Wirus HPV
Rak szyjki macicy jest pierwszym nowotworem, dla którego naukowcy zidentyfikowali niezbędny czynnik sprawczy – długotrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). I choć samo zakażenie nie musi prowadzić do zmian chorobowych – to bez obecności wirusa HPV rak szyjki macicy nie rozwinie się.Z tym bardzo powszechnym wirusem zetknie się podczas swojego życia co druga osoba aktywna seksualnie. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków organizm zwalcza infekcję samodzielnie. Tam gdzie to się nie udaje, zaczyna się zwykle powolny rozwój zmian, które w efekcie mogą doprowadzić nawet do raka.
Reklama | Czytaj dalej »
Rak szyjki macicy atakuje cicho i powoli. Średni czas rozwoju choroby wynosi od 5 do 10 lat. Przez wiele lat choroba rozwija się niemal bezobjawowo. Dlatego kobiety często zbyt późno zjawiają się u lekarza. I dlatego choroba ta w Polsce zbiera tragiczne żniwo. Każdego roku blisko cztery tysiące Polek słyszy tę straszną diagnozę. Każdego roku blisko dwa tysiące Polek umiera.
Wiem, wiem....
Oczywiście, że wiesz. Słyszałaś też, że codziennie pięć Polek umiera na raka szyjki macicy.
Ale czy wiesz, że połowa z nich nie miała nigdy zrobionych badań cytologicznych? Czy wiesz, że rak szyjki macicy to drugi co do śmiertelności nowotwór u kobiet do 45 roku życia?
Czy wiesz, że Polka umierająca na raka szyjki macicy traci przeciętnie 26 lat życia? Czy rzeczywiście zrobiłaś wszystko co możesz, aby uniknąć takiego losu?
Badaj się regularnie
Kiedy pamiętasz o regularnym wykonywaniu badań cytologicznych, możesz liczyć na wczesne wykrycie zmian przednowotworowych i skuteczne leczenie. Rak szyjki macicy rozwija się długo i w tym czasie często nie daje wyraźnych objawów. Tak długi czas rozwoju choroby pozwala jednak na jej wykrycie i skuteczne leczenie. Pod jednym warunkiem: że Polki zaczną częściej wykonywać badania cytologiczne.
Zaszczep się
Regularne badania cytologiczne mogą uchronić Cię przed rozwojem zmian przedrakowych szyjki macicy, jednak nie zapobiegną zakażeniu HPV. Przed wirusem odpowiedzialnym m.in. za powstawanie raka szyjki macicy, może chronić szczepienie.
Może ono również zapobiec innym, groźnym dla zdrowia i życia chorobom powodowanym przez wirusa HPV. Zalecana profilaktyka raka szyjki macicy to połączenie szczepień przeciw HPV oraz badań cytologicznych. Zaszczep się. Zapytaj lekarza, znajdź najbliższy punkt szczepień na stronie www.hpv.pl
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (0)
- Komentarze Facebook (...)
Brak komentarzy
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!