E-book o chojnickim czerwcu '89
Do lektury swojej najnowszej książki zaprasza dr Marcin Wałdoch, prezes Stowarzyszenia Arcana Historii, współautor publikacji "Chojnice 1939" wydanej w 2014 r.
Książka "Chojnicki czerwiec '89. Studium lokalne fali uderzeniowej procesu demokratyzacji" powstała w wyniku analizy procesu wyborczego tzw. przełomu politycznego związanego z wyborami czerwcowymi 1989 r. - Jest to studium zdarzeń i zjawisk z tamtego okresu z okręgu wyborczego nr 14 Chojnice, który obejmował w 1989 r. w wyborach do Sejmu PRL całą północną część województwa bydgoskiego, łącznie z Nakłem, Koronowem i Świeciem, czyli od rogatek Bydgoszczy po granice północne województwa - mówi o swojej najnowszej publikacji Marcin Wałdoch. W książce przedstawiono zarówno genezę decyzji politycznych stojących za wyborem przedterminowych wyborów w 1989 r. przez reżim komunistyczny, jak i m.in. proces wyłaniania liderów na listy wyborcze. Zaprezentowano postawy polityczne, kontekst społeczno-polityczny, stanowisko lokalnych struktur Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i jej działaczy wobec widma głębokich przemian politycznych, które zapowiadały wybory czerwcowe, jak i też zaprezentowano reakcje powyborcze chojnickich komunistów.
Reklama | Czytaj dalej »
Marcin Wałdoch dokonał także analizy porównawczej, według podstawowej jednostki, jaką była gmina, ukazując zróżnicowanie postaw również w odniesieniu do przynależności etnograficznej wyborców w okręgu wyborczym nr 14. Analizie poddano także wybory do Senatu, koncentrując się na przebiegu kampanii, kandydatach oraz wynikach z terenu północnej części województwa bydgoskiego. - Całość studium jest wynikiem analizy materiałów źródłowych, tj. dokumentów Państwowej Komisji Wyborczej, Rady Państwa oraz Komitetu Miejskiego PZPR w Chojnicach i Komitetu Gminnego PZPR w Chojnicach oraz relacjach i wspomnieniach - informuje autor zachęcając jednocześnie do lektury.
Książka jest wzbogacona zdjęciami, tabelami i wykresami. Publikację można za darmo ściągnąć z internetu, w tym znaszej strony.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (15)
- Komentarze Facebook (...)
15 komentarzy
jego książki promują Chojnice i wiedze o naszym miasteczku
kotek, rób pozycję na kota Jinxa i grzej z tego portalu w podskokach
Marcin Wałdoch w swojej publikacji pod tytułem "Chojnicki czerwiec '89" przedstawił historyczny i analityczny obraz chojnickiej polityki z roku 1989 w czasie pierwszych częściowo wolnych wyborów do sejmu i senatu. Szczególną wartością tej pracy i opracowania jest to, że autor wykorzystał historyczne materiały źródłowe z archiwów i kolekcji prywatnych, które jak do tej pory były nieopublikowane. Jest to szczególnie ważne ponieważ oparcie i dokumentacja procesów politycznych z tamtych czasów na oryginalnych materiałach źródłowych przyczynia się do obiektywizacji historii procesu demokratyzacji w powiecie chojnickim, który jakże często otoczony był mitologią nie mającą oparcia we faktach. Na przykład: jak wskazują materiały źródłowe przytoczone przez Marcina kandydaci do sejmu i senatu wybrani przez PZPR byli wyselekcjonowanie w bardziej demokratyczny sposób niż kandydaci Solidarności. Takiego stanu rzeczy mało kto mógł się spodziewać z powodu niskiej wiarygodności PZPR-u w odczuciu społecznym w czerwcu 1989 roku. Zaskakujące także wydają się fakty na temat różnic w perspektywach politycznych pomiędzy grupami etnicznymi zamieszkującymi powiat chojnicki. Emocje społeczne były w tamtych czasach napięte do ekstremum i to jakże często uniemożliwiało obiektywne spojrzenie na fakty tak jak to czyni Marcin w swojej publikacji.
Publikacja Marcina jest imponująca szczególnie z powodu bogactwa materiałów źródłowych zebranych i przedstawionych przez autora. Jest to szczególnie ważne osiągniecie gdyż w przyszłości umożliwi to porównawcze i analityczne podejście do procesu demokratyzacji Polski w czerwcu 19898 roku gdy pojawią się opracowania i dokumenty z innych regionów Polski podsumowujące wybory z 1989 roku. Marcin Wałdoch jest niewątpliwie pierwszym autorem przedstawiającym wybory z 1989 roku z perspektywy lokalnej polityki powiatu i perspektywy małego miasteczka jakim są Chojnice. Mam nadzieje, że inni historycy i politolodzy dokonają podobnych opracowań procesu demokratyzacji dla innych powiatów i miast Polski za przykładem perspektywy chojnickiej autorstwa Marcina Wałdocha.
Publikacja Marcina jest tematycznie umieszczona w granicach politologi i historii - regionach wiedzy w których Marcin osiągnął wysoki stopień wiedzy naukowej i stopień naukowy doktora. "Chojnicki czerwiec '89" jego autorstwa nie jest książką do poduszki dla przeciętnego czytelnika jakkolwiek jest znakomitym opracowaniem naukowym z dziedziny historycznej politologi i z tej perspektywy jako opracowanie naukowe będzie zapewne cytowana w przyszłych opracowaniach analizujących proces demokratyzacji Polski po 1989 roku.
Wielu czytelników nim zdecydują się na przeczytanie całej publikacji ocenią jej wartość na podstawie podsumowania i dlatego jakość i spójność logiczna podsumowania jest krytycznie ważna. Poniżej chciałbym zasugerować kilka poprawek podsumowania jakie wydaja mi się ważne dla poprawy jego jakości. W elektronicznym wydaniu publikacji te małe poprawki nie powinny stanowić wielkiej trudności.
strona 180 6-ta linia od dołu:
jest - still have not been not published anywhere.
a powinno być - still have not been published anywhere.
strona 181 10-ta linia od dołu:
jest - the northern part of Bydgoszcz Province during that election.
a powinno być - the northern part of Bydgoszcz Voivodeship during that election.
Brawa dla autora za dokonanie znakomitego opracowania naukowego procesu demokratyzacji Polski z roku 1989.
nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
Pozdrawiam, myślących inaczej
Jeszcze jedno: czy to ty byłeś TW "SPAW", czy ktoś inny z POM-u?
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!