Pompy insulinowe - szkolenie
Gabinet Promocji Zdrowia „GEMINI” oraz Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Chojnicach zapraszają osoby chore na cukrzycę, ich rodziny oraz osoby opiekujące się diabetykami do udziału w spotkaniu poświęconym leczeniu cukrzycy za pomocą POMPY INSULINOWEJ.
Spotkanie połączone z warsztatami praktycznymi, odbędzie się dnia 20 czerwca br. o godz. 16:30 w Urzędzie Miejskim w Chojnicach w sali obrad Rady Miasta ( I piętro).
Program konferencji zakłada omówienie następującej tematyki:
- pompa insulinowa - charakterystyka
- zasada działania pompy insulinowej
- kwalifikacja i wskazania do zastosowania terapii pompowej
- praktyczne wskazówki na temat obsługi pompy insulinowej
- jaką wiedzę użytkownik pompy insulinowej wiedzieć posiąść powinien
- zasady nabycia pomp insulinowych. Możliwości dofinansowania pomp przez PFRON oraz NFZ
- Moja pompa insulinowa – wypowiedzi użytkowników pompy insulinowej
- Kto mi pomoże – pompowe punkty konsultacyjne.
Szkolenie jest całkowicie nieodpłatne, mogą w nim wziąć udział wszyscy zainteresowani omawianą problematyką.
POMPA INSULINOWA
To niewielkie urządzenie pozwala diabetykom żyć niemal tak, jak przed wystąpieniem choroby.
Pompa insulinowa jest niewielkim urządzeniem umożliwiającym stałe dostarczanie organizmowi insuliny bez konieczności robienia wielokrotnych zastrzyków. Główny element pompy to elektronicznie sterowany precyzyjny silniczek, który działając na tłok miniaturowej „strzykawki" z insuliną powoduje wstrzyknięcie dokładnie odmierzonej dawki hormonu.
Insulina jest pompowana przez zestaw infuzyjny: specjalną cienką rurkę połączoną z igłą wbitą pod skórę. Wkłucie pozostaje w jednym miejscu przez ok. 1-3 dni, po czym jego miejsce należy zmienić. Insulina jest podawana przez pompę na dwa różne sposoby. Dawkę bazową pompa podaje bez względu na to czy spożywa się jakieś posiłki, czy też nie. Natomiast bolusy - jednorazowe duże dawki, wstrzykiwane są przed posiłkiem. Pacjent może zaprogramować dozowanie insuliny z dokładnością do 0,1 jednostki. Żadna igła czy nawet najnowocześniejszy pen nie daje takiej możliwości.
Reklama | Czytaj dalej »
Przy stosowaniu pompy całkowite zapotrzebowanie na insulinę zmniejsza się o 15-20%. Mniej jest także ukłuć (zamiast kilku dziennie - jedno raz na kilka dni). Ponadto pompa ma wbudowany alarm, który włącza się w przypadku wystąpienia usterek. Każda sytuacja alarmowa ma przypisany do niej sygnał. Można więc od razu zorientować się, czy np. wyczerpały się baterie czy może zabrakło insuliny.
Jednak to urządzenie nie jest w stanie całkowicie zastąpić zdrowej trzustki, więc jego używanie wcale nie zwalnia z konieczności kontrolowania poziomu cukru we krwi. Czasem nawet konieczne są częstsze pomiary. Posiadanie pompy insulinowej wymaga dobrej znajomości na temat istoty cukrzycy oraz zasad żywienia z uwzględnieniem wymienników węglowodanowych oraz białkowo-tłuszczowych.
Naukowcy udowodnili jednak ponad wszelką wątpliwość, iż terapia cukrzycy za pomocą pompy insulinowej w porównaniu z intensywną terapią cukrzycy ( kilkukrotne wstrzyknięcia insuliny za pomocą wstrzykiwacza tzw.Pen’a), zmniejsza ryzyko wystąpienia niebezpiecznych przewlekłych powikłań cukrzycowych i tym samym zwiększa jakość życia i skuteczność terapii cukrzycy. To oznacza, iż dzięki tej terapii pacjent łatwiej osiąga zalecane poziomy cukru we krwi, co jest równoznaczne ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia przewlekłych powikłań cukrzycowych oraz polepszeniem jakości życia diabetyka.
W Chojnicach można dobrze przygotować się do terapii pompą insulinową. W Gabinecie Edukacji i Promocji Zdrowia „GEMINI” przygotowany jest zespół osób ( lekarz, pielęgniarka edukacyjna, dietetyk) który zajmuje się szkoleniem osób przygotowywanych do terapii pompą insulinową. Telefon kontaktowy: 052/3974033.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!