7.04 zł 3.02 zł
Circle K 6.12 zł - 6.99 zł 2.99 zł
Lotos Optima 6.14 zł - 7.01 zł 3.01 zł
MZK 6.14 zł 7.19 zł 7.02 zł 2.88 zł
Orlen 6.27 zł 7.19 zł 7.14 zł 3.02 zł
PKS 6.17 zł - 7.17 zł 2.91 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij