Agata Wiśniewska - 2017-01-31 15:54:22
Kwalifikacja wojskowa w powiecie chojnickim

Na zdjęciu rytlanin Jakub Fidyk i lekarka Małgorzata Kaczmarek.
Od wczoraj w Starostwie Powiatowym w Chojnicach prowadzona jest kwalifikacja wojskowa. Do 24 lutego przejdzie ją 766 osób, w tym 36 kobiet.
Na dzisiejszej komisji stanęli mieszkańcy Czerska i okolic. Kategorię wojskową otrzymało około 40 młodych ludzi. - Wczoraj dominowała kategoria A, dzisiaj mamy już jedną E - niezdolny do służby wojskowej i dwie D - niezdolny do służby w czasie pokoju - informuje mjr Andrzej Gejda z Wojskowej komendy Uzupełnień w Człuchowie. Zgodnie z nowelizacją ustawy, która obowiązuje od 1 stycznia br., jeśli komuś polepszy się stan zdrowia, np. zoperuje sobie wzrok, może ponownie stanąć na komisji i ubiegać się o inną kategorię. - To jest szczególnie ważne w przypadku osób, które chciałyby związać swoje życie zawodowe z armią - podkreśla major. A zainteresowanie zawodową służbą jest nawet spore. - Od wczoraj siedem osób zadeklarowało taką chęć - precyzuje wojskowy.

Wśród młodych mężczyzn, którzy dzisiaj otrzymali kategorię A, znalazł się
Jakub Fidyk z Rytla. Kuba przyszłości z armią jednak nie wiąże. -
Zdecydowanie jestem pacyfistą - odpowiada uczeń klasy III Technikum nr 1 w Chojnicach na kierunku technik budownictwa. Mimo że komisja lekarska pracę rozpoczyna o godz. 8, rano cała procedura trochę trwa. Trzeba ustawić się w kolejkę i odczekać swoje. Założenie ewidencji wojskowej i określenie kategorii zdrowia zajmuje jakiś kwadrans, ale książeczki wojskowe wydawane są około godz. 13. Ten czas zapominalscy mogą spożytkować na doniesienie brakujących dokumentów czy fotografii. Po 24 lutego, kiedy komisja zakończy prace, z wymaganymi dokumenty będą musieli pofatygować się do Człuchowa. Od 9 do 17 lutego kategoria wojskowa przyznawana będzie mieszkańcom Chojnic, w terminie 20-23 lutego mieszkańcom gminy Chojnice, zaś 24. odbędzie się kwalifikacja płci pięknej.
Po stawieniu się na kwalifikacji osoba podlegająca jej obowiązkowi zostaje przeniesiona do rezerwy. Po uprawomocnieniu się orzeczenia Powiatowej Komisji Lekarskiej tym samym posiada uregulowany stosunek do służby wojskowej. Dzisiejszą komisję tworzyły same panie, tj. lekarka Małgorzata Kaczmarek, Gizela Kowalska - średni personel medyczny, Katarzyna Błocińska - Wolnikowska - sekretarz komisji.
Za niestawienie się na kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny wójt lub burmistrz z urzędu lub na wniosek przewodniczącego komisji lekarskiej albo wojskowego komendanta uzupełnień nakłada karę grzywny na osobę podlegającą kwalifikacji albo zarządza przymusowe jej doprowadzenie przez policję. Może być również zastosowana kara pozbawienia wolności.
Mjr Gejda - Były kiedyś doprowadzenia, ale są osoby, które po prostu z nieznanych przyczyn nie stają na kwalifikację wojskową
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji podlegają podlegają:
- mężczyźni, którzy w 2017 roku kończą dziewiętnaście lat życia - urodzeni w 1998'
- mężczyźńi, którzy do końca roku 2017 ukończą dwadzieścia cztery lata życia
- osoby urodzone w latach 1996-1997 które:
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej
- kobiety urodzone w latach 1993-1997, które w roku szkolnym lub akademickim 2017 kończą naukę na kierunku: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medycyna, weterynaria.
Po kategorię wojskową mogą się stawić również ochotnicy, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą dwadzieścia cztery lata życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej 18 lat.
- Osoby podlegające stawieniu się, które nie dopełniły tego obowiązku w określonym terminie i miejscu, są obowiązane to uczynić niezwłocznie po ustaniu przeszkody. Obowiązek stawienia się do kwalifikacji, trwa do końca roku kalendarzowego, w którym osoba objęta tym obowiązkiem kończy 24 lata - przypomina mjr Gejda.
Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl
4 komentarze
Odchodzących żołnierzy ktoś musi zastąpić, no a jeżeli nie daj Panie Boże pewien nawiedzony kretyn rozpęta wojnę, bo jak widać bardzo tego chce to wtedy takie "mięsko armatnie" będzie bardzo potrzebne, oj bardzo!
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!