Agata Wiśniewska, fot. dzięki uprzejmości ZPK - 2017-01-13 12:35:25
Wycinka najlepiej po zasięgnięciu opinii
Na zdjęciu obszary źródliskowe nad Kulawą.
Od 1 stycznia osoby fizyczne chcąc przerzedzić drzewostan na swojej nieruchomości nie muszą wnioskować o pozwolenie. Zmiany reguluje Ustawa o ochronie przyrody - Pamiętajmy jednak, że za wycinanie drzewostanu na obszarach objętych formami ochrony przyrody grożą sankcje - przestrzega Mariusz Grzempa, kierownik Zaborskiego Parku Krajobrazowego, zachęcając jednocześnie mieszkańców do kontaktu z placówką w przypadkach budzących wątpliwości.
Osoba fizyczna posiadająca nieruchomość na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, położonego na terenach gmin Chojnice i Brusy, nie musi martwić się o pozwolenie na wycinkę przydomowego drzewa. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o drzewostan rosnący nad rzeką, jeziorem, na terenach polnych czy przydrożnych. Zakaz likwidowania i niszczenia takich zadrzewień reguluje uchwała Sejmiku województwa Pomorskiego z lipca 2016 roku. - W związku z powyższym zalecamy konsultacje z pracownikami Zaborskiego Parku Krajobrazowego celem uzyskania opinii, a także przeprowadzenia wizji terenowej, w przypadkach budzących wątpliwości u właścicieli nieruchomości położonych w granicach Parku - mówi kierownik ZKP Mariusz Grzempa.
Na oględziny w terenie i wydanie opinii trzeba poczekać kilka dni od chwili zgłoszenia wniosku. Mimo to warto się wstrzymać z cięciem, bo dokument może zaoszczędzić ewentualnych nieprzyjemności, np. w przypadku donosu na policję życzliwego sąsiada. -
Mając hektar lasu nie wyrządzimy szkody wycinając dziesięć drzew, ale dobrze to wcześniej skonsultować z nami i mieć podparcie w dokumentach. Jesteśmy przygotowani i gotowi. Zachęcamy do kontaktu. Placówka parku mieści się w Charzykowach, ul. Turystyczna 10, tel. 52 396 09 64, 727 660 065 lub e-mail:
zpk@pomorskieparki.pl.
Od 1 stycznia 2017 r. zezwolenia na wycinkę drzewa nie trzeba uzyskać, gdy:
- rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych,
- są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej,
- obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 50 cm.
Na mocy uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego z lipca 2016 roku na obszarze Zaborskiego Parku Krajobrazowego obowiązuje zakaz likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, jeżeli nie wynikają z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej lub zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wodnego lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych.
Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl
3 komentarze
Po 26 latach "wolności"
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!