Agata Wiśniewska - 2017-01-27 15:39:36
Sławęcin oddziałem podstawówki w Ostrowitem
Gimnazjum w Sławęcinie.
Tak z reformy oświaty wybrną władze gminy Chojnice. Gimnazjum w Sławęcinie, w którym znajdą miejsce klasy 4-8. - Pomysł podsunął nam sam wicekurator, ponieważ reforma nie dopuszcza filii, ale wydziały zamiejscowe już tak - przyznaje wójt Zbigniew Szczepański.
- Szkoła podstawowa musi być o pełnej strukturze organizacyjnej, czyli 1-8. Taka szkoła będzie funkcjonowała w Ostrowitem w dwóch budynkach - informuje dyrektor gminnej oświaty Bernadeta Zimnicka. Do Ostrowitego uczęszczać będą przedszkolaki, zerówkowicze i uczniowie klas 1-3, a do Sławęcina klasy 4-8 i ostatnie dwa roczniki wygaszanego gimnazjum.
Przekształcenie gimnazjum w podstawówkę stwarza możliwość nauki na miejscu dzieciom ze Sławęcina. Do tej pory uczniowie zmuszeni byli dojeżdżać do Lichnów czy Ostrowitego.
- W tej chwili liczba dzieci ze Sławęcina w szkole w Lichnowach to 41, w Ostrowitem 23. Decyzję pozostawiamy rodzicom. Przez dwa lata nie będzie problemu z komunikacją, bo będą jeszcze oddziały gimnazjalne - zapewnia urzędniczka.
Skomunikowane mamy obie szkoły i Lichnowy i Ostrowite doskonale. Jest opieka w autobusie...
W przypadku "pospolitego ruszenia" więcej miejsca zyska zapchana podstawówka z Lichnów. Ubytek 41 dzieci odbije się jednak na nauczycielach. - W wyniku przeniesienia dzieci cztery etaty nauczycielskie znikną, dojdą dwa z tytułu siódmej klasy - mówi wójt Zbigniew Szczepański.
W ramach tego rozwiąznia, gdzie rodzice.. Najpierw to myślałem, że to pan sołtys walczy
- Szkoła w Sławęcinie istnieje już 106 lat i chcielibyśmy, żeby ona dalej była. Za to w imieniu mieszkańców dziękuję - mówi sołtys Kazimierz Sikora.
Reforma oświaty to także zmiana obwodów szkolnych. Pod Sławęcin będzie podlegać m.in. Nowe Ostrowite. - Oczywiście ostateczną decyzję pozostawiamy rodzicom - podkreśla wójt.
W nowym obwodzie szkolnym
Z symulacji arkuszy organizacyjnych gminnych szkół na kolejne dwa lata wynika, że w cenie będą nauczyciele biologii, fizyki, chemii i geografii. - Najpierw będziemy posiłkowali się swoimi nauczycielami i proponowali prace, bo taka jest możliwość, żeby nauczyciele uzupełniali etaty w innych szkołach - zapowiada Zimnicka. Do różowych nie będzie należała sytuacja wuefistów i nauczycieli języków. - Być może będą zwolnienia. Zobaczymy jak wyjdzie rekrutacja - dodaje szefowa gminnej oświaty.
Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl
8 komentarzy
nikt nie pytał się kiedyś jakie koszty kiedy wprowadzano gimnazja i nauczyciele także się buntowali.
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!