To nie skutek lex Szyszko
Do końca marca na trasie Lichnowy - Sławęcin pod topór pójdzie 460 drzew w związku z budową ścieżki rowerowej. Choć prace jeszcze nie ruszyły, jest pierwszy głos sprzeciwu. - Pożytki pszczele są usuwane kosztem budowy ścieżek. Rowerzysta miodu nie przyniesie - ubolewa jeden z największych pszczelarzy w naszym regionie.
O wycince 460 drzew na trasie Lichnowy - Sławęcin wójt jeszcze przed całą operacją poinformował dziennikarzy w czasie konferencji i od razu zastrzegł: - Proszę nie kojarzyć tego z lex Szyszko. Po prostu jest to pod kątem budowy ścieżki rowerowej.
Reklama | Czytaj dalej »
- Proszę nie kojarzyć tego z lex Szyszko...
Na przełomie marca i kwietnia w urzędzie gminy rozstrzygany będzie przetarg na budowę 5-kilometrowej ścieżki rowerowej z asfaltu. Ale tylko do końca marca jest czas na wycinkę, bo później rozpoczyna się okres lęgowy ptaków. W wyniku wycinki z szerokiego pasa zadrzewień po prawej stronie jadąc od Lichnów zniknąć ma ok. 1/3 drzew. - Tam jest dzicz dzisiaj, trzeba sporo wyciąć, żeby uformować drzewostan. Nam zależy na ładnym drzewostanie - mówi Zbigniew Szczepański.
- Tam jest dzicz...
Projektant wyrysował pieszo-rowerowy trakt od strony pól, uciekając od drogi. Jego użytkownicy będą oddzieleni od szosy drzewami, które pozostaną.
75 % pozyskanego z wycinki drewna za usługę zatrzymają drwale, których najęła gmina. Resztę sołectwa Lichnowy i Sławęcin mają podzielić między sobą. W pierwszym przypadku władze sołeckie myślą o sprzedaży. Druga wieś chce przekazać część drewna rolnikom, przy których polach rosły drzewa, a resztę zostawić jako opał na potrzeby wiejskiej świetlicy.
Wójt Szczepański szacuje, że pozyskane zostanie ok. 400 m3 drewna.
Tak jak wszędzie w kraju i u nas masowa wycinka drzew spotyka się z krytyką. - To co rosło latami, chce się wyciąć w kilka godzin. Jestem pszczelarzem i ciężko mi milczeć, gdy wycina się lipy i klony. Tego nie da się odtworzyć w rok czy dwa - mówi bartnik, który dzisiaj w tej sprawie zatelefonował do naszej redakcji. Mężczyzna zauważa, że w naszym rejonie pszczoły zbierają nektar głównie z drzew. - Rolnicy stosują na polach twardą chemię, więc trudno o chabry czy inne pożytki pszczele. Jeśli pod topór pójdą drzewa, pozostanie nam miód z rzepaku, albo zaczniemy sprowadzać z Chin, na antybiotykach.
Wyjaśnia, że aby otrzymać miód z lipy musi ona mieć ponad 20 lat. - Jedna lipa może dać od jednego do trzech kilogramów miodu. Zdaniem pszczelarza przy budowie ścieżek nie powinny ucierpieć drzewa. - Przecież Unia daje na to pieniądze. Można by wykupić grunty i tak puścić ścieżkę, żeby ocalić drzewostan. Jeśli wytniemy drzewa, kolejnym krokim będzie likwidacja pasiek, bo pszczoły nie będą miały skąd zbierać nektaru i pyłku.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (19)
- Komentarze Facebook (...)
19 komentarzy
Czas na refleksję.
Najpierw wytniemy a potem poinformujemy!
Przecież nie trzeba być orłem, żeby zobaczyć tak przelewającą się hipokryzję.
WSZYSTKO BY CHCIELI!!
ŚCIEŻKI ROWEROWE, PIERWSZEŃSTWO NA DROGACH, TĘCZĘ W CENTRUM MIASTA
WRRRRRR!
W tym przypadku to samo. Można zbudować porządną drogę dla rowerów, bez zakrętów co 10 m, ładnie oddzieloną pasmem drzew. Ale nie, bo dla dobra tej części drzew co rosną nieregularnie najlepiej nic nie budować, albo zbudować bubla.
To tak jak z autostradami. Nie da się zbudować szerokiej drogi bez dużej ilości zakrętów, jeżeli gdzieś się nie wytnie drzewa czy od kogoś nie wykupi fragmentu działki. Teraz wyciąć jakiekolwiek drzewo to jest tabu, a przecież to jest nierozłączne z rozwojem infrastruktury drogowej.
ps: czy także był raban jak była wycinka drzew jak szła droga do charzy i dalej do swornychgaci ?? do charzy to może nie była aż taka ingerencja jak w wycinkę drzew z charzy w kierunku do małych swornychgaci...
Oceniono 2 razy 0 + -
I tak w każdym tutaj komentarzy, komputerowi się pomieszało?
Widać jak ci PIS wyprał resztki mózgu z pieprzeniem o sprzedaży lasów państwowych!
Wiesz ile lat rośnie drzewo żeby osiągnęło taką wysokość jak te które zostaną wycięte? Nie wiesz, bo takie ptasie móżdżki nie mają o tym pojęcia miłośniku "dojnej zmiany"!
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!