Mieszkaniec Ogorzelin odznaczony przez prezydenta
18 stycznia mieszkaniec Ogorzelin Franciszek Gemba został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Odznaczenie dla Franciszka Gemby zostało przyznane na wniosek złożony przez posła Aleksandra Mrówczyńskiego. W uroczystości w Pałacu Prezydenckim poza parlamentarzystą wzięła udział najbliższa rodzina pana Franciszka oraz członkowie lokalnego koła PiS.
Reklama | Czytaj dalej »
Franciszek Gemba urodził się w 1926 roku w Ogorzelinach w rodzinie rolników. W czasie wojny był zmuszony przez Niemców między innymi do pracy w charakterze parobka u niemieckich gospodarzy, pracował niewolniczo w obozie pracy w Grudziądzu. Po zakończeniu wojny posługiwał jako organista między innymi w Dąbrówce i w Sopocie - przez rok był słuchaczem Gdańskiego Instytutu Muzycznego. Po zakończeniu służby wojskowej w 1949 roku Franciszek Gemba wrócił do Ogorzelin, przejął po rodzicach gospodarstwo rolne i prowadził je z małżonką. Równolegle z pracą w gospodarstwie rolnym był organistą w pobliskich parafiach między innymi w Ogorzelinach, Wałdowie, Zamartem i Wierzchowie Człuchowskim (do 2014 roku).
W 1980 roku na fali niezadowolenia społecznego w Polsce i buntu robotników przeciw władzy komunistycznej powstał NSZZ Solidarność. Franciszek Gemba jest jednym z założycieli NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych w gminie Chojnice. 13 stycznia 1981 roku podczas zebrania Kółka Rolniczego na wniosek Franciszka Gemby doszło do powołania Wiejskiego Komitetu Założycielskiego NSZZ RI Solidarność, w skład którego weszły komitety z Nowego Dworu, Chojnic, Sławęcina, Doręgowic, Lichnów i Ogorzelin.
Franciszek Gemba był bardzo aktywnym działaczem związku. Brał udział w manifestacjach, między innym w ogólnopolskim strajku chłopskim w marcu 1981 roku w Bydgoszczy, kolportował ulotki, prasę, uczestniczył w spotkaniach z działaczami opozycji demokratycznej.
Po wprowadzeniu przez komunistyczne władze Polski stanu wojennego w grudniu 1981 roku dla działaczy Solidarności rozpoczął się trudny okres. Rozpoczęły się represje i szykany, które nie ominęły Franciszka Gemby i jego rodziny. Gospodarstwo rolne w Ogorzelinach było odwiedzone przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, którzy dokonywali rewizji w poszukiwaniu podziemnych wydawnictw, ulotek. Franciszek Gemba był wielokrotnie wzywany przez przez SB-eków na przesłuchania do Chojnic, podczas których szantażem i pogróżkami starano się zmusić przesłuchiwanego do przyznania się do prowadzenia wrogiej i wywrotowej działalności przeciwko PRL. Mimo szykan i szantażu Franiciszek Gemba nie podpisał tzw. lojalki, co skutkowało przewiezieniem go pod eskortą MO do siedziby SB w Bydgoszczy, gdzie funkcjonariusze wojewódzkiej Służby Bezpieczeństwa poddali go wielogodzinnemu przesłuchaniu.
Szykany ze strony władzy dotykały nie tylko Franciszka Gemby, ale również jego dzieci w szkole, a nawet wnuka w przedszkolu. Mimo to pan Franciszek był wierny swoim przekonaniom i dalej działał w NSZZ RI Solidarność. Jako organista miał duże wsparcie duchowe ze strony księży parafii, w których posługiwał.
Po porozumieniach Okrągłego Stołu w 1989 roku, działacze opozycji demokratycznej z gminy Chojnice podjęli decyzję o ponownym założeniu Gminnego Związku Zawodowego Solidarności Rolniczej, w skład którego wszedł Franciszek Gemba.
W dniu 8 października 2000 roku, w uznaniu zasług dla diecezji Pelplińskiej Franciszek Gemba został odznaczony przez śp. biskupa pelplińskiego Jana Szlagę medalem za Zasługi dla Diecezji Pelplińskiej.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!