Agata Wiśniewska - 2016-12-12 12:33:00
Umowa na dworzec podpisana
Dzisiaj o godz. 9.30 na poczekalni dworca w Kościerzynie marszałkowie Mieczysław Struk i Ryszard Świlski podpisali z włodarzami Chojnic, Człuchowa i Kościerzyny umowy na realizację transportowych węzłów integracyjnych. Dotacja dla Chojnic to ponad 24 mln zł (85 %).
W Chojnicach w minionym tygodniu dopinano szczegóły z PLK, partnerem inwestycji. - Już przygotowujemy przetargi, najprawdopodobniej one będą dzielone w różnych zakresach, czyli autobusy, ścieżki rowerowe, budynek, przejście podziemne, dworzec autobusowy. Nad tym jeszcze cały czas pracujemy i również pracujemy nad sposobem obsługi tej inwestycji, czyli inwestor zastępczy czy nadzór inwestorski, zarządzający. Na te wszystkie działania około inwestycyjne też są środki finansowe z Unii Europejskiej - mówił w piątek burmistrz Arseniusz Finster. Miasto pomału może zacząć sobie refinansować wydatek, jaki poniosło na zakup kamienicy przy ul. Nad Dworcem. Z kwoty 1 mln 600 tys. zł otrzyma 85 proc. Przypomnijmy, w ramach chojnickiego węzła integrującego wyremontowane zostaną budynki dworcowe, przebudowana infrastruktura, w tym kolejowa. Miejsce zmieni dworzec autobusowy, powstaną parkingi, wiaty dla rowerów i ścieżki rowerowe wokół dworca.
Dzisiejsze podpisanie umów zbiegło się z nowym rozkładem jazdy na kolei. Po raz pierwszy w historii uruchomione zostało bezpośrednie połączenie Kościerzyny z Gdańskiem, realizowane przez Szybką Kolej Miejską. W nieco ponad godzinę mieszkańcy Kościerzyny i okolic mogą dojechać do Gdańska Wrzeszcza, a także uzyskają dogodne bezpośrednie połączenie z Gdańskiem Oliwą i Sopotem. Z połączenia o godz. 8.02 do Kościerzyny skorzystali marszałkowie. Burmistrz Chojnic na podpisanie umowy wybrał się autem. Gdyby chciał dojechać pociągiem, musiałaby wybrać ten kursujący o 5:13, z dwiema przesiadkami. W sumie 4 godziny jady. Podróż powrotna zajęłaby mu co prawda już tylko 1 godz. 35 minut, ale na odjazd pociągu musiałby poczekać do godz. 12:19.
Pociągiem Pan jedzie do Kościerzyny? Nie jadę samochodem, ponieważ nie ma korelacji takiego pociągu.....
Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl
13 komentarzy
Przecież to 15 listopada 2016 r. wypadało 145 lecie kolei i dworca kolejowego w Chojnicach.
Dlatego powinniśmy tom koncepcją zachowawczą jako trzecią przybliżyć i upamiętnić mieszkańcom i turystą historię kolei w naszym mieście.
Bo chcę osobiście podkreślić że tak jak przyrody czy matematyki nie da się oszukać ani historii.
A tym bardziej jeśli pan burmistrz jeśli mi nie wierzy to niech się przyjrzy pocztówką i zdjęciom budynku chojnickiego dworca ok. 1919 roku.
Dokładnie ze zbiorów Pana Andrzeja Michalskiego oraz skontaktuje się z panem Krzysztofem Werner.
Aby odrestaurować dworzec w ,, trzeciej zachowawczej koncepcji''
Na kolei i przy dworcach kolejowych w szczególności przygranicznych miast wojewódzkich powinno się budować potencjał polskich producentów kolejowych.
Powinniśmy się zgłosić do wiceprezesa spółki Track Tec Krzysztof Niemiec
Aby uruchomić fabrykę rozjazdów kolejowych w Chojnicach z przeznaczeniem na eksport do Niemiec .
A tym samym pozyskiwać kapitał finansowy miastowy , bo unijne fundusze to pewne niebawem się zakończą i skąd będziemy czerpać fundusze inwestycyjne.
Wielkie otwarcie w błysku fleszy. Następnie rusza robota. Co dalej to proszę sobie dopowiedzieć...
Dalej jak z kinem...
24 mln złotych na dworzec, na którym pociągi (załadowane w 3 %) odchodzą co 3 godziny. No przecież to są jaja.
Facet rozwojowy , co chwile cos nowego , zarzadzanie bardzo dobre.
Dworzec bedzie ładny i polaczenia z Gdanskiem tez beda ulepszone
wszystko bedzie tylko internetowe Franki co nic im sie nie podoba beda pisac zle
Internetowe Franki powinni miec jak w latach 80 pusto , nic zero atrakcji
1.młodziez studiująca w Trójmiescie
2.praca
3.wypoczynek i zakupy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!