Poniedziałek, 20 Maja 2024 | Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

'Niech przewodnicząca powściągnie język'

Na zdjęciu od lewej: architekt miejski Andrzej Ciemiński, przedstawiciel firmy Apis Robert Gamrat i szefowa "czwórki" Kornelia Żywicka.

 

Burmistrzowi nie podoba się, że przewodnicząca "czwórki" podejrzliwym okiem patrzy na firmę Apis, zwycięzcę przetargów na budowę chojnickich placów zabaw. Architektka Kornelia Żywicka już na spotkaniu, gdy przekazywano place budów, domagała się okazania stosownych kart technicznych i certyfikatów, wnosząc zastrzeżenia co do wyglądu i bezpieczeństwa zabawek. Po czym swoje uwagi spisała i wysłała do urzędu. Pisze i Arseniusz Finster, z tym, że do zwycięzcy przetargu. - Jeśli jest certyfikat polskiej normy i karta techniczna, to nie może być podróbka. Ja wysłałem ten artykuł (z przebiegu spotkania - przypis red.) do firmy Apis, niech się nad tym zastanowią - informuje włodarz.

 

Reklama | Czytaj dalej »


Za temat placów zabaw w chojnickim magistracie odpowiada obecnie Andrzej Ciemiński. Architekt miejski naniósł uwagi Kornelii Żywickiej, która projektowała dwa place na swoim osiedlu, także na pozostałe projekty i odesłał wykonawcy. - Do 15 marca mają czas na ustosunkowanie się do nich - informuje Ciemiński. Szefową "czwórki" nie uspokoiły przesłane przez firmę karty techniczne urządzeń i cerftyfikaty. - Na kartach technicznych nie są pokazane graficznie strefy funkcjonalne urządzeń ani ich wielkość, rzut czy fundamentowanie – podnosi Kornelia Żywicka. Poza tym podano listę modułów w certyfikacie, ale skąd wiadomo, że właśnie z nich da się stworzyć zaprojektowane zestawy? - Na kartach techniczniczych widnieje zapis „zastrzegamy sobie, iż realny wygląd urządzeń może nieznacznie odbiegać od wizualizacji graficznej". To ewidentna zgoda inwestora, czyli miasta na przyjęcie oferty wariantowej, co jest sprzeczne z SIWZ-em - alarmuje pani Kornelia podpierając się zapisem ze specyfikacji, który brzmi "zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych”.


Dla Arseniusza Finstera uwagi prowadzącej własną pracownię projektową wydają się być niezrozumiałe. - Jeśli pani Kornelia chciała mieć cadillaca, to nie dostanie cadillaca, bo to byłoby wskazanie producenta. Opis przedmiotu zamówienia uwzględnia co chciała, natomiast to może nie być cadillac tylko rolls royce albo mercedes, czyli równoważne, ale niekoniecznie z tej firmy i z tym designem, ale musi być bardzo podobne - mówi włodarz. Przewodniczącą wyśmiewa za pytanie o malowanie i cynkowanie rur, choć to samo do przedstawiciela firmy skierował Andrzej Ciemiński. 

Burmistrz podnosi, że prawo zamówień publicznych nie daje miastu możliwości wybrania wykonawcy autorskiego projektu, gdzie ktoś wybrał konkretne zabawki konkretnego producenta. - To się nie da. Jeśli chodzi o sam projekt, Andrzej Ciemiński też jest architektem i sądzę, że tutaj albo brakuje - nie chcę powiedzieć - chemii, albo może brakuje czegoś merytorycznego na linii Andrzej Ciemiński - Kornelia Żywicka - sugeruje Finster. Tak się składa, że urzędnik i przewodnicząca os. Hallera-Bursztynowe sporo ze sobą współpracują. - Pani Kornelia projektowała dwa swoje place zabaw. Ja pozostałe - informuje Ciemiński. Wszystkie projekty filiowane są podpisem Żywickiej, bo zatrudniony na etacie miejskiego architekta nie ma uprawnień. - Nie przeszkadza mi to prowadzić własnej działalności od ponad 20 lat. Jestem architektem po Politechnice Poznańskiej. Zresztą uprawnienia robi średnio 20-30 procent kończących ten kierunek - przyznaje urzędnik.

Odpowiedź firmy Apis na zgłoszone uwagi architekt miejski zamierza skonsultować z Żywicką.    - Chcemy, żeby to było dobrze zrobione. Pani Kornelia musi się wypowiedzieć. W końcu to ona z litery prawa jest do tego upoważniona - podkreśla Ciemiński.


Za miedzą, gdzie ponad rok temu firma z południa pobudowała plac zabaw, sprawdzamy czy pytania projektujących te chojnickie były faktycznie bezsensowne. - Współpraca układała się dobrze, dopóki nie pojawiły się usterki. Te pierwsze udało się naprawić stosunkowo szybko, bo firma wykonywała zlecenie gdzieś w regionie. Kolejne zgłosiliśmy we wrześniu minionego roku i wciąż czekamy - mówi prezes spółdzielni mieszkaniowej przy Witosa Michał Kowalczyk. Od niego dowiadujemy się, że całość prac wykonał podwykonawca z Kościerzyny. Firma Apis Jadwiga Oziębło (ten sam adres prowadzonej działalności i strona w internecie co Apis Polska Sp. z o.o. - przyp. red.) , która wygrała przetarg przesłała jedynie urządzenia. - W mojej ocenie zabawki są interesujące - ocenia prezes. Po roku użytkowania na wielu z nich wytarła się farba, na innych odchodzi całymi płatami. Łańcuchy od huśtawek pokrywa zaś gruba warstwa rdzy (galeria zdjęć poniżej).  

Sprawie przetargu na inwestycje w ramach budżetów obywatelskich od początku przygląda się jedna z konkurencyjnych firm. - Ja tak źle przygotowanego przetargu przez urząd miasta jak ten w Chojnicach jeszcze nie widziałem. W Gdyni zawsze jest tak, że do każdego urządzenia wymagają karty technicznej i certyfiaktu. Tutaj o to nie zadbano. Dokumenty pojawiły się dopiero po larum przewodniczącej - mówi nasz rozmówca, który chce pozostać anonimowy. Zresztą po obejrzeniu ostaniej konferencji prasowej burmistrza nie ma złudzeń, kto w Chojnicach rządzi obywatelskimi pieniędzmi...

W piątek ruszyły prace przy pierwszym placu. - Robimy pomiary przy ul. Skrajnej, czy wszystko jest dobrze rozplanowane. Zaczynamy od tych mniejszych placów - informuje Andrzej Ciemiński. Prace ziemne wykonuje firma Transport i spedycja Wojciecha Pawełka z Chojnic.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

22 komentarzy

~odbiorca

Teraz już wiem dlaczego na Jabłoniowej w środku placu zabaw zainstalowano parking dla rowerów, jest tylko jedna furtka, brak ławki przy piaskownicy, drugi parking usytuowano przy siłowni zewnętrznej tak, że rowery będą stały 1,5m od niej i sporo innych drobiazgów jak ostre zakończenia paneli ogrodzeniowych, nawierzchnia poliuretanowa z jednej strony dochodzi do ogrodzenia z drugiej kończy się 5 cm przed. Itd. Po prostu robił to architekt bez uprawnień na projektowanie placów zabaw, bez żadnej konsultacji z mieszkańcami(zarządem osiedla). A jakość robót, to temat na zupełnie inne opowiadanie.
14 Lipca 2017, godzina 21:06
Oceniono 1 raz 1
~do Mieszkańca osiedla Hallera od urodzenia
Panie senior Chmurzyński jak panu nie wstyd? Opluwa pan Kornelię Żywicką gdzie się da w internecie i mieszkańców osiedla też nastawia przeciwko niej. Co to za kretyński argument że pani przewodnicząca nie sadzi zieleni? A przewodniczący innych osiedli to robią? Mają na to kase? Pan sie posuwa do kłamstw bo twierdzi że zieleni ubywa przez panią Żywicką! A tak naprawde to pan żądał na zebraniach samorządu osiedlowego żeby budować parkingi a nie pani Żywicka. Pani Żywicka po konsultacjach z mieszkańcami ustaliła wspólne priorytety i to mieszkańcy zdecydowali jakie mają byc inwestycje - place zabaw i siłownie. Lepiej niech sie pan nie ośmiesza plując jadem bo nic pan nie zrobił dla tego osiedla a opluwa osobe która swój czas poświęca i zrobiła darmowo projekty.
Jak sie czyta te pana wypociny to "człowiekowi ........ się chce."
mieszkanka Hallera
14 Marca 2017, godzina 17:18
Oceniono 33 razy 27
~też sie zastanawiam
Albo od samej kobiety? Któraś w końcu nie zdzierży...
14 Marca 2017, godzina 16:47
Oceniono 21 razy 17
~nie pierwszy raz z pyskiem wychodzi do kobiet
Przewodniczącą wyśmiewa za pytanie o malowanie i cynkowanie rur, choć to samo do przedstawiciela firmy skierował Andrzej Ciemiński.

Któryś raz czytam na tym jak Finstre zachowuje się względem kobiet i to woła o pomstę do nieba!!!!!!!!!!!!!!!
Nie boi się, że dostanie w mordę od któregoś męża???
14 Marca 2017, godzina 15:56
Oceniono 31 razy 25
~Marcin Dobaj
A mówiłem i nadal mam racje

Armia niedouczonych i bezmyślnych biurokratów urzędników bezkarnie drenuje ,pustoszy obywateli kieszenie…………….
Armia niedouczonych i bezmyślnych biurokratów bezkarnie drenuje nasze kieszenie nadal istnieje,, Płacimy haracze za błędy urzędników.
W mojej ocenie konieczne jest przyjęcie regulacji mówiących o odpowiedzialności urzędników za ich działanie lub zaniechanie. Chodzi o urzędników, których decyzje wpływają na możliwość wykonywania działalności gospodarczej. Problemów z tym związanych w żadnym stopniu nie rozwiązuje ustawa z 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Z punktu widzenia pewności prowadzenia działalności gospodarczej, możliwości jej rozwoju oraz- co za tym idzie- dokonywania inwestycji bezwzględnie konieczne jest zapewnienie przedsiębiorcom poczucia bezpieczeństwa. Trzeba też stworzyć odpowiednie procedury i wytyczne dla urzędników. Muszą oni wiedzieć, gdzie są granice ich działania. I muszą mieć pełną świadomość, że ich przekroczenie będzie się wiązać z nieuchronną i odpowiednio wysoką karą. Teraz tak nie jest. Przepisy powinny gwarantować możliwości bezzwłocznego uzyskania odszkodowania w uzasadnionych przypadkach. Warto rozważyć
wprowadzenie administracyjnej procedury odszkodowawczej (np. trwającej maksymalnie jeden miesiąc) oraz uproszczonego trybu procesowego w zakresie odpowiedzialności urzędników i organów administracji.

Urzędnicza samowola!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ja chcę podkreślić przypominając, że w Polsce powinna nastąpić przemiana zrównania prawa karnego między władzą a obywatelami. Należy wyciągnę pełne konsekwencje prawne wobec obecnej władzy. Ponieważ powinno się bronić ludzi przed naciskiem urzędników . Oraz powinno nastąpić sprawiedliwe postępowania wobec źle sprawujących zadania urzędników którzy tez łamią przepisy. A tu mamy przykład wyraźny że prawo karne wobec urzędników powinno być zaostrzone aby przepisów również przestrzegali.

Urzędnicza urzędników samowola postępowanie tylko według własnej woli, ignorowanie poglądów od mieszkańców jako obywateli .
Urzędnicza urzędników samowola czyn będący wynikiem nie godnej zachowania postawy w kierunku nie uszanowania mieszkańca obywatela przez urzędnika
Urzędnicza urzędników samowola powinna być usunięta nie za darmo, a własnym kosztem wraz z utratom stanowiska w Urzędzie np Skarbowym jak i Miejskim jeśli urzędnik na danej rzeczy się nie zna.
14 Marca 2017, godzina 15:42
Oceniono 14 razy 4
~z osiedla
Pani Kornelio ,życzymy dużo sił i zdrowia , jeśli uda się Pani dopilnować , przeforsować to będzie ok , proszę się tylko nie przejmować i nie zrażać argumentami pana burmistrza , burmistrz ma za sobą większość w radzie ....no niestety ....jest to niesprawiedliwe,gdyż ślepo głosują tak jak chce pan burmistrz , a powinno być zgodnie z sumieniem , uczciwie. Pani Kornelio tak w życiu bywa iż uczciwym wiatr w oczy ale wszyscy jesteśmy za Pania , jest też ....iż prawda jak oliwa prędzej czy później na wierzch wypływa , czasem po długich latach a jednak . Powodzenia
14 Marca 2017, godzina 14:34
Oceniono 30 razy 26
~UUkład przeciw mieszkańcom
Jakaś dziwna prawidłowość, że za każdym razem jak jest konflikt oczekiwań mieszkańców z podmiotem zewnętrznym Burmistrz staje po stronie silniejszego. Tak było przy okazji kupna budynku starego szpitala, gdzie był adwokatem interesów PB Górski, tak jest i teraz, gdy jest za firmą krzakiem, a przeciwko mieszkańcom, którzy wydatkują swoje pieniądze z budżetów obywatelskich. Kto go wybiera, kto go kontroluje? - to pytania niestety nieoczywiste.
14 Marca 2017, godzina 10:35
Oceniono 41 razy 33
~Miliony na Chojniczankę, drobniaki na dzieci
Nie rozumiem jak co roku można przeznaczać miliony na modernizację i utrzymanie stadionu, a jak w tym samym czasookresie mieszkańcy na osiedlach zdecydowali o budowie placów zabaw oglądać się na jakieś kilkadziesiąt tysięcy oszczędności kosztem bezpieczeństwa i komfortu najmłodszych. Wstyd.
14 Marca 2017, godzina 10:32
Oceniono 38 razy 30
~Architekt bez uprawnien
Przyznam szczerze, ze nie rozumiem argumentacji burmistrza. Pojawily sie watpliwosci wiec w interesie nas wszystkich lezy ich wyjasnienie. Chyba, ze burmisrzowi nie zalezy...I jeszcze te osobiste wycieczki...
Burmistrz krytykuje osobe, ktora ma uprawnienia i wiedze, ktorej brakuje urzednikom ratusza. Szybko, tanio i bylejak!
14 Marca 2017, godzina 10:28
Oceniono 42 razy 36
~mieszkańcy
Powiedzmy wyraźnie w Chojnicach nie było, nie ma i nie będzie za Finstera żadnych budżetów obywatelskich. Te tzw. budżety obywatelskie to ściema na resorach. Finster i jego ludzie forsują co chcą. Byli w stanie nawet bezprawnie prowadzić spotkania osiedlowe, byle powstał plac tam, gdzie pasowało ludziom Finstera. Także to jest wielki żart.
14 Marca 2017, godzina 07:46
Oceniono 43 razy 27
~asdyk
Na zbity pysk wyrzucić Finstera. Sam nie odejdzie ale PiS mu w tym pomoże. Co za bagienko......tfu.
14 Marca 2017, godzina 07:06
Oceniono 32 razy 16
~Mieszkaniec osiedla Hallera od urodzenia
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Marca 2017, godzina 23:35
Oceniono 59 razy -31
~Smerf Maruda
Pan Architekt Miejski na pewno nie dopuści do zmarnowania ani grosza. Bądźmy spokojni. Swą znajomość prawa pokazał np. w czasie akcji ukoronowania za kilka tysięcy złotych głowy Orła na pomniku przy cmentarzu Ofiar II wojny światowej bez respektowania praw autorskich twórcy pomnika
13 Marca 2017, godzina 23:04
Oceniono 33 razy 19
~Marzenna Osowicka
Pani Kornelia Żywicka jest fachowcem w swojej dziedzinie - merytorycznym, znającym się na rzeczy, mającym pojęcie o konstruowaniu placów zabaw, bo sama zaprojektowała dwa. Skoro zgłasza uwagi oraz watpliwości dotyczące przetargów zorganizowanych przez Urząd Miejski, to znaczy, że jako fachowiec - obawia się o realizację projektu. Zatem proszę, aby Pan Burmistrz nie kryrtykował jej działań, tylko pochylił się nad problemem.
13 Marca 2017, godzina 22:39
Oceniono 59 razy 47
~~~~
Pani Kornelia to bardzo uczciwa i kompetentna osoba , cieszy mnie iż tego wszystkiego dopilnuje , oby sie nie zniechęciła . Pan burmistrz skoro się nie zna to nie powinien podważać autorytetu Pani Kornelii , przyjąć z pokorą uwagi a nie drwić , takie odnosi się wrażenie czytając artykuł , ta Pani stara się aby wszystko było ok Były już zmarnowane pieniądze nasze przez naszych włodarzy , jakoś tak czyta się wciąż to samo nazwisko projektującego różne inwestycje w Chojnicach , odnoszę wrażenie iż jest sporo nieuczciwości ....czy przetargi są uczciwe ? już myślę ze NIE , czujemy sie coraz bardziej rozczarowani decyzjami pana burmistrza i jego świty ,
13 Marca 2017, godzina 21:21
Oceniono 58 razy 46

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 399.00 DKKDKK 50.20 53.90
EUREUR 422.00 428.00 RUBRUB 4.16 4.43
CHFCHF 426.00 436.00 NOKNOK 30.50 34.20
GBPGBP 493.00 501.00 SEKSEK 35.60 36.70
Aktualizacja: 2024-05-20 16:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.61 395.57 DKKDKK 50.30 53.80
EUREUR 422.92 427.19 RUBRUB 4.16 4.43
CHFCHF 428.69 434.00 NOKNOK 30.60 34.10
GBPGBP 494.42 499.74 SEKSEK 35.70 36.60
Aktualizacja: 2024-05-20 16:19
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy wypożyczasz książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej?
Ceny paliw2024-05-20

E95 E98 ON LPG
BP 6.9 zł 7.6 zł 6.95 zł 2.68 zł
Circle K 6.82 zł - 6.87 zł 2.65 zł
Mol Chojnice 6.87 zł - 6.89 zł 2.68 zł
MZK 6.75 zł 7.39 zł 6.79 zł 2.65 zł
Orlen 6.84 zł 7.59 zł 6.89 zł 2.68 zł
PKS 6.78 zł - 6.84 zł 2.65 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij