Środa, 29 Listopada 2023 | Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina chojnice24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Tylko in vitro, bez profilaktyki

W tym roku miasto nie wyda okolicznościowej broszury na Wielki Piątek.

W tym roku miasto nie wyda okolicznościowej broszury na Wielki Piątek.

Wczoraj po raz kolejny Chojnice zaistniały w ogólnopolskiej telewizji za sprawą in vitro. Dziś do tematu na swojej konferencji wrócił podmysłodawca refundacji zabiegu burmistrz Arseniusz Finster.


Przypomnijmy, że po protestach środowisk katolickich i głosie opozycji w radzie miejskiej, burmistrz nieco zmodyfikował swój wniosek, ale z in vitro się nie wycofał. Poparli go w tym radni, upoważniając burmistrza i komisję społeczną do przygotowania projektu uchwały pn. Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Chojnic z uwzględnieniem finansowania profilaktyki i procedur medycznych - w tym zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

Reklama | Czytaj dalej »

- Boję się, że temat zostanie zbyt rozszerzony...

- Boję się, że ten temat zostanie zbyt rozszerzony. Ja będę w dyskusji skupiał się byśmy zajęli się li tylko in vitro. (...) My nie możemy wejść w cały zakres leczenia, tylko powinniśmy zająć się wycinkiem, który daje szasę tym, którzy jej nie mają - stwierdził dziś Arseniusz Finster, jednocześnie zapewniając, że dyskusja będzie otwarta. Także dla członków Prawa i Sprawiedliwości, którzy są przeciwko in vitro i krytykują włodarza Chojnic. Ten dziś cytował  ekspertkę MEN-u od edukacji seksualnej, uznając jej poglądy absurdalne. - Jak najbardziej dyskusja i ona będzie otwarta. Wszyscy zostaną dopuszczeni. Również zaproszę ekspertów z kliniki in vitro, lekarzy. Wszystkie historie z zabijaniem zarodków, z mrozakami, zespołem ocaleńca itd. - o tym porozmawiamy. To będą fachowcy.

- Jak najbardziej otwarta dyskusja...


Za tydzień droga krzyżowa ulicami miasta. Burmistrz weźmie w niej udział, choć po 18 latach tym razem duchowni nie wystosowali oficjalnego zaproszenia. Jak mówi, będzie szedł w ogonie procesji niosąc swój własny symboliczny krzyż. - Ja odrzuciłem taki oto kierunek myślenia. Jesteś katolikiem? A jestem. To nie powinieneś wprowadzać in vitro. Właśnie to się kłóci. Ja będąc katolikiem, jestem też burmistrzem świeckiego miasta. Czy katolik skorzysta, to sprawa jego sumienia.

- Ja odrzuciłem kierunek myślenia...


To do tej pory władze miasta wespół z Kościołem wydawały "Rozważania Drogi Krzyżowej", a na ostatniej strony słowa do chojniczan kierował burmistrz. W tym roku samorząd nie wydaje książeczki, bo Akcja Katolicka "Caritas" nie zwróciła się do ratusza. Arseniusz Finster przypomina też, że nie po raz pierwszy pojawiły się kontrowersje czy jest godny nieść krzyż podczas nabożeństwa wielkopiątkowego. Wtedy przeszkodą było członkostwo w SLD. - Ale to jakoś przeszło dzięki ks. Dawidowskiemu. On moim zdaniem zawsze na to patrzył po ludzku.

Wczoraj w programie "Czarno na białym" w materiale pt. "Krzyż burmistrza" poza burmistrzem Chojnic wypowiadali się ks. Janusz Chyła, chojniczanki, które skorzystały z metody pozaustrojowego zapłodnienia i obywatele miasta w minisondzie.

Wczorajszy program można obejrzeć pod tym linkiem

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

52 komentarzy

~qwertta
yt"Jesteś katolikiem? A jestem. To nie powinieneś wprowadzać in vitro. Właśnie to się kłóci. Ja będąc katolikiem, jestem też burmistrzem świeckiego miasta. Czy katolik skorzysta, to sprawa jego sumienia."

ciekawa retoryka, przedstawię ją w innej narracji

Jestem katolikiem i rozprowadzam amfetaminę, czy katolik skorzysta to sprawa jego sumienia. Ja jako diler jestem bez grzechu.

Hipokryzja, obłuda i całkowite odwrócenie wartości.
10 Kwietnia 2017, godzina 08:09
Oceniono 7 razy 1
~obliczeń ciąg dalszy
skoro przez 6 LAT programu in vitro w Polsce urodziło się 5 tyś. dzieci a mieszkańców mamy 4 miliony to wychodzi 1 dziecko na 10 tysmieszk.Tak więc wchojniach mogłoby urodzic się 4dzieci rocznieBiorac pod uwagę ze jestesmy miastem emerytowi rencistow to jedno moze dwoje.Ktos ma watpliwosci ze to lans????
10 Kwietnia 2017, godzina 00:03
Oceniono 10 razy 6
~Czy kler polskiego kościoła katolickiego potępia Maryję - matkę boską - i jej dziewicze "niepo

Dzięki "in vitro" nawet dziewice - tak jak matka boska - mogą urodzić dzieci i mogą być "niepokalane" w zgodzie ze świętymi bzdurnymi morałami prawionymi przez pełnych pychy hierarchów katolickich.

Czyż naśladowanie przykładu matki boskiej może być sprzeczne z doktryną świętego polskiego kościoła katolickiego?


09 Kwietnia 2017, godzina 18:22
Oceniono 17 razy 7
~katolicka ignorancja, fałsz, zakłamanie, hipokryzja, i bigoteria obrońców zarodków

Posługiwanie się fałszywymi informacjami, wymyślnie bzdur przedstawianych jako pseudo-naukowe, promowanie prymitywnej ignorancji, hipokrytyczne podwójne standardy, i bigotyczne poczucie własnej zakłamanej wyższości ponad obiektywną uczciwość, prawdę, i wiedze, mizoginiczna pogarda dla kobiet i uznawanie ich niższości (niezdolnych podejmowania decyzji o swoim zdrowiu i prokreacji) to typowe strategie działania obrońców zarodków powiązanych z katolickim kościołem w Polsce!

Chrześcijaństwo to religia zakłamania, nienawiści, propagowana przemocą i poprzez masowe mordy, których przykładem są wojny krzyżowe, święta inkwizycja, masowe mordy Indian w obu amerykach podczas narzucania im przemocą przez bestialskich i sadystycznych misjonarzy. Tak samo plemionom słowiańskim obca religia chrześcijańska została narzucona przemocą - ogniem i miecze - z rutynowym mordowaniem opornych w 966 roku, który jest celebrowany jako początek okupacji Polski przez kościół katolicki!

Religia chrześcijańska i katolicy od zawsze zwalczali wszelki postęp naukowy i intelektualny. Odkrywcy i naukowcy i ich dzieła były niszczone i zwalczane na wszelkie sposoby - naukowcy niejednokrotnie byli torturowani i zabijani w okrutny sposób przez siepaczy działających na rozkaz hierarchów kościelnych. Przeciętnie hierarchom kościelnym zabierało 300 - 400 lat by w końcu zaakceptować odkrycia naukowe torturowanych i spalonych na stosach naukowców na które były rzucone kościelne klątwy i zakazy. Jaskrawym przykładem chrześcijańskiego procesu zwalczania postępu naukowego i intelektualnego jest choćby zwalczanie przez kościół obłożonej klątwą papieską myśli naukowej Kopernika i systematyczne prześladowanie propagatorów jego odkryć naukowych.

Historia się powtarza i tak jak dawniej dla chrześcijan wszelkie odkrycia naukowe, postęp naukowy, intelektualny, i humanitarny to tak jak dla katolików w średniowieczu -- atak na kościół i jego hierarchów! Wielu z tych katolików ponownie z chęcią paliłoby heretyków na stosach i topiło czarownice!

Głupota, ignorancja, zabobony, nienawiść, okrucieństwo, rasizm, seksizm, dyskryminacja to charakterystyki płytkiego intelektu z którymi chrześcijanom jest trudno się pożegnać a które od początku istnienia stanowią fundament religii chrześcijańskich!


09 Kwietnia 2017, godzina 18:16
Oceniono 17 razy 9
~podatnik
Jeśli środowisko katolickie i kościół są przeciwni finansowaniu in vitro z publicznych pieniędzy,to ja jako drugi sort jestem przeciwny finansowania wszystkiego co jest związane kościołem i podległym jemu firm z moich podatków czyli budżetu.
Najgorsze w tej dyskusji jest fakt,że przeciwnicy to głównie starsze panie nie mogące już zajść w ciąże,mające wyprane mózgi przez kler i Fidela z Żoliborza.
09 Kwietnia 2017, godzina 16:46
Oceniono 16 razy 6
~do poniżej - ten człowiek nawet kładzie się spać i kombinuje w polityce
Jak ustawić siebie i kumpli od kielicha, na dobrze płatnych stołkach. Kolejny pomysł, to: wicestarosta na wiceburmistrza (obecny ma wypadać na emeryturę, którą już dawno wypracował), a paluszek ma dostać posadkę płatną w zarządzie powiatu, czyli członek zarządu ma się zmienić na etatowego członka lub wicka z 10 tys zł. kasy co miesiąc. Potem nowy wiceburmistrz będzie wszędzie promowany, aby wystawić go w przyszłorocznych wyborach na burmistrza. Jest jeszcze nowa opcja, może na wiceburmistrza byłby lepszy kandydat np. dyktarorek szpitala, w końcu tyle interesów ciągnie i jest taki znany, ale byłby problem, gdyż nie byłoby w tym rozdaniu miejsca na nieudolnego kolesia p@luszka, zostałby bez ciepłej posady. Ale kumpli od kieliszka nie zostawia się bez posady, prawda? I to nie jest kombinowanie, aby głupi lud (wyborcy) kupili kolejne zagrania najjaśniejszego kombinatora?
09 Kwietnia 2017, godzina 14:25
Oceniono 21 razy 15
~czy oby o in vitro tu chodzi?
Finsterowi kończy się burmistrzowanie, wystarczyło szepnąć o sponsorowaniu in vitro, a już jest pokazywany w tv i opisywany w mediach. Najlepsza darmowa reklama, może gdzieś się załapie na kolejna posadę.
09 Kwietnia 2017, godzina 12:14
Oceniono 17 razy 7
~myslenie nie boli
Z co szóstej ciązy rodzi sie dziecko a płaca wszyscy. Ponadto odsetek chorych dzieci po in vitro jest niestety zdecydowanie wyższy. a ile par zostało naciągniętych bo sie opłaca zrobic in vitro a nie leczyć???? na jedno dziecko wychodzi koszt 100 tys, zł. Stac nas na to? serio?
09 Kwietnia 2017, godzina 11:45
Oceniono 17 razy -3
~ciemnota
Zacofanie i ciemnogród to jest to co proponuje Burmistrz. Pokazujeto jakim zaściankiem jestesmy. Jak nierozgarnięci sa chojniczanie. Nikt dosłownie nikt nie pokusił sie o zapytanie, o sprawdzenie jakie będą koszty. durne posty na temat religii i Pisu. Program refundacji in vitro PO skończył sie kompletną klapą
dzięki programowi urodziło się 5 tys. 285 dzieci
—poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
W sumie wykonano 37,6 tys. transferów zarodka, w wyniku czego klinicznie potwierdzono 11,8 tys. ciąż - koszt 400 milionów. Ludzie myslcie to nie boli. I NIE JESTEM ZA PISEM
09 Kwietnia 2017, godzina 11:43
Oceniono 19 razy -1
~do pierwszych wyborów pisy
teraz każdy pójdzie na wybory głosować na PO po tych wybrykach pisu i będzie absolutnie po pisie, nie będzie nawet jednego mandatu dla kaczora i jego kota, jeżeli wcześniej nie wybuchnie wojna domowa, albo melker nie przejmie kraju
09 Kwietnia 2017, godzina 11:25
Oceniono 9 razy 5
~Cała Polska się z nich śmieje i nimi gardzi
cały świat się śmieje z PIS i całą polska inteligencja się śmieje z PIS
09 Kwietnia 2017, godzina 11:21
Oceniono 16 razy 6
~rambo - porównujesz co?
amfetamina jest nielegalna, in vitro jest legalne, o czym ty pird...lisz tutaj, co to za porównanie, ty na polskim w szkole spałeś czy tak już masz?
09 Kwietnia 2017, godzina 11:18
Oceniono 10 razy 8
~Wa-Pa
Nie jestem zachwycona poczynaniami p. burmistrza. W przypadku jednak in vitro tak. Z założenia jesteśmy państwem świeckim i niepotrzebne nam rządy pod dyktando kleru i ich popleczników. Na przestrzeni wieków nic dobrego z pazerności kościelnych funkcjonariuszy nie wynikło. Jesteś katolikiem znasz Dekalog to w czym problem? Prawo ma nakazywać respektowanie zasad wiary ? Absurd jakiś!!!
09 Kwietnia 2017, godzina 11:16
Oceniono 8 razy 4
~rambo
cyt"Jesteś katolikiem? A jestem. To nie powinieneś wprowadzać in vitro. Właśnie to się kłóci. Ja będąc katolikiem, jestem też burmistrzem świeckiego miasta. Czy katolik skorzysta, to sprawa jego sumienia."

ciekawa retoryka, przedstawię ją w innej narracji

Jestem katolikiem i rozprowadzam amfetaminę, czy katolik skorzysta to sprawa jego sumienia. Ja jako diler jestem bez grzechu.

Hipokryzja, obłuda i całkowite odwrócenie wartości.
09 Kwietnia 2017, godzina 11:05
Oceniono 12 razy -6
~rambo
cyt"Jesteś katolikiem? A jestem. To nie powinieneś wprowadzać in vitro. Właśnie to się kłóci. Ja będąc katolikiem, jestem też burmistrzem świeckiego miasta. Czy katolik skorzysta, to sprawa jego sumienia."

ciekawa retoryka, przedstawię ją w innej narracji

Jestem katolikiem i rozprowadzam amfetaminę, czy katolik skorzysta to sprawa jego sumienia. Ja jako diler jestem bez grzechu.

Hipokryzja, obłuda i całkowite odwrócenie wartości.
09 Kwietnia 2017, godzina 11:05
Oceniono 9 razy -5

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 392.00 406.00 DKKDKK 50.10 54.60
EUREUR 430.00 442.00 RUBRUB 4.27 4.57
CHFCHF 446.00 459.00 NOKNOK 29.10 32.60
GBPGBP 496.00 509.00 SEKSEK 37.00 38.10
Aktualizacja: 2023-11-29 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 394.05 399.41 DKKDKK 50.20 54.50
EUREUR 432.86 437.97 RUBRUB 4.27 4.57
CHFCHF 449.59 456.93 NOKNOK 29.20 32.50
GBPGBP 499.41 505.76 SEKSEK 37.10 38.00
Aktualizacja: 2023-11-29 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Chojnice24 archiwum »

Czy nazwanie nowego ronda przy zbiegu ul. Bytowskiej i Leśnej im. WOŚP to dobry pomysł?
Ceny paliw2023-11-29

E95 E98 ON LPG
BP 6.55 zł 7.19 zł 6.77 zł 2.95 zł
Circle K 6.52 zł - 6.73 zł 2.95 zł
Lotos Optima 6.55 zł - 6.77 zł 2.95 zł
MZK 6.49 zł 6.69 zł 6.7 zł 2.95 zł
Orlen 6.53 zł 7.19 zł 6.76 zł 2.93 zł
PKS 6.54 zł - 6.75 zł 2.95 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij