Filozof Stephen R. C. Hicks mówił o postmodernizmie
Gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach w sobotę 7 stycznia 2017 roku był kanadyjsko-amerykański filozof Stephen R. C. Hicks, który promował swoją książkę „Zrozumieć postmodernizm. Sceptycyzm i socjalizm. Od Rousseau do Foucaulta”.
Spotkanie rozpoczął Przemysław Zientkowski, który w imieniu swoim oraz burmistrza Chojnic przywitał gości i uczestników pierwszej oficjalnej promocji książki w Polsce. Podkreślił, że profesor Hicks będzie promował ją także w Bydgoszczy, Krakowie i Warszawie. Następnie oddał głos prowadzącemu spotkanie Rafałowi Maliszewskiemu. Ten zaś opowiedział pokrótce o nowej publikacji. – Książka ukazała się w serii „Biblioteka Myśli Pedagogicznej” i została wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jej tłumaczami są Piotr Kostyło i Katarzyna Nowak – mówił. Katarzyna Nowak, która również była obecna na promocji, tłumaczyła na język polski wypowiedzi Stephena R. C. Hicksa. Rafał Maliszewski przybliżył także podstawowe założenia postmodernizmu. – Jego początków upatrujemy w lata 50 XX wieku – mówił. Podkreślił również, że postmodernizm jest całkowitym zerwaniem z klasycyzmem, odrzuceniem mentalności ateńskiej i według tego nurtu filozoficznego „ideałem kultury ma być wiedza orientacyjna”.
Reklama | Czytaj dalej »
W dalszej kolejności głos zabrał autor Stephen R. C. Hicks, który opowiedział o przyczynach powstania książki, a także o samym postmodernizmie i panujących obecnie nurtach filozoficznych. Zanim pojawił się postmodernizm, ludzie wierzyli w siłę rozumu. Prym wiodła filozofia oświeceniowa, która odgrywała ogromną rolę w życiu człowieka, gdyż większość rzeczy była oparta na założeniach filozoficznych, widać to w nauce i medycynie. Postmodernizm kwestionuje to wszystko, jest nurtem sceptycznym, krytykującym filozofię oświeceniową. – Nasza wiara w umiejętności myślenia została zakwestionowana. Według postmodernizmu zamiast wiedzy posiadamy przekonania, które wpajane są przez środowisko społeczne – mówił. Dodał także, że najsłynniejszymi postmodernistami byli: Jean-François Lyotard, Gilles Deleuze, Jacques Derrida, Friedrich Nietzsche i Martin Heidegger. Hicks przyznał, że sam jest zwolennikiem filozofii głoszonej przez Arystotelesa, a mianowicie złotego środka. Podkreślał, że nie można opierać się na żadnej skrajności.
O pracy przy tłumaczeniu książki opowiedziała Katarzyna Nowak. Jak stwierdziła, jej wiedza filozoficzna nie jest zbyt szeroka, dlatego skupiła się przede wszystkim na warstwie językowej. – Ja tłumaczyłam na język polski, a profesor Kostyło na filozoficzny – dodała. W swojej wypowiedzi odniosła się także do tytułu. – Zasugerował go profesor Kostyło – mówiła. Podkreśliła także, że książka jest napisana w bardzo przystępny sposób i nawet ktoś, kto nie obcuje z filozofią na co dzień, nie powinien mieć problemów ze zrozumieniem jej.
Następnie nadszedł czas na pytania. Uczestnicy promocji byli ciekawi między innymi tego, jakie procesy zapoczątkowały postmodernizm, jak długo nurt jeszcze się utrzyma, czy obecnie rośnie w siłę, czy raczej słabnie. Padło również zapytanie, czy warto zakupić książkę i czy da się zrozumieć postmodernizm. Na koniec była możliwość zakupienia książki i uzyskania autografu. Można było też indywidualnie porozmawiać ze Stephenem R. C. Hicksem.
Organizatorami spotkania byli Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Urząd Miejski w Chojnicach i Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (3)
- Komentarze Facebook (...)
3 komentarze
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!