Środa, 28 Lutego 2024 | Imieniny: Ludomira, Makarego, Wiliany chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Długa sprzedaż, a w 'gratisie' najem

Obwołana wielkim sukcesem sprzedaż lokalu apteki na razie nie przyniosła korzyści finansowych samorządom, a raczej wiele problemów, o których do końca nie chcą mówić. Sprawa swój finał będzie miała w sądzie.


W październiku ubiegłego roku burmistrz ogłosił, że sprzedał lokal apteki w przychodni przy ul. Kościerskiej i cieszył się z uzyskania wysokiej kwoty - 1,6 mln zł. Udziały w lokalu mają miasto Chojnice (73 %) i gmina wiejska (27 %). Pierwszy z samorządów wziął na siebie wypowiedzenie umowy. Do tej pory pieniądze za transakcję nie wpłynęły na konto miasta, a podpisanie aktu notarialnego przełożono. Ze zwycięzcą przetargu na sprzedaż podpisano za to... umowę najmu w grudniu ubiegłego roku. Prawdopodobnie teraz funkcjonują dwie umowy, bo dotychczasowy najemca spółka Apo Pharma uważa, że wypowiedzenie jest nieważne i wniósł sprawę do sądu.

Reklama | Czytaj dalej »

W dniu 17.10.16 r. do przetargu ogłoszonego przez miasto na sprzedaż lokalu apteki stanęła spółka Bonum Investment zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym zaledwie dzień przed przetargiem. Jej kapitał to 25 tys. zł, czyli zaledwie 15 % kwoty, która potrzebna była w ogóle do startu w przetargu, czyli 160 tys. zł jako wadium. Czy urzędnikom nie powinna była już wówczas zapalić się czerwona lampka?! Skąd pochodziły pieniądze, które wpłynęły na konto samorządu? Swoimi wątpliwościami zawsze mogli podzielić się z odpowiednimi służbami. Skoro spółka nie ma takiego kapitału, to z jakiego konta wpłynęły pieniądze za wadium? O potwierdzenie wpłaty zapytaliśmy urzędników przed ponad tygodniem. Na razie odpowiedzi brak. Podobnie, jak na pytanie o powody niepodpisania aktu notarialnego sprzedaży, co było zaplanowane 1 marca w samo południe.

W samych warunkach przetargu nie określono jednak terminu, w jakim powinien zostać zawarty akt. A burmistrz Arseniusz Finster informuje, że ma na to nawet rok czasu. Świeżo po rozstrzygnięciu przetargu zapowiedział, że pieniądze na konto ratusza i urzędu gminy wpłyną w lutym... Od tego czasu o sprawie było cicho, aż do ubiegłego piątku, kiedy burmistrz zasygnalizował problemy i "niepotrzebne zgrzyty". Dotychczasowy najemca, który prowadzi aptekę w przychodni już od 18 lat uznał wypowiedzenie za nieskuteczne i nie wyprowadził się z lokalu w dniu 1 marca. Tego dnia w aptece pojawili się dyrektor wydziału nieruchomości ratusza Jacek Marczewski z przedstawicielami Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Na ten dzień urząd ustalił datę aktu notarialnego, ale co ciekawe również od tego dnia obowiązuje umowa na najem ze spółką Bonum Investment, którą podpisano już 16 grudnia. O zawarciu tejże podczas ostatniej konferencji prasowej burmistrz milczał. - Więcej szczegołów nie mogę zdradzić, bo sprawa się toczy - tłumaczył i od razu zawyrokował: - Sprawa nie będzie trudna dla sądu.

- Od 1 marca zaczynamy naliczać potrójny czynsz...


Arseniusz Finster zapowiedział, że "staremu" najemcy zgodnie z prawem może teraz naliczać potrójny czynsz. Normalnie płacił 18 tys. zł, a teraz będą to 54. To samo działa jednak w drugą stronę, bo Bonum Investement także może żądać od miasta podobnej kwoty. W umowie zapisano też możliwość podnajmu. Jak udało nam się ustalić, od marca w budynku przychodni miała funkcjonować Apteka Dyżurna, która za najem miała płacić ok. 30 tys. zł miesięcznie. Te trafiać będą jednak do spółki, nie do samorządów, które ustaliły czynsz w wysokości 18 tys. zł. Umowę zawarto na okres trzech miesięcy, ale na żądanie najemcy może być przedłużona do trzech lat.

O całej sprawie rozmawialiśmy także z wójtem Zbigniewem Szczepańskim, który w imieniu gminy dysponuje częścią udziałów w lokalu. Początkowo przyznał, że nie bardzo się w niej orientuje, bo wszystko załatwia burmistrz. W grudniu musiał jednak podpisać upoważnienie do zawarcia umowy najmu ze spółką Bonum Investment. - Coś sobie przypominam, bo ja czasami 200 dokumentów dziennie podpisuję. Takie upoważnienie było. Jego intencją było, żeby ta firma, która ma nabyć nieruchomość w ramach procedury przetargowej, mogła składać już wniosek na koncesję na aptekę. To legło chyba jako przesłanka.

Mariusz Sobol (po prawej) i Jacek Marczewski 1 marca w aptece.Pytanie o cel zawarcia umowy najmu, która obowiązuje od dnia, w którym w południe ma zostać podpisany akt notarialny, postawiliśmy dyrektorowi Jackowi Marczewskiemu dokładnie 1 marca. Rano spotkaliśmy się w aptece w towarzystwie przedstawicieli ZGM-u i Mariusza Sobola, do niedawna prezesa Apo Pharma, aktualnie prezesa spółki MRS, właściela Apo Pharmy.

- Ponieważ takie jest życzenia nabywcy - odpowiedział. -  Czyli będzie obowiązywała jedynie przez kilka godzin? - próbowała ustalić nasza dziennikarka. - Być może. Zabezpieczamy się przed sytuacją, bo nie wiadomo, w jaki sposób potoczą się losy wypowiedzenia umowy. Przyszły nabywca wyjaśni motywy, dlaczego chciał otrzymać lokal, w którym nie będzie najemcy. Dla miasta z punktu widzenia kwoty, którą chcemy otrzymać jest to transakcja poważna i atrakcyjna - mówił dyrektor Marczewski.

Umowa najmu, a nawet prawdopodobnie dwie, obowiązują nadal. O powodach niepodpisania aktu dyrektor nie chciał rozmawiać. W ubiegłym tygodniu wysłaliśmy więc pytania na piśmie i nadal odzewu brak. Burmistrz Finster publicznie obwieścił, że przeniósł termin z 1 marca na wniosek nabywców. Dyrektor Marczewski w rozmowie z naszą dziennikarką zarzucał mediom szukanie sensacji i robienie "igrzysk". Tymczasem nadal oczekujemy na dokumenty źrodłowe w sprawie, jak choćby protokół z przetargu, potwierdzenie wpłaty wadium, pełnomocnictwa i upoważnienia. Urząd opóźnia i uniemożliwia zebranie szczegółowego materiału, który pozwoli na przygotowanie rzetelnego materiału prasowego.

W sądowym pozwie, który został złożony w ubiegłym tygodniu, prezes zarządu Apo Pharmy Jarosław Pianowski podnosi, że umowa najmu z 16 grudnia zawarta przez samorządy z Bonum Investement jest nieważna, bowiem prowadzi do obejścia art. 37 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami, który mówi, iż "zawarcie umów użytkowania, najmu lub dzierżawy na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony następuje w drodze przetargu". Pianowski uważa, że naruszono zasady sprzedaży nieruchomości w formie przetargu i zasady wynajmowania nieruchomości komunalnych. - Wynajęto bowiem nieruchomość przeznaczoną na sprzedaż, a nadto na czas oznaczony, który może wynosić 3 lata i 3 miesiące, czym naruszono wprost art. 37 ust. 4 ustawy.

W sprawie wypowiada się także do niedawna prezes spółki najmującej nieruchomość Mariusz Sobol: - Zawsze szanowałem wolę właściciela, ale ona musi być jednoznaczna i zgodna z obowiązującym prawem. Z jednej strony fikcyjnie sprzedaje nieruchomość, a potem wynajmuje na okres 39 miesięcy z obejściem obowiązujacej ustawy o gospodarce nieruchomościami. Majątkiem gminnym należy właściwie gospodarować, a nie podnajmować firmie „krzak” za kwotę x, żeby ona dalej podnajęła za kwotę 2 x i wzięła tą różnicę do kieszeni. To  jest działanie na szkodę gminy, która powinna była zrobić otwarty przetarg na dzierżawę, a pieniądze z niego powinny być na koncie miasta, a nie spółki Bonum Investment.

W bardziej dosadny sposób sytuację komentuje obecny prezes Apo Pharmy Jarosław Pianowski: - Może w kraju, w którym pan burmistrz obronił doktorat można sprzedać majątek mieszkańców miasta bez otrzymania za niego zapłaty? Z tego co mi wiadomo, pieniądze za sprzedaż nieruchomości nie trafiły do tej pory na konto miasta, pomimo że ustawowo nie powinien być to okres dłuższy od jednego miesiąca. Przypominam, że przetarg rozstrzygnięto w połowie października 2016 roku, czyli prawie pół roku temu. W warunkach przetargu nie było żadnej wzmianki, że do sprzedaży dojdzie po opuszczeniu lokalu przez obecnego najemcę. Nabywca wchodzi w prawa poprzedniego właściciela. W moim przekonaniu doszło do "ustawienia przetargu" na sprzedaż lokalu apteki tylko w celu uzyskania pretekstu do wypowiedzenia umowy obecnemu najemcy. Nie otrzymano zapłaty za lokal we wskazanym terminie, lecz kuriozalnie podpisano umowę na jego dzierżawę łamiąc obowiązujące prawo. Spółka Bonum Investment  podpisała umowę podnajmu lokalu z firmą Apteka Dyżurna, która zgodnie z jej treścią (wniosek złożony do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Gdańsku) ma płacić czynsz w dwukrotnej wysokości niż ten, który otrzymuje miasto. Kto za takim działaniem stoi, kto miał czerpać z tego korzyści? To są pytania, na które z pewnością będzie musiała znaleźć odpowiedź prokuratura. Jedno jest pewne, nie chodzi tu o interes miasta.

Do tematu wrócimy.
Sprostowanie od autora
Błędnie podałam kwotę kapitału zakładowego spółki Bonum Investment. 25 tys. zł to wartość udziałów wniesiona przez jednego członka zarządu spółki. Tych jest dwóch, co daje kwotę 50 tys. zł. 
Monika Szymecka

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

22 komentarzy

~safira
To bardzo skomplikowana sprawa i końca nie widać. Nie rozumiem czemu pan Sobol doporowadził do sytuacji, gdzie nie płacono czynszu? Czy tak się prowadzi teraz biznesy, że na długach się żyje? Pracownikom apteki tez nie płacili?
17 Stycznia 2018, godzina 12:49
Oceniono 2 razy 0
~alan
Ta apteka to jeden wielki przekręt, a ceny niewyobrażalne! Nic dziwnego, że właściciel czy tam były właściciel jest zamieszany w różnego rodzaju przekręty. Z pracą tam pewnie było nieciekawie.
12 Grudnia 2017, godzina 16:25
Oceniono 8 razy 0
~gość
Kolejna afera z panem Sobolem... trochę tych spraw na swoim koncie ma, a do tego oszukuje ludzi. Mam nadzieję, że sprawa się ostatecznie zakończy dobrze i to nie na korzyść takich bezwzględnych ludzi
01 Grudnia 2017, godzina 16:39
Oceniono 10 razy -2
~Do obiektywna Danuta
A moze ciebie zamknąć ???
Od redaktorów sie odczep !!!
11 Marca 2017, godzina 15:29
Oceniono 12 razy 6
~obiektywna Danuta
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Marca 2017, godzina 21:48
Oceniono 19 razy -11
~do CIA:
zazdrościsz panu Leszkowi, że mu sie udało ???
10 Marca 2017, godzina 21:45
Oceniono 9 razy -1
~do Marta poniżej:
Zamknąć to się powinnaś TY i to na wieki !!!!!!!!!!!
10 Marca 2017, godzina 21:44
Oceniono 10 razy 2
~Marta
Albo afera, albo portal będzie się mógł zamknąć z powodu odszkodowań a dziennikarze pozostaną bez pracy. Też za bardzo nie wierzę w te rewelacje i te kwoty który padają. Raczej to kolejny przejaw wojny z Panem burmistrzem.
10 Marca 2017, godzina 21:27
Oceniono 17 razy -3
~Kasia
Co za ściema ta apteka to lipa ceny kosmos ,kto da 30 tys na miesiąc w obiekcie zamknietym w soboty i niedziele .To jakaś pralnia pieniedzy. A cena zakupu 140m2 za 1.6 mln ,a szpital sprzedany za 700tys ale jaja nie wierzę to jakiś przekret a ceny dobre na Warszwę .
10 Marca 2017, godzina 13:48
Oceniono 22 razy 10
~CIA
Wystarczające okoliczności, żeby wkroczyły odpowiednie organy ścigania, tak mi się to jawi. Jeszcze ta spółka Bonum - no jakoś znajomo tak nazwa brzmi. Bardzo znajomo. Znam kilka podobnie brzmiących nazw spółek - BONA DEA, NOBO, BONAMED...
10 Marca 2017, godzina 09:46
Oceniono 17 razy 5
~Marco Polo
prezes Apo Pharmy Jarosław Pianowski, pojechał po Burmistrzu jak po... Sporo w tym prawdy.

Skoro za wschodnią granicą można za kasę, na oczach pijanych rodzicach uprawiać sex z ich dzieckiem.

09 Marca 2017, godzina 18:04
Oceniono 20 razy 0
~Tonący brzydko się chwyta
Czy ratusz musi ciągle przegrywać sprawy prawne, czy prawnicy z ratusza są ciut mniej mądrzy od tych z aptek. Jak dlugo ciągneła się sprawa sprzedaży, jaka była euforia ze sprzedaży apteki, a tu znowu porażka, czas na zmiany. Co z inwestycją po ZM i udziałem w zapłacie za rondo biszkoptowe.UW
Duże brawa za zaskakująco dobry warsztat dziennikarski- dałbym dyplom Wydz. Dziennikarstwa UW.
09 Marca 2017, godzina 17:12
Oceniono 24 razy 10
~jotdwatrzy
Ależ to bagno. Z czym kojarzy się "Bonum"?
09 Marca 2017, godzina 13:30
Oceniono 27 razy 9
~Marco Polo
No i tak jak skojarzyłem, skarbnik niby składa dymisję ( co okazuje się nie prawdą z wypowiedzi skarbnika ). Wychodzi chyba na to iż, prawdopodobnie miał zacierać jakieś ślady.
Burmistrz powstrzymuję się od wypowiedzi.
Czy trwa zacieranie śladów ?
09 Marca 2017, godzina 12:48
Oceniono 21 razy 3
~Marco Polo
Panie Sobol nie daj się Pan.
A sprawą powinna się zająć odpowiednia jednostka i to w rękach Pana.

09 Marca 2017, godzina 12:41
Oceniono 26 razy 4

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.00 407.00 DKKDKK 52.50 55.50
EUREUR 429.00 434.00 RUBRUB 4.05 4.38
CHFCHF 447.00 457.00 NOKNOK 33.10 34.70
GBPGBP 499.00 508.00 SEKSEK 37.50 38.50
Aktualizacja: 2024-02-28 12:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 397.06 401.92 DKKDKK 52.60 55.40
EUREUR 429.57 433.40 RUBRUB 4.05 4.34
CHFCHF 449.79 456.27 NOKNOK 33.30 34.60
GBPGBP 500.78 507.14 SEKSEK 37.60 38.40
Aktualizacja: 2024-02-28 12:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy uważasz, że wydawanie biuletynu miejskiego przez Urząd Miejski raz do roku jest potrzebne?
Ceny paliw2024-02-28

E95 E98 ON LPG
BP 6.44 zł 7.14 zł 6.78 zł 2.82 zł
Circle K 6.39 zł - 6.73 zł 2.79 zł
Moll Chojnice 6.39 zł - 6.73 zł 2.85 zł
MZK 6.35 zł 6.89 zł 6.69 zł 2.85 zł
Orlen 6.42 zł 7.22 zł 6.77 zł 2.87 zł
PKS 6.37 zł - 6.71 zł 2.85 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij