Muzeum dla każdego
Po raz kolejny Muzeum Historyczno - Etnograficzne w Chojnicach włączyło się do akcji Europejska Noc Muzeów. Impreza polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, na dobre zagościła w kalendarzu imprez kulturalnych, stając się corocznym świętem osób łaknących wiedzy o minionych czasach.
Program tegorocznej edycji obfitował w wiele niespodzianek, jego różnorodność przewyższała ofertę wszystkich dotychczasowych wydań tej imprezy. Śmiało można powiedzieć, że nawet najbardziej wybredny miłośnik historii mógł znaleźć coś dla siebie. Przekrój dziedzin prezentowanych podczas sobotniego wieczoru był bardzo szeroki i poza muzealnymi wystawami obejmował także: malarstwo, grafikę, fotografię, muzykę, rzeźbę oraz teatr.
Reklama | Czytaj dalej »
Muzeum Historyczno – Etnograficzne w swojej głównej siedzibie prezentowało wystawy: Skarby ukryte w ziemi - prezentacja eksponatów odkrytych w Charzykowach w 2014 roku, wystawę etnograficzną - Materialne dziedzictwo regionu Kaszub południowych, Z przeszłości Chojnic. Od średniowiecza do czasów II Rzeczypospolitej, Non multa sed multum - prezentacja zabytków Muzeum Historyczno – Etnograficznego w Chojnicach po konserwacji.
Przed muzeum odbył się wyjątkowy pokaz mody archeologicznej przygotowany przez dr hab. Małgorzatę Grupę z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. W jego trakcie widzowie mogli zaobserwować jak bardzo zmieniały się stroje na przestrzeni wieków. Baszta Kurza Stopa zapraszała na wystawę Między pamięcią a zapomnieniem - prezentującą mało znaną historię obozu jenieckiego z czasów I wojny światowej, który mieścił się w Łukowie k. Czerska.
Europejska noc muzeów Chojnice 20 05 2017
Kościół gimnazjalny kusił koncertem Od baroku po standardy jazzowe w wykonaniu Przemysława Woźniaka - organy, Janusza Łangowskiego – trąbka. W przerwie koncertu zespół „Zaboracy” wystawił przedstawienie teatralne „Anioły Chełmowskiego”. Poddasze kościoła należało do ludzi z pasją, czyli Daniela Frymarka i wystawy fotograficznej „Sportowcy” oraz Marty Aszyk prezentującej grafiki z cyklu „Spokojne żywioły”. Bractwo Rycerskie Herbu „TUR” przybliżyło życie codzienne z okresu średniowiecza, a Bogdan Kuffel przygotował wystawę Władcy w medalach zaklęci.
Fosa Miejska oferowała wypalanie ceramiki w piecu stworzonym przez Jarosława Urbańskiego, pokazy filmów dokumentujących historię Chojnic, oraz wystawy malarstwa. Pozostałe atrakcje to zwiedzanie bazyliki mniejszej z przewodnikiem, spacer po cmentarzu parafialnym śladem zasłużonych chojniczan, spacer po centrum Chojnic trasą wyznaczoną kodami QR odczytywanymi z aplikacji telefonicznej oraz oferta oddziału im. Albina Makowskiego i Galerii Muzeum Janusza Trzebiatowskiego.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (1)
- Komentarze Facebook (...)
1 komentarz
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!