oprac. red. - 2017-02-02 12:04:42
Muzeum Mitologii Słowiańskiej zakotwiczy w Owidzu
Radosław Sawicki cieszy się, że po rocznych poszukiwaniach znalazła się miejscówka dla Muzeum Mitologii Słowiańskiej.
Pierwszą taką placówkę w Europie powołuje do życia chojniczanin Radosław Sawicki. Projektowi przyświeca idea, aby dzieci w polskich szkołach miały szanse uczyć się nie tylko o Zeusie, Jowiszu i Odynie. - Nikt im nie opowiada im o Świętowicie, Perunie, Welesie i całej reszcie bogów oraz demonów słowiańskich. Chcemy przyczynić się do tego, aby wiedza o słowiańskiej mitologii była wiedzą powszechną, tak jak jest to w przypadku znajomości mitologii greckiej, rzymskiej czy nordyckiej - mówi prezes "Wspólnej Ziemi".
- Nasze muzeum ma być atrakcyjnym i niepowtarzalnym produktem turystycznym, który w sposób nowoczesny i interesujący popularyzował będzie aktualną wiedzę o przedchrześcijańskiej kulturze duchowej Słowian – mówi Radosław Sawicki, prezes Stowarzyszenia Ekologiczno – Kulturalnego „Wspólna Ziemia”, które ponad rok temu oficjalnie ogłosiło światu swój pomysł. Po kilku miesiącach poszukiwań odpowiedniego miejsca, działacze organizacji porozumieli się z dyrekcją Grodziska Owidz, samorządowej instytucji kultury prowadzonej przez gminę wiejską Starogard Gdański. Grodzisko kilka lat temu zostało zrekonstruowane i funkcjonuje w miejscu, w którym we wczesnym średniowieczu znajdował się jego pierwowzór. – Lepiej nie mogliśmy trafić – cieszy się Sawicki. – W Owidzu zastaliśmy gotową infrastrukturę, by powołać muzeum. Są przestronne sale, parkingi, amfiteatr, fajny plac zabaw, restauracja. No i samo wczesnośredniowieczne grodzisko, które jest takim naturalnym pretekstem, by opowiadać o tym, w co wierzono w tej części Europy przed nastaniem chrześcijaństwa.
Z podjętej współpracy cieszy się także Magdalena Cholewa, dyrektor Grodziska Owidz. – Projekt Muzeum Mitologii Słowiańskiej świetnie koresponduje z kontekstem historycznym miejsca, w którym pracujemy, a także z naszymi obiektami, które stylizowane są na średniowieczną modłę. Organizowaliśmy już na terenie Grodziska rekonstrukcje historyczne nawiązujące do słowiańskich obrzędów. Cieszyły się one sporym zainteresowaniem publiczności. Sądzę, że ten kierunek rozwoju naszej placówki pozwoli na wypracowanie bardzo wyrazistej i atrakcyjnej oferty dla szkół i turystów.
Ogólna wizja i koncepcja muzeum są obecnie uszczegółowiane i dopasowywane do konkretnych przestrzeni Grodziska Owidz, które dysponuje kilkoma budynkami i ponad sześcioma hektarami przyległych gruntów. Ekspozycje znajdować się będą zarówno w pomieszczeniach, jak i w plenerze. – Chcemy, by nie było to standardowe muzeum, li tylko z przeszklonymi gablotkami i rekwizytami, których nie wolno dotykać. Ono ma żyć, wyzwalać fantazję. Stawiać pytania, lecz niekoniecznie dawać gotowe odpowiedzi. Ma też bawić – opowiada Radosław Sawicki. – Dlatego docelowo całe Grodzisko Owidz ma być areną muzealnych eksploracji. O elementach mitologii słowiańskiej będzie można dowiedzieć się nie tylko w salach muzealnych, ale też w naszej restauracji czy nawet w toaletach, w których także przewidujemy stosowną aranżację wnętrza.
W muzeum eksponowane będą zarówno wierne kopie nielicznych zachowanych zabytków archeologicznych, związanych z przedchrześcijańskimi wierzeniami Słowian, jak i ślady słowiańskiej mitologii utrwalone we współczesnych dziełach plastycznych, muzycznych czy literackich. Zatem obok kopii Światowida ze Zbrucza czy Świętowita z Wolina, w muzeum znajdą się także reprodukcje inspirowanych mitologią słowiańską prac Zofii Stryjeńskiej czy plansze z popkulturowych komiksów z Babą Jagą w jednej z ról. Będzie też nieco multimedialnych wizualizacji oraz żywa historia, czyli plenerowe rekonstrukcje słowiańskich obrzędów. W kilkuletniej perspektywie czasowej twórcy muzeum planują także odtworzenie, na podstawie zachowanych średniowiecznych relacji, świątyni Świętowita z Arkony na wyspie Rugii. Jako jedna z ostatnich pogańskich świątyń została ona zniszczona przez Duńczyków w 1168 roku.
Twórcy muzeum mają świadomość, że przed nimi duże wyzwanie organizacyjne i finansowe, bowiem projekt jest zakrojony szeroko i ambitnie. Piszą już pierwsze projekty, by zdobyć dotacje; rozmawiają także z potencjalnymi sponsorami. -
Pieniądze na tworzenie Muzeum Mitologii Słowiańskiej staramy się pozyskiwać z różnych źródeł. Dlatego zwracamy się także do osób indywidualnych, z prośbą o przekazanie 1% podatku za 2016 rok – mówi Sawicki. Aby przekazać 1% na Muzeum Mitologii Słowiańskiej należy na formularzu rocznego rozliczenia z fiskusem wpisać nr KRS 0000213821. Bezpłatny program do rozliczania PITów znaleźć można na stronie internetowej
muzeumslowianskie.pl.
Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl
5 komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!